Proč mi opadává fíkus?

Od: Datum: 05.11.12 11:06 odpovědí: 12 změna: 07.11.12 22:07

Poraďte mi, co mám dělat s fíkusem. Začal ztrácet listy. Ty mají na sobě fleky, ze spodní strany černou krupičku a opadávají. Nové výhony se netvoří a když se vytvoří, tak zaschnou a odpadnou.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ls*
Datum: 05.11.12 11:08

Ještě přidám foto

Od: hahanaj*
Datum: 05.11.12 12:49

Já bych to viděla na čerň - rostlina je napadená a je třeba odstranit napadené listy a omýt ji mýdlovým roztokem .Neuškodí, když fíkus i přesadíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: darda
Datum: 05.11.12 11:37

Na podzim ubývá sluneční světlo a rostliny pouštějí listy docela běžně.

Možná na nich máš i nějaké cizopasníky, ale ti to sami nezpůsobí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.12 11:38

Vzhledem k svému tropickému původu vyžaduje benjamin velmi mnoho světla, ale nesnáší pražící slunce, teplotní výkyvy a průvan. Na vše reaguje opadáváním listů. V zimě někdy částečně opadávají listy i zjevné bez příčiny. Tato rostlina vyloženě nesnáší, když se s ní manipuluje. Dokonce někdy stačí, když s ní pootočíme, čímž se změní směr dopadu světla a benjamin shodí listy.

http://www.kouzelnebydleni.cz/fikus-benjamin/

Jak je vidět, klasická obranná reakce na problém. Ty černé fleky bych ale viděl nejspíš na příliš vysokou vlhkost nebo chlad - pro kořeny. Takže pokusit se o změnu stanoviště. Jenže úplnou jistotu samozřejmě nemám, protože jak je popsáno, reaguje tak na cokoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.12 16:39
avatar

Pravděpodobně fíkus moc zaléváte. Při nižší pokojové teplototě a vysoké zálivce fíkus často shazuje listy. Fíkus dejte do teplé místnosti a zalévejte mírně až zemina trochu vyschne. Jak velký je ten fíkus, jaké měl letos přírustky a hnojil jste ho letos? Příčin může být více - chladno, průvan, nadměrná zálivka, nedostatečná výživa.

doplněno 05.11.12 18:54:

Černá krupička - není to trus od třásněnek?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mer
Datum: 06.11.12 13:26

Dobrý den,mám stejný problém akorát listy nemají žádnou krupičku,byl bezproblému do doby než jsem ho před 2lety přesadila do kamenné nádoby a už se nemůže vzpamatovat.Hnojím ho.V květinářs.řekli,že to není nádobou ani hlínou.Použila jsem univerzální.Ale nevím jestli opravdu nevadí kamen.nádoba,předtím byl v plastové.Když byl venku začal se pomalinku kakoby lepšit.Ted je uvnitř na svém místě a má pár listečku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 21:34
avatar

Musím odporovat medmic. Mám Benjamina už několik let. Každoročně ho vynesu na léto na zahradu a ošmikám mu větve, protože jinak by se mi pak dovnitř ani nevešel. Pokaždé obroste. Posílám foto, že si nevymýšlím. Většinou s ním běhám z místa na místo, protože je rozrostlý. Dokonce má i plody. Teď zrovna ne, ale až mu zase narostou, tak vyfotím a přepošlu. Jsou to takové malé kuličky. Nikdy samozřejmě neuzrají, ale je jich hodně a každý se diví. Mám i jiný fikus, taky pošlu fotku. S tím ale nikam nechodím, neboť je to obr, ani jsem ho nemohla pořádně vyfotit. Ta veranda je malá a nemám patřičný odstup. A taky pošlu, v jak malém květináči je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 21:40
avatar

Nějak se mi to nepovedlo, tak druhá zkouška.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 21:42
avatar

A teď ten druhý fikus

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 21:54
avatar

Nějak mi to fakt nejde

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 21:56
avatar

snad lepší fotka

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 22:07
avatar

A teď ten květináč. Ono to nejde pořádně vyfotit, z nedostatku odstupu. Větve jsou totiž dlouhé tři a půl metru a mám je přichycené na háčcích ke stropu. Jinak by to nešlo. Ale nic moc s tím fikusem nedělám. Ani s jedním, ani s druhým. zalévám jen když vidím, že je to nutné, někdy spíše nechám vyschnout, ale pak zaleji důkladně. Ale pouze dešťovkou. Občas pohnojím obyčejným hnojivem na pokojové květiny. Květináč je k poměru té rostliny hodně malý, ale už ani nejde přesadit, nemůžu s ním pohnout, přesto roste jako divý a vyráží nové větve.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.