Plíseň na cuketách

Od: Datum: 01.04.14 09:37 odpovědí: 11 změna: 11.04.14 22:09

Dobrý den. Potřebuji poradit, co mám dělat. Mám sazenici vyhodit, nebo od mala stříkat? Pěstuji si doma cuketu bílou. Sazenice cukety bílé, má dva základní listy, dva nové listy a na novém listu jsou bílé tečky po celém listu. Sazenice mám celou dobu doma, je možné, že už sazenice má plíseň? Co s tím? Děkuji Viky

doplněno 01.04.14 11:23:

První cuketa ta má jen proti světlu na listu tečky. Druhá cuketa už má postižený celý list. Večer ještě obě byly v pořádku.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: remeedios*
Datum: 01.04.14 10:45

je možné, že to opravdu už plíseň je, v takovém případě bych sazenici už vyhodila.

Ohodnoceno: 0x

Od: pacourek*
Datum: 01.04.14 11:00

Pokuď tečky jsou ve shluku (u sebe) asi je to padlí .to se likviduje dobře chemii (např. Bioton)

Datum: 01.04.14 11:47

Plíseň okurková cukety nenapadá (i když si to mnozí myslí). Hlavní choroby jsou padlí (Vᚠloňský dotaz) a antraknoza. U bílých cuket se mohou projevovat bílé skvrny na listech vlivem odrůdy. Na obrázku mi to připadá spálené od slunce. Určitě bych je nevyhazoval.

doplněno 01.04.14 22:03:

Viky, nic ve zlém, ale jestli budete sazenice zbavovat listů jen kvůli tomu, že jsou trochu připálené nebo otřískané od záclony, tak z nich moc nebude. Jinak ještě jedna poznámka k cuketám. Jsou náchylné na virové choroby. Ty přenáší savý hmyz, ale i zahrádkář šávou jedné rostliny na druhou např. nožem nebo nůžkami. Na cuketách odlamujeme ne řežeme. Listy i plody. Napadla mě ještě jedna možnost popálení a to "ochrana" sprejem s hnacím plynem, třeba Biolit.

Ohodnoceno: 3x

Od: vikyŽ
Datum: 01.04.14 20:36

Dobrý večer. V minulém roce jsem chtěla poradit u cukety bílé na konci sezony.https://www.poradte.cz/rostli…/5169-cuketa-bila-plisen.html

Nyní jde o malé sazenice, proto jsem se zeptala na názor jiných rádců. Semena jsou koupené. Sluníčko to není, všechny cukety i dýně mám doma za oknem, které je na východ. Na okně je záclona, aby vše bylo chráněné. Ostatní cukety, ( zelená a žlutá) i dýně jsou v pořádku.

Dávám ještě jednou obrázek cukety, která má list zelený. Když se podíváte na list, kde je šipka, proti sluníčku, tak je vidět, jak spodní strana listu je posekaná čtverečky. Poslechnu Vaše rady, cukety bílé dám mimo sluníčko.

Oba listy jsem ustřihla a zítra se ještě stavím u zahradníka, co na to řekne. Děkuji všem za rady. Viky

Datum: 01.04.14 21:04

Bílé skvrny jsou od sluníčka, sazenice byla blízko skla. Jestli - li to dobře chápu, tak máte sklo, záclonu a poté teprve sazenici na okením parapetu? Já svoje sazenice záclonou nechráním, ba naopak se snažím aby měly co nejvíce světla. Také mám okno na východ. Stačí, aby byla asi 5 cm od skla a slunce jí nepopálí. Určitě sazenice nedávejte nikde do stínu, budou potom slabé, neduživé, na vyhození. Proč je nedáte do vašeho nového vytápěného skleníku? Odstraňovat listy bylo zbytečné, pro rostlinu nevhodné mihla jste je odstanit kdykoliv později.

Ty tmavší kostičky mi připomínají mechanické poškození, které mohla způsobit i pohybující se záclona. Podle mne to není žádná choroba.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.04.14 22:43

Dobrý večer"Brunecova". Do skleníku cukety, ani dýně nedám. Tam mám nyní všechny rajčata v květináčcích, papriky a zasazené okurky, které mají už krásné lístky. Mám obavy o nějakou nákazu z cuket, proto jsou doma. Cukety pěstují teprve druhý rok, tak se učím. Děkuji za rady. Viky.

Datum: 01.04.14 22:48

Dobrý večer "Pckop". Děkuji za rady. Cukety dávám mimo sluníčko, uvidím, zda to pomůže. Dělám co mohu, čím se. Nyní už vím, že listy mám odlamovat. Děkuji. Viky

Datum: 01.04.14 23:25

Viky, pokud je zase dáte mimo slunce a budou mít spíše šero, nejenom že se sazenice vytáhnou, ale spálí se až je dáte ven. Dal bych je do toho skleníku. Žádné nákazy bych se nebál. Popálené listy nechte na rostlině.

Datum: 11.04.14 20:34

Dobrý večer. Obě cukety bílé a cukety zelené jsem vzala k zahradníkovi, protože listy pomalu odcházejí. Pan zahradník mi ukázal obrázek, kde jsou listy napadeny Slivuškou. Bylo to stejné. Tak jsem vše vyhodila. Viky

Datum: 01.04.14 16:13

Taky bych řekla,že je to od slunce.Cesmína

Datum: 11.04.14 22:09

Viky! Venčila jste je na prudkém jarním sluníčku a jsou trochu popálené, ale nic tragického - jen jim pobyt na slunku dávkujte opatrně - ale to asi nebude v tomto chladnu problém, teď je asi stejně ven nedáte, protože by pro změnu nachladly.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.