Vzrostlý strom

Od: Datum: 02.04.14 13:11 odpovědí: 18 změna: 04.04.14 10:27

Pěkný den,tak se musím poradit tápu hledám čtu nic o tom nevím...chci si jet koupit do Prahy do zahradnictví na naši zahradu vzrostlý strom-listnatý.Takový,aby rostl rychle vrbu né ta chce vlhko to,už vím aby měl velkou hustou širokou korunu a vyrostl do 20 metru né méně a obra zas také né .Tak jaký?Poradíte-děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.14 14:07

Dobrý den, kyž čtu váš dotaz, tak mě napadá jedině - no, to nemohu napsat. Vy vůbec nepíšete jaký máte prostor, kolik na to máte peněz, jakou na to máte přepravu, co si představujete že je rychlý růst stromu?

doplněno 02.04.14 14:11:

Napadá mě Lípa srdčitá, nebo velkolistá a nebo spíš řekl bych většina stromů...rychle roste Bříza

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.04.14 14:53

ukulele. Já zrovna břízu miluji. Ale hodně lidí na ni má alergii.

Jinak souhlas s Tebou: opět chybí údaje. Jiný strom se hodí do velké městské zahrady, jiný na vesnici, jiný někam na samotu... Chybí údaj o tom, co v okolí již roste atd...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 02.04.14 14:15

Treba javor si kupte. Ale to nemusite kupovat vzrostly strom. javor je dost rychly. V dotazu jste zapomela uvest, ze chcete, aby strom delal malo svinstva na zahrade na pozdim ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 02.04.14 16:05

"...aby vyrostl do 20 metru né méně a.."

Do výše 7. patra paneláku?

Topol vám vyroste do této výšky a dost rychle. Ale pak se od něj při jakémkoliv větru kliďte, aby vás nepřizabily padající větve tlusté jako noha. U vody v Čelákovicích vypadají mohutně a dělají krásnou hradbu větru, ale suché větve padají.

Dub? Dubisko roste hodně dlouho a do 20 metrů jenom některé stromy za velice příznivých podmínek. Stařičké duby mezi Toušení a Čelákovicemi mají velký obvod kmene, ale do 20 metrů nedosáhnou. Velikánský dub býval v Nymburce, nebo duby v Sherwoodu, kde se schovával Robin Hood.

Borovice roste zpočátku velmi pomalu a teprve asi po deseti patnácti letech se najednou vytáhne a roste velmi vysoko. Má krásný načervenalý hnědý holý kmen a větve nahoře, takže váš další požadavek na širokou a hustou korunu není.

Platan má krásnou rozložitou korunu, v našich zemích je cizí, v přírodě volně neroste, jenom v parcích. Kmen světle šedý flekatý, zajímavé kulaté nejdedlé plody jako bambulky a pěkné listy. Jinak zcela neužitečný.

Kaštan pěkně hustě roste, je odolný, má zajímavé plody dětem pro radost, nebo pro lesní zvířátka za potravu. Nehodí se do zahradních restaurací v době, kdy kaštany padají. Anebo jo. Pěkně to bouchne o stůl, ale nic se neděje.

Pokud vám někdo doporučí Paulovnii, rovnou říkám ne: do naší krajiny nepatří. Dočtete se, že je to čínský císařský strom, rychle roste, kvete, ale je cizí a může nám zamořit krajinu jako se to stalo s bolševníky nebo zavlečenými ozdobnými rákosy a podobnými nepůvodními rostlinami (i živočichy, kteří nám hubí naše domácí).

Sakura - japonská třešeň má krásnou souměrnou korunu a v dubnu (květnu) krásně kvete, japonci to slaví jako svátek, radují se z krásy květů, ale po odkvetení je to strom sice s hustou korunou, ale nezajímavý a nenápadný. Dává pěkný stín.

Třešeň - pořádná třešeň, dobrý druh s velkými šťavnatými plody, například srdcovka nebo podobné s třešněmi rudými až do černa milují lidé i kosové, kteří se postarají o třešně tak vysoko, že na ně už nikdo nevyleze. Přimlouval bych se za třešeň. Krásný a užitečný strom. Koruna není přiliš hustá, ale je to strom u nás zdomácnělý, je výběr z mnoha druhů, vhodné do různých poloh a krajin.

