Kdy a jak stříhat broskev?

Od: Datum: 08.03.14 15:30 odpovědí: 13 změna: 01.04.14 09:08

Vloni jsem měla velkou ůrodu broskví, i když plody byly menší. Větve se ohýbaly až na zem, bála jsem se, že se zlomí. Jedná se o mladý stromek , který před tím rodil velmi málo. Kdy je nejvhodnější doba k jeho stříhání a nakolik větve zkrátit? Dík za zprávu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.14 15:36

Peckoviny se stříhají při vegetaci. Osobně stříhám broskve v době květu. Při velké násadě plodů je vhodné plody protrhat. Nezapomeňte přihnojit (Cererit), strom je vyčerpán loňskou nadměrnou úrodou.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.03.14 15:41

Náš táta všechny přetížené větve všech stromů podpíral. Měl spousu podpěr, ze starých latí a na nich jako kříž, který neměl pevnou příčku. Podepíral jabloně, hrušky, bůmu i meruňku.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.03.14 15:42
Odborná literatura uvádí jako nejvhodnější dobu k řezu červen. Při prořezání na jaře hrozí že se rány ne zahojí a následný klejotok. Broskvoně jsou citlivé na nedostatek železa v půdě takže při výběru hnojiva myslete i na FE složku a když ke kořenům zakopete pár kilo rezatých hřebíků tak se stromek určitě zlobit nebude.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.03.14 15:54

Ano, stříhá se v kvetení. U broskvoní je zajímavé, že násada plodů se neřídí tak jako u jabloní loňskou plodností. Tzn. že jabloně přeplozené jeden rok nebudou další rok tolik plodit, ale broskvoň to tak nemá. Broskvoň plodí na loňských výhonech. Proto snad při slabých přírůstcích vlivem přeplození, lze pozorovat menší násadu plodů. Množství plodů lze ale ovlivnit v první řadě řezem v dalších měsících pak probírkou plůdků. Zjednodušeněji lze říci, že v první řadě odstranit všechny nemocné větve - suché, zlomené, s klejotokem, s přilepeným mumifikovaným plodem, atd. Pak směřující špatným směrem - do koruny, křižující, konkurenční. Pak lze probírat jednotlivé výhony. Způsobů řezu je víc - krátký nebo dlouhý. Dlouhý řez je asi jednodušší a obecně a nejjednodušeji: na každé větvi proberte plodné výhony. Začněte prvním pl. výhonem od větve vyššího řádu, ten nechte a pak odstraňte následující až k dalšímu výhonu na zhruba délku nůžek. A tak postupujte až oběhnete strom dokola. Výhony se nezkracují.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 11.03.14 08:56

V době květu,nebo těsně před ním bych stříhat jen letorosty.Větší průklest jen mimo období velké vegetace,tedy až v červenci - srpnu.

JABRAKA

Datum: 25.03.14 19:19

my jsme vloni měli taky velkou úrodu broskví , stromek má asi 4 roky a vždy rodil, po úrodě jsme provedli sestřih jako každý rok a letos není na stromě ani jeden květ, kde se stala chyba , poradíte?

doplněno 25.03.14 19:21:

ještě doplňuji, že hnojím cereritem

Datum: 25.03.14 19:39

Ostříhal jste si asi větvičky, kde bylo založeno na květy na příští rok.

Datum: 25.03.14 20:06

to si nemyslím , protože jsme stříhali větve odrozené a ty nové jsou nyní dlouhé asi 50 cm a jsou celé jen olistěné...a jen na nejhornější větvi jsem dnes objevila jeden květ

Datum: 25.03.14 20:14

Můžete vyfotit a poslat foto? A kdy jste stříhali?

Datum: 25.03.14 22:21

stříhali jsme vloni po sklizni a zítra pošlu foto jestli se podaří

Datum: 26.03.14 09:01

tak jsem vyfotila doufám že z toho něco bude vidět

doplněno 26.03.14 09:04:

druhý pokus

doplněno 26.03.14 19:05:

nevím jestli z toho jde poznat jak je broskev stříhána, ale jednu asi ještě důležitou informaci jsem nenapsala, protože jsem chtěla vloni velkou úrodu a broskev měla hodně nasazeno, neprovedli jsme probírku a nechali jen přirozený opad a tím jsme broskev asi zeslabili a to je taky možná důvod že letos nekvete ...

Datum: 01.04.14 09:08

díky moc za názornou odpověď, jsem si vědoma když jsem pročetla pár rad, že nemáme stromek zrovna dobře ostříhán a ještě jsme ho po loňském roce hodně vysílili, takže provedu vámi navržený zástřih a snad se mí další roky odvděčí ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.