Jak nezničit kořeny staré pažitky

Od: Datum: 02.03.14 12:15 odpovědí: 11 změna: 04.03.14 06:43

Dobrý den,

mám starý záhonek, kde mezi trávou roste roky pažitka. Tento záhon je zarostlý travou, jelikož jsme do něj nic nesadili. Nyní bychom ho chtěli porýt a zasadit si tam petrželku atd. Potřebovala bych poradit, jak mám rýt v místě, kde jsou staré kořeny pažitky. Ráda bych totiž tu pažitku zachovala, jelikož každým rokem i mezi tou trávou roste. Děkuji za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 02.03.14 12:20

Pažitka má malé cibulky. Po opatrném vyrytí trs trávy rozeberte, cibulky vyberte, kořeny zrátím na 5 -8 cm a zasadím.

doplněno 02.03.14 12:28:

Po přesazení se nic nehnojí. Když jí dáte do dobré zeminy, tak letos nepotřebuje nic, možná trochu na podzim. Já nepřihnojuji. Až je špatná, tak jí přesadím.Já nevěděla do nedávna, že pažitka se nemá řezat méně než 5 cm od země. Údajně při řezání až u země, ráda zasychá.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: martina1105*
Datum: 02.03.14 12:24

mnohokrát děkuji.Ještě dotaz, potřebuje pažitka ještě nějak opečovávat po zasazení? Myslím pohnojit a čím?

Datum: 02.03.14 12:25

Buď jak píše Uska. Nebo koupit semínka a zasít .

doplněno 02.03.14 12:27:

Pažitka je plevel *smich*. Mírné přihnojení ji neuškodí, ale také ho nevyžaduje. Teda když pomineme nějaké extremy co se týká zemin, ve které roste,

doplněno 02.03.14 12:31:

Pažitku můžete zasít nyní a dát si ji v ozdobném květináči třeba v kuchyni na okno. A zbytek semínek můžete zasít ven už teď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina1105*
Datum: 02.03.14 12:26

A můžou se semínka sadit už nyní? Nebo ještě počkat na později.

Datum: 02.03.14 19:01
avatar

Celý trs(y) pažitky vyryjte a důkladně vyčistěte od plevele. Je-li trs velký, můžete ho rozdělit. Množí se dělením, nebo semeny. Semínka můžete vysadit doma do kelímku nebo květináčku, ale i přímo na záhon. Ponecháte-li pažitku vykvést, tak okolo trsu budete mít ze semínek mnoho mladých. Jestli máte rádi česnek, tak doporučuji vysadit ze semen i česnekovou pažitku.

Já pažitku seřezávám mnoho let až u země a nikdy mi neuschla. V létě při vysokých teplotách a suchu je dobré pažitku občas zalít. Každé jaro hnojím rozhozeným kvalitním kompostem, vyjímečně Cereritem. Tráva odebírá pažitce živiny. Já po každém seřezáním okolo trsu zeminu vyčistím od plevele a jemně trojáčkem načechrám.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: martina1105*
Datum: 02.03.14 19:51

Tak jsme dneska poryly záhonek a pažitka se někam ztratila. Nenašla jsem tam žádnou cibulku.Zakládám vlastně nový záhonek. Zkusím koupit již v květináčku a zasadit. Taky zkusím rozsét semínka. Poradíte mi, co mám dále s porytým záhonkem udělat? Chtěla bych tam pěstovat pažitku, libeček, petrželku hladkolistou, možná nějaký keřík rajčat. Mockrát děkuji za odpověď.

Datum: 02.03.14 20:05

Marti. Ty cibulky jsou drobounké, tos mohla přehlédnout. Jinak pro příště je lepší záhon zrýt na podzim. Mráz roztrhá hroudy a na jaře je úprava záhonu snažší. No, pravda, letos toho mrazu moc nebylo.

Co teď se záhonem. Záleží, jaká je struktura zeminy. Jestli je dobrá, tak vytaháš ze záhonu zbytky trsů trávy. Vyměříš si velikost záhonu, vyznačíš cestičky. Záhon uhrabeš železnými hrabkami.. Jestli je struktura horší, vezmeš rycí vidle, nebo motyku, tím rozbiješ hroudy, vytaháš trsy trávy a opět hrabkami urovnáš. Tohle dělej v době, kdy zemina trošku proschne, půjde Ti to lépe. Jestli Ti tam zbydou nějaké hroudy, odvezeš na kompost. Hnojení tu už kdosi popisoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina1105*
Datum: 02.03.14 20:17

Tak ty cibulky stejně už asi nenajdu. Záhon je porytý a nyní nevím,kde jsem ten trs hodila. Poryli jsme to tak, že jsme vlastně obrátily zeminu. To znamená, že musím ty trsy trávy vyhodit? Probrat tu pooranou část? To je tedy blbá práce. Já mám totiž fobii z pavouků. A v té hlíně je jich jistě spousta. Myslela jsem, že za chvíli to pokopeme a můžeme hned sadit. Vím, že se ryje na podzim, ale nějak jsem si nyní vymyslela ten záhonek tam udělat. Já jsem žila dlouho na paneláku, takže se zahradničením nemám vůbec žádné zkušenosti. Teprve se učím. Jsem vděčná za každou radu.

Datum: 02.03.14 21:28

Já jsem si pažitku nasadila do řádku po pár cibulkách.Pažitra má silnější natˇ.Pokud jsem ji měla vkednom trsu tak byla natslabá.

doplněno 03.03.14 14:46:

Já jsem taky ryla na jaře,a tu vyklepanou trávu jsem házela na hromadu,byl z toho dobry kompost.Pavouky jsem v drnech nikdy neviděla.Krásny pracovní zážitky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.14 22:05

marti. To je vidět, že jsi nikdy na zahradě nedělala :). Jo, teď musíš každý ten drn vzít a pěkně z něj vyklepat hlínu. To co ti zbyde . kořeny se zbytky trávy MUSÍŠ ze záhonku odstranit. To by Ti jinak začalo znovu růst. Takže všechny kořeny pryč. Když Ti tam zbyde jenom nějaká tráva (bez kořenů), tak to nevadí - to je hnojivo. A těch pavouků se nelekej, jsou tam i hnusnější potvůrky *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.14 06:43
avatar

Pažitka není vůbec háklivá. Můj táta, když na podzim ryl, obrátil i celé trsy pažitky, který byly na okrajích záhonů, kořeny nahoru. Na jaře, ho zase otočil kořeny dolů. A šnytlich žil vesele dál. Byl zelený mnohem rychleji a také každé stéblo bylo mnohem silnější než ten, který nebyl obrácený. Byl k užitku nestovnatelně rychleji. Takto jsme měli několik drnů a když kvetly, měla jsem krásnou kytici ve džbánku. ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.