Jaký strom má tyto plody?

Od: Datum: 17.02.14 19:56 odpovědí: 15 změna: 30.08.15 12:45

Prosím, kdo ví, jak se jmenuje strom, co má tyto "lusky"?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kemett
Datum: 17.02.14 19:59

Gleditsia triacanthos

Ohodnoceno: 0x

Od: annyfi*
Datum: 17.02.14 20:02

ted se zeptám úplně blbě a není třeba jedovatá? Má takovou zvláštní dřevitou vůni, moc se nám ty lusky líbí na tvoření s dětma, proto sháním info, abych si je třeba nepřiotrávila.

Děkuji

doplněno 17.02.14 20:05:

Tak jsem asi vygooglila, že se neotrávíme. Děkuji za odpovědi a přeji hezký večer

Od: kemett
Datum: 17.02.14 20:06

Tuším, že snad vnitřek lusků (jsou to pravdu lusky) je jedlý. Je to neověřené. Pokud ale děti budou na lusky pouze sahat, nic se jim nestane

Od: zabu
Datum: 18.02.14 01:52

Podobné lusky má i rohovník(karob) a ten je 100% jedlý. Tohle ale rohovník není, ten má lusky na konci zakulacené.

Datum: 18.02.14 07:15

Když jsem zadala "strom s lusky", zjistila jsem ke svému překvapení, že těch stromů je několik. Vzpomenete si, jaké měl ten strom listy?

Datum: 18.02.14 11:51

Nemůže to být "svatojánský chleba"?

Od: obdivovatelka
Datum: 21.02.14 11:35

Ano je to svatojánský chlebík

Datum: 04.03.14 15:15

Svatojánský chléb je rohovník.

Datum: 21.02.14 21:50

Není to svatojánský chléb, ale opravdu Gleditsia triacanthos - dřezovec trojtrnný. Jeden s nejstarších druhů. Pochází z Ameriky. Je z čeledi bobovitých. Stejně jako třeba akát nebo hrášek. Má opravdu velké složené listy. Rostlina je jedovatá, stejně jako ten akát. Jen plody jsou jedlé, dokonce se z nich může vyrábět kávovina. Indiáni si je cenili, už nevím, myslím se jimi živili nebo léčili. Zajímavostí je, že rostlina se důmyslně chrání velkými trny na větvích i kmeni proti žravým šplhavcům, ale lusky k potravě a roznášení či lidské kreativitě nabízí nízko nad zemí. Používá se v parcích, zahradách, velmi dobře snáší městské prostředí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.03.14 01:15

Odpověď od Floro je přesná.Svatojánský chléb,čili Rohovník je teplomilný,tady neroste.

Datum: 14.03.14 19:19

,,Rohovník má velké lusky ..

doplněno 14.03.14 19:33:

lusky mám z Kanárů

doplněno 14.03.14 19:37:

,Ale ty lusky měly i 30cm i více a listy jako Akát,,Zkusila jksem ho vypěstovat ,ale nepodařilo se ,,uschl mi.

Datum: 03.03.14 16:17

Dřezovec - listy má podobné akátu a lusky také. Jen o hodně větší. U nás jich několik roste v oboře.

Co je pěkné. Na podzim, když celé lusky padají, stáčí se jako hadi do různých tvarů. Tou dobou si je posbírám a nechám vyschnout. Když pak do vázy naaranžuji nějaké květy - hezké jsou třeba zářivě žluté listopadky, naaranžuji k ním ty stočené lusky. Škoda, že nemám žádnou fotku, vypadá to moc pěkně. Jaga.

Datum: 15.03.14 06:58

Až se strom zazelená, bude snadnější, podle listů, určit druh.

Od: dagggmar
Datum: 13.04.14 22:36

Tyto plody jsem dostala od sestry a ta je natrhala někde na stromě v Praze.Používám je do různých dekoracích...také by mě zajílalo co to je za strom.

Od: jarkaa
Datum: 30.08.15 12:45

Jako dítě a to je již hodně dlouho, djem 48 ročník jsme měli doma na vesnici u Olomouce těchto lusků plno. Jinak se tomu neříkalo, než svatojánský chléb. Je tedy jasné, že byl běžně v prodeji. Pamatuji si velmi dobře, že to byly tvrdší lusky, stejné, jako na obrázku a belmi chutné. Jejich velmi dobrá chutť mě zůstala v paměti a po létech, kdy už vymizel, tak jsem se pídila po tom, zda se dá někde sehnat. Stejné lusky vydím např. na Kraví Hoře v Brně, ale není, není to ten dobrý, svatojánský chléb, který se kdysi dostal u nás koupit. Tyto lusky nejsou jedlé, i když vypadají hodně podobně. Po létech, až, když jsem začala s Internetem, tak jsem zjistila více. Myslím ale, že není takový problém si sehnat semínka i u nás, jsou lidé, kteří se tím zabývají a mají opravdu neuvěřitelé druhy semen. Jestli se dá vypěstovat u nás, to je otázka. Mám zahradu, tak to zkusím. Když se nedožiji já, tak děti a vnoučata. Ale myslím, že to bude teplomilné a u nás to asi nepůjde. Proč se již k nám nedováží, pouze jako prášek nevím. Škoda.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.