Střemcha je spíše keř než strom, na jaře v době májů silně omamně kvete hrozny drobných bílých květů. Dřevo měkké, nezajímavé, ale je to zajímavý krajinotvorný keř. Také roste dost vysoko, ale do 20 m v žádném případě. Bývá často napadená mšicemi, kterým střemcha velmi chutná. A na mšicích si pochutnávají slunéčka sedmitečná. Dává milý, příjemný, světle zelený řídký stín.

atd... další rádci mají také své oblíbené stromy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.14 18:23
avatar
Teď přichází do módy -
http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Paulovnie_plstnatá
Na trhu budou kultivary pro rychlou tvorbu dřevní hmoty ale pro vás bude rozhodující vlastností její neskutečně rychlý růst.
doplněno 02.04.14 18:26: Ač ji wiki vede jako Paulovnii na netu ji najdete i jako Pawlovnia či Pavlownia
doplněno 02.04.14 18:46: http://paulownia-cfi.com/
Ohodnoceno: 1x
 
Od: xxhonza
Datum: 02.04.14 19:06

Díky vám za typy a doplňuji-prostor máme dost velký co do šiřky zahrady moooc vejde se tam víc stromu,už tam máme tuje a 2 smrčky teď by to chtělo listnatý,aby měl korunu bydlím ve městě,ale kolem jsou sousedé-další rod.domy,proto také chci strom vysoký,aby nám udělal trochu toho soukromí a dalo se v budoucnu pod ním chodit.Cena kolem 1000-3000kč nejsem milionář

Datum: 02.04.14 19:36

Za ty peníze moc vzrostlý teda nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.14 21:38

1 000 - 3 000 kč za strom? já si představoval nákladní auto, jeřáb a strom tak 10 - 15 cm v průměru kmenu !

No tak jsme se pobavili...a chce to velkou trpělivost s čekáním na požadovanou velikost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.14 22:14

Za tyhle peníze si koupíte tak nanejvýš dvoumetrový fíkus, když si jej navíc odvezete vlastním autem. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 02.04.14 20:02

Jestli chcete hoodně velký strom, zkuste například Ginko biloba - jinan dvojlaločný. Něco mezi listnatým stromem a jehličnanem - jehličky má srostlé do zvláštních lístků se dvěma laloky. Ze sušených listů je mimo jiné výborný léčivý čaj na podporu paměti. Krásná koruna, zvláštní řídký stín, pěkný odstín listů. Býval vidět například v Karlových Varech dole u hotelu Termal nebo jak se to teď jmenuje, nebo v Benátkách nad Jizerou u zámku, a jinde.

Jestli máte hooodně velkou zahradu, krytou ze stran proti větru, můžete zkusit švestku (modrou), blůmu (žlutozelenou nebo načervenalou) nebo podobné peckovice, například meruňku nebo broskvoň. Mají krááásné květy a chutné voňavé plody, plodí už po několika letech, v dobrých podmínkách vydrží i několik desítek let, v sadech třeba jenom deset, dvacet, ale stojí za to. Pokud se jí pod kůru nedostanou škůdci, kteří vyžírají lýko.

Jestliže máte rádi thůje, možná vám některá (podle druhu, například Zerav) vyroste do pěkné výšky jako na Jadranu některé solitery. Řada thůjí vypadá jako na hřbitově, to by bylo lepší místo nich dát například šeřík, lísku nebo snad černé a červené rybízy, kanadskou borůvku, nebo pěkně tvarované kordony jabloní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.14 20:07
avatar

Doporučím paulovnii. Roste neuvěřitelně rychle (po roce jsme už měli stín - kupovali jsme stromek 1.5 roku). Roste až tak rychle, že je nutné každoročně řezat (máme zahrádku cca 250 m2).

Nekontrolovatelné rozsemenění a následné utlačování okolí je velmi nepravděpodobné. V našich podmínkách nemají semena v podstatě žádnou šanci. Návod na klíčení a vypěstování sazeničky je náročný. Takže věřím, že se v přírodě některé semínko ujme, ale na masivní útok to nevidím.

doplněno 02.04.14 23:04:

V zahradnictví Petr v Teplicích, vloni jsem je viděl i v zahradnictví Chládek, ale tam byly moc drahé. Oboje měly více než 2m.

