Choroba u fikusu?

Od: Datum: 19.02.14 19:09 odpovědí: 4 změna: 20.02.14 10:31

Dobrý den, na fikusu (druh bohužel nevím), se před nedávnem objevily chlorotické skvrny, na některých místech pak chlorofyl úplně vymizel. Vyskytují se na spodních listech, horní část rostliny je zatím nedotčená. Nové listy prakticky nevyrůstají a pokud ano, jsou mírně deformované. Dost starších listů také opadalo. Jinak k pěstování- má dostatek světla, není přelitý, ale bohužel je naproti vchodovým dveřím, takže bývá vystaven průvanu. Máme ho přes 10 let, stále na stejném místě a nikdy na nic podobného netrpěl. Jedná se o nějakého savého škůdce (třásněnka, puklice apod.) nebo jde o jiný problém?

Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jitunak
Datum: 19.02.14 19:16
Datum: 19.02.14 19:22

toto umějí i svilušky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 20:15
avatar

Takhle podle rozmazané fotky to opravdu vypadá na svilušky. Vemte lupu a koukněte, jestli na světlích místech neuvidíte drobné tečky. Představte si, že tam sedí malá ani ne milimetrová potvůrka s brčkem v puse, které zabodně do jednotlivých buněk a ty vysaje. Pak tam zůstaně suchá stříbřitá obálka po buňce a malý vpich. Svilušky si také vyrábí jemnou pavučinku, většinou pod listem, ale může sídlit i na řapíku nebo stonku. Pokud tam něco takového najdete, tak strčit pod sprchu a osprchovat (pozor - vlažnou vodou, ať rosltinu nezachladíte). Po oschnutí nejlépe venku ošetřit přípravkem proti sviluškám. Pozor! insekticid proti mšicím či červcům nezabere. Musí to být opravdu proti roztočům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.14 10:31

Kupte a zapíchejte do kořenáče tyčinky Careo, měly by škůdce, pokud tam nějaký je, spolehlivě zahubit. Jsou určeny i proti sviluškám i proti dalším škůdcům.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.