Omlazovací řez jádrovin

Od: Datum: 11.03.14 09:54 odpovědí: 6 změna: 16.03.14 19:27
avatar

Zdravím všechny zahrádkáře. Ráda bych radu ohledně prořezu starých jabloní. Některé jsme porazili, protože nerodili 3 roky a když ano, tak jen malinké plůdy nevalné chuti. Nahradili jsme je novými. Ale Jsou tam i drůdy docela dobré a protože malé ještě nerodí, rádi bychom "upravili" ty staré, aby byl ještě aspoň nějaký užitek. Nemáte někdo zkušenosti se starými stromy a jejich zmlazením?

Díky za pomoc.

P:S Nerada bych do toho dávala moc peněz a proto nechci žádné firmy, ktaré se tím zabývají. Ráda bych to zkusila sama. Malé umím. Naučil mě to bývalý děkan chemické fakulty v Pze .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.14 10:14

Se zmlazovacím řezem a opětovném zapěstování koruny bych byl opatrný. Proveďte raději průklest. Odstraťe větve suché, nemocné, jdoucí zpětně do koruny, křížící se a zahušťující.Pamatujte si, že lépe je uříznout jednu větev silnou než deset malých. Větší rány ošetřete stromovým balzámem nebo štěpařským voskem. Vhodná doba je teď. Stromy by neměly být starší cca 50 let.

doplněno 11.03.14 10:32:

Velkou větev odříznete buď úplně na větevní kroužek nebo částečně. Při částečném odříznutí řežte nad rozvětvením. Větev musí mít pokračování.Nesmí vzniknout "věšák". Terminál řežte stejně, pouze ho ponechejte nejvyšší na stromě. Řezal bych to najednou, ale když to přeženete a strom dobře roste, budete mít spousty vlků a s těmi je pak hrozná práce. Podívejte se na loňské přírůstky a podle toho se rozhodněte jak moc řezat. Čím jsou přírůstky kratší, tím více řežte a obráceně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.14 10:22
avatar

Díky pccop, tak všeobecně bych asi věděla, jen mi jde o říznutí té velké větve a jak moc do hloubky. A jak na větev vrcholovou. A jestli každý rok něvco a nebo raději najednou. Stromy jsou asi 30 lt, ale zarostlé jak jetel.

Datum: 11.03.14 10:45
avatar

A nechete sem vložit fotku? Radilo by se snadněji.

doplněno 11.03.14 21:30:

Stačí jeden, když pochopíte, stačí kopírovat na ostatní :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.14 11:08
avatar

ok, zkusím jeden a uvidíme, a s tou fotkou...;) to by bylo fotek , zahrada má 1500m2

Datum: 15.03.14 15:55
avatar

Staré jabloně(jádroviny) mnoho lidí likviduje s nadějí,že nová výsadba je rychle uspokojí zářivými a chutnými plody.Někdy je to tak,že se zbavíme výtečného ovoce a po čtyřech,pěti letech zjistíme,že máme nové,ale zcela mizerné ovoce.Pak je lépe se trochu starému stromu věnovat,pokud není nemocný a požkozený až příliš.

V podstatě,jak radí kolega nahoře,stačí strom zmladit odstraněním některých větví,které příliš zahušťují korunu,případně jsou nevhodně umístěny.Ostatní jen trochu zakrátíme.Odstraníme také t.zv.vlky.Strom v předjaří ošetřit fungicidy,později také proti hmyzím škůdcům vhodnými přípravky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 19:27
avatar

*palec* právě proto omlazuji, pár (14) jsme zasadili nových a ostatní chceme, kvůli aspoň nějaké úrodě, udržet.

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.