Čím natřít řezné rány na stromě?

Od: Datum: 07.03.14 07:47 odpovědí: 6 změna: 09.06.14 00:41
avatar

Zdravím, čím se dá zatřít řezná rána na stromu po odřezání větví? Vím, že se používá vápno, ale bohužel nic nemám. Dá se využít něco, co má každý doma? Potřebuju to na 1 strom - švestku. Předem díky za rady:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.03.14 07:54
avatar

Dobrý den, švestka je peckovina a ty se mají prořezávat asi hned po sklizni. Pokud je řez u slabé větve, tak se s tím nedělá nic. U silnější větve někdo použije vosk, který se k tomuto účelu prodává, někdo použije latex a někdo jenom řez zamázne blátem.

Zdravím!

doplněno 07.03.14 08:15:

Tím vápnem se natírají kmeny, ale na rány po řezu to nemá význam.

doplněno 07.03.14 08:19:

Pokud jsou ty větve opravdu suché, tak ten řez nemusíte řešit - tam už nic vytékat nebude (míza). Zakrývat řez by se mělo asi jen u živého řezu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 07.03.14 08:01

Štěpařský vosk. Také se používá,to hlavně na větší rány,"Stromový balzám". Zadejte do vyhledavače a hned Vám něco vyjede. Je třeba zakrýt celou plochu řezu,ale zvlášť buďte pečlivý při krajích u kůry,kde je živé kambium. Jinak švestku není moc dobré řezat nyní na jaře,protože jí hrozí pak klejotok. Vápno rozhodně nepoužívejte.Smysl zakrytí řezných ran je,krom předcházení napadení chorobami,to,že zastavíte masívní odpar vody z čerstvé rány.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.14 08:14
avatar

No jde o to, že jsem koupil začátkem zimy dům a u něj je tato stará švestka. Ořezávat míním hlavně suché větve, kterých je na ní dost - nikdo se o strom předtím nestaral, a já ho chci pokud možno zachovat, protože tvrdím, že straé odrůdy nejsou tak náchylné na choroby atd.

Tak zkusím štěpařský vosk - uvidíme. Snad můj zásah strom přežije. A co je klejotok? Díky.

Od: rex®
Datum: 07.03.14 11:33

Rány se dají ošetřit štěpařským voskem, balzámem nebo latexem. Vše dostanete v zahrádkářských potřebách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 07.03.14 18:01

přidávám se k michalov a ostatním, kteří doporučují stromový balzám. Kelímek asi tak za 70 až 100 Kč podle velikosti. Šedá hmota, patlá se to dobře plochým dřívkem, například plochým dřívkem z Míši, nebo podélně naplocho seříznutým koncem větvičky silné asi jako prst, dlouhé asi tak 10-15 cm, aby se to dobře drželo v ruce.

Po nanesení šedá hmota rychle zaschne a kryje ránu po řezu, je trvanlivá i několik let.

Štěpařský vosk je též výborný, hodně se patlá, lepí se i na prsty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: max*
Datum: 09.06.14 00:41

Mám prosbu, lze stejně ošetřit i rány od strunové sekačky na kmínku mladého smrku. Stačí pouze namazat, nebo ještě něčím ovázat?

Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.