Smrky a jejich kořeny-možné narušení stavby

Od: Datum: 08.02.14 11:24 odpovědí: 5 změna: 08.02.14 21:38

Dobrý den,

prosím o radu:

soused si na své straně pozemku vysadil v řadě, cca 1 m od mého plotu (plot je zděný, z tzv. ztraceného bednění, vysoký 0,5 m), několik klasických, rychle rostoucích smrků. Nyní jsou již 1,5 m vysoké. Soused mně sdělil, že je nechá dorůst do výšky 2,5-3 m. To, že si soused vysadil smrky, které zastřihuje, mně nevadí, jen se obávám, aby kořeny uvedených smrků časem nezačaly narušovat a bourat můj plot (soused slíbil, že v takovém případě by je odstranil-sám také neví, co kořeny udělají). Prosím o informaci a radu, zda kořeny budou narušovat plot, jakým způsobem rostou kořeny jehličnanů, zda platí, že čím více se smrk zastřihuje, tím více kořeny rostou nebo naopak. Děkuji za každou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.14 12:24

Bohužel smrk není moc vhodný sázet kamkoliv, kde je nějaká stavba (plot, ale třeba i chodník). Jeho kořeny jsou velice mělké, někdy dokonce vystupují nad terén. A problém je hned na světě. Nedávno jsme na zahradě museli nadzvednout panely (slouží jako stání pod auta), vysekat kořeny a panely znovu uložit do roviny. O kus dál totiž roste několik smrků a jejich kořeny takhle zlobí - panel byl v jednom rohu zdvižen o cca 20 cm. A je jasná, že za pár let budeme panely opět rovnat, páč tam budou nové kořeny.

Těch našich smrků je mi líto, jsou nádherné, proto je nechceme pokácet. Ale kdyby měly takhle zlobit souseda, tak by holt musely být pokáceny.

doplněno 08.02.14 12:28:

Ještě k té vzdálenosti smrků 1m od plotu. Ty kořeny budou časem třeba 3m daleko. Pravda je, že to nebude za rok, za dva. Problémy začnou tak za deset a více let.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dako®
Datum: 08.02.14 13:22
avatar

Dobrý den, máme ten samý problém, spíše ještě horší, protože sousedi zasadili smrky asi 2,5 m od našeho obytného domu. Jsou to už 3 roky a smrky rostou jako z vody. Už když je sázeli, tak jsme se málem pohádali, protože jsme byli proti tomu, ale oni tvrdili, že si na svém pozemku můžou sázet co chtějí. Nedá se s nimi o tom mluvit.

Já vám s otázkou nepomůžu, ale taky mě zajímají rady a informace od rádců. Děkuji

Ohodnoceno: 1x
 
Od: viky®
Datum: 08.02.14 15:53
avatar

Dobrý den.

Vysadit smrky 1 m od betonových základů je málo. Čím starší budou smrky, tím budou kořeny silnější.

Stěna bude sice krásná neprůhledná, ale kořeny naruší základy plotu. Tam, kde mají kořeny volnou cestu, jsou i 5 metrů dlouhé. Když z jedné strany, uděláte zábranu, aby kořen nemohl růst dál, kořeny stromu porostou na druhou stranu, strom si poradí. Co jsme udělali pro to, aby kořeny zůstaly v lese, kde mají být. Udělali jsme si na chalupě malý lesík. Stromy mají asi 27 let, dům i podezdívka plotu, jsou dobré. Základy plotu máme 1/2 metru od stěny ze smrků, plechy jsou přímo u základu. Asi jeden metr od základu domu, jsou v zemi zasunuty plechy, které končí nahoře, těsně pod povrchem.

Silné kořeny stromu jdou po povrchu země, nebo těsně pod ním. Podle základu plotu, udělat 30 cm hlubokou járku a vložit plech, musí to být tvrdé, jinak kořeny vše roztrhají. Jen můj názor. Viky

doplněno 08.02.14 20:03:

Jen pro Vaši představu, tady je obrázek.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maresis*
Datum: 08.02.14 16:32

Zatím děkuji všem za všechny názory a rady.

K názoru p. Viky:

na základě Vašeho příspěvku tedy předpokládám, že kořeny, pokud, jak jste zmínil, narazí na překážku (u mě se jedná o betonový základ s postavenou zídkou ze ztraceného bednění s vystužovacími dráty a ze sousedovy strany plotu mám zároveň plastovou "nopovou" fólii.) "se otočí" a budou růst opačným/volným směrem. Docela jste mě uklidnil, že Vám jehličnany za 27 let zatím plot nepoškodily. Já se jen v koutku duše stále obávám, aby časem, tlak kořenů nedokázal vychýlit plot z osy nebo jej nějak narušit.

Od: viky®
Datum: 08.02.14 21:38
avatar

Dobrý večer. Při pohledu na "Google" na "nopovou folii," nemám dojem, že udrží kořeny od smrku. Nevím z jakého je to materiálu, ale na obrázku se materiál roluje do klubíčka. To by znamenalo, že kořeny to mohou odtlačit. U naší podezdívky jsou plechy. Nevím, musíte sám vědět, zda je to pevné, nebo ohebné. Můj názor. Viky

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.