Borovice - je možné ji přesadit?

Od: Datum: 26.02.14 13:49 odpovědí: 11 změna: 28.02.14 09:32

Zdravím , mám borovici cca 2m vysokou, bohužel hned vedle domu, kde není vidět, zcela bez slunečního svitu a je docela blízko sousdedova plotu, rád bych ji přesadil na zahradu kde by se mohla dobře vyjímat a mít prostor ...máte s tím někdo zkušenost, doporučení jak hluboko mohou být kořeny, a kdy pokud možno přesazení realizovat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.14 13:51
avatar

Vzhledem k hloubce hlavního kořenu borovice to bude dost problém. U smrku by to šlo...

doplněno 26.02.14 14:19:

... ale dva metry, to už je pomalu na bagr...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 26.02.14 14:16
avatar

Je lepší ji teď zkusit přesadit, než za několik málo let kácet. My jsme kdysi přesadili borovici asi 3/4 m vysokou a roste jak blázen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 14:30

právě, ale na bagr tam není prostor, málo místa, kdo ví proč ji tam kdo sadil

Datum: 26.02.14 14:30

taky si myslím

Od: cuca®
Datum: 26.02.14 15:16
avatar

Zkusit to muzete.u toho domu byste ji stejne jednou musel pokacet, a jeste s rizikem kam dopadne, nebo byste ji musel slozite odrezavat.

Zkuste co nejsirsi "kolac" , pokud budete muset kořeny osekat, tak osekejte, cim vic korenu zbyde tim lepe.

Proste jako byste vykopaval treba jablon, aby se dala vytahnout. Mozna, pokud by sla zaprahnout za auto, myslim zkusit ji pomoct autem ven... pozor at neporusite kuru.nejakym hadrem vypodlozit.

No a uvidíte co vytahnete.pokud se budete domnivat, ze pujde presadit, presadte.

Zvolila bych jaro, nez bude v mize. Pulka, konec brezna? Osobni odhad. Ale dvoumetrova borovice uz je asi opravdu bud a nebo.a hlavne asi bude obtizne ji dostat ze zeme v rozumnem stavu.

Potom poznate rychle, zda se to povedlo buďto zacne rasit, nebo rychle zloutnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 15:34

Nejdřív vyberte místo kam ji přesadíte - připravte velikou jámu a dobře ji zavlažte vodou - dost kýblů do ní nalijte , aby po přesazení strom netrpěl nedostatkem vláhy, jen tak se lépe ujme , protože kořeny budou jistě dost narušené.

Vyryjte s co největším balem .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 15:38

ano hanahaj má pravdu,,také jsem přesazovala stromy a všechny se mi chytly ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 16:28

Ano, vyndat s co největším balem, pak ji odtáhnout, neporušit bal, dát do předem přípravené jámy a pak zalévat a doufat. Jestli je to obyčejná borovice lesní, tak bych ji uříznul a víc bych se s tím nezabýval. Nestojí to za tu námahu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 18:16
avatar

Co se termínu týče, doporučovala bych teď hned. Nevím jak u vás, ale u nás už valí míza a téměř všechno raší. Koncem března už bude pozdě. Aspoň zavčas sedne půda u kořenů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 26.02.14 21:52
avatar

Dobrý den.

Nové místo pro borovici, musí být v místě, kde budete mít možnost, borovici uvázat, k jinému stromu, nebo k něčemu pevnému. Nejlépe na 4 strany. Nejjednodušší způsob. Borovice je už dost velká. Když jí zasadíte, musí být upevněná proti větru, ohnutí, chráněná proti sluníčku, aby jí nevysušovalo. Čím větší uděláte novou díru, tím větší je jistota, že se borovice uchytí. Díru naplňte několikrát vodou, zalijte i místo kolem dokola, tím že je sucho, okolní půda bude odebírat borovici vlhkost.

Borovici přesaďte nyní, HNED. Je celý den chladno.

Borovice u domu. Hrozí nebezpečí, že kořeny potrhají fasádu domu.

Jestli mohu poradit. Borovici než jí budete přesazovat, dva dny zalévejte. Borovice má také, jako smrk kořeny nahoře na půdě. Když najdete silný kořen, vykopejte ho co nejdelší, jak to půjde. Snažte se zachovat, co nejvíce malých kořenů.

Máte li možnost, dejte na dno díry piliny, budou držet vodu. Piliny také dejte kolem stromu i na kořeny, které jsou delší.

Borovice se určitě uchytí. Nezapomeňte borovici chránit, proti sluníčku a větru. Když borovici zastíníte, sluníčko ani vítr jí nebude vysušovat. Přesadili jsme hodně stromů.

Přeji hodně úspěchu. Jen můj názor. Viky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.14 09:32

Všem moc děkuji, chystáme se na to, dnes budem zalívat

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.