Googel najde třeba tady nebo tady. Nemusíte se bát koupit jednoleté rostliny (hádám že musí být kolem 1 m), protože roste skutečně rychle. Máme jí 4 roky a když přerostla dům, tak jsme ji raději zkrátili.

doplněno 02.04.14 23:06:

Ještě chci dodat, že pokud koupíte menší stromek musíte první zimu chránit (zabalit).

doplněno 03.04.14 04:15:

Tady jsou paulovnii 3-4 roky (my ji v té době měli 2 roky). Je radikálně řezaná, větve zkracuji cca o 1-1.5 m.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xxhonza
Datum: 02.04.14 22:00

mohu se zeptat,kde jste stromek paulovniie koupili?Na netu jsem našel v nabídce jen malé sazenice nebo semínka-děkuji

Datum: 03.04.14 16:57
avatar

A proč tohle děláte? Proč jste si takový strom na tak malou zahrádku sázel? Toto je bohužel nešvar dnešní doby. Požadavek zasadit něco, co rychle roste. Bohužel, to co velmi rychle roste = velký vzrůst v dospělosti. A protože si to lidé zasadí na malou zahrádku, pak řežou a řežou. Zpočátku to není možná tak drastické, nuž později na zahradě místo skvostného stromu ční pižlaný chudáček bizardního tvaru, který se hodí jen na vykopání. A není to potom škoda? Vždyť stromy mají zůstat i další generaci po nás. A zrovna katalpa má krásnou širokou korunu, blankytně modré květy a zajímavá podenství. Nemůžete se dívat na strom jen z jednoho úhlu pohledu. Musíte brát v úvahu také to, že ten strom je hodnotný i z nějakého estetického hlediska. Každý druh stromu i jejich kultivary mají různý tvar koruny, různé větvení, které je pak zajímavé v zimním obrobí (sakury nálevkovité, katalpa kultivar Nana kulovitou sejně jako kultivar Globosa javoru, bříza zase převisající, atd.) Na trhu je v dnešní době takové množství různých druhů a jejich kultivarů, že pro každou zahradu a každého zájemce lze najít vyhovujícího jedince, který bude sedět, jak se říká, jak prdel na hrnec.

Z opravdu velkých stromů tu máme Acer saccharinum, který se vyznačuje rychlým růstem a výšky přes 20 m, už zmiňovaná Catalpa bignonioides (pozor kultivar Nana má nírkou kulovitou korunu), která roste rychle dé výšky 15 m, Fraxinus angustifolia ´Raywood´ se zajímavým nepravidelným červeným zbarvením či Fraxinus excelsior ´Altena´s vysokou pravidelně kulovitou korunou, , Sophora japonica je velmi ceněný vzrůstný strom, příbuzná lísky Corylus colurna, Salix alba ´Tristis´ opravdu velmi rychle roste (8. letý strom má průměr kmene i 40 cm), zajímavý strom Celtis occidentalis. Těch opravdu vzrůstných je celá řada, ale opravdu si to dobře promyslete. Počítejte, že dvacetimetrový strom nepůjde jen do výšky, ale také do šířky. Pokud se tedy nejedná o nějaký sloupovitý kultivar.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.04.14 23:08
avatar

floro: Původně tu stínila meruňka. Když uschla, stáli jsme před volbou náhrady. Strom, který by řekněme do 2 až 3 let dával stín a přitom byl vhodný do malé zahrádky a ke všemu ještě stál maximálně tak do 10 tisíc, jsme nenašli. Tak jsme to holt řešili méně vhodným stromem. Mimochodem, v místě původu ho v palácích pěstovali mj. tak, že ho každý podzim u země uřízli.

doplněno 03.04.14 23:09:

Tu cenu myslím včetně převozu a zasazení, protože u větších stromů to není až zas tak jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.04.14 20:38

,,No já bych volila CATALPU...ale vrba nepořebuje toliko vody ,,mám 2 a nezalévám vůbec

doplněno 03.04.14 00:11:

fotka Catalpa

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.14 08:12
avatar

Catalpa je příbuzná pulovnie, takže roste taky dost rychle, oproti tomu výše doporučovaný Ginko není dobrý nápad, protože ten naopak roste oprvdu VEEEELMI pomalu a navíc je v porovnání s jinými stromky hodně drahý. Mladé stromky jsou naví velmi choulostivé na vymrzání a kvalitu půdy. ( Už jsem měl dva a nepřežily. )

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xxhonza
Datum: 03.04.14 12:02

Mooc Vám děkuji za Vaše odpovědi a teď váhám oba stromy vypadají nádherně a to,že rostou rychle je jasný rozhodnutí 1 určitě vyberu-děkuji,ať se daříííí

Od: blesulda
Datum: 04.04.14 10:27

Kupte ořešák, odpuzuje hmyz a nevyžaduje téměř žádnou péči. Navíc je z něj užitek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.