Dárek k vánocům- kaktus. Jak se o něj starat?

Od: Datum: 30.12.13 15:00 odpovědí: 6 změna: 01.01.14 10:32

Dobrý den, jelikož jsem na otázku co chci pod stromeček řekl že by se mi líbiltřeba kaktus, tak jsem ho dostal, ovšem nepočítal jsem s tím. Rozhodně se ale chci o něj starat, jen nevím jak na to - je mi 17 a žádnou rostlinu jsem nikdy nepěstoval. Kaktus je hezký, ale mám starost s jeho umístěním - na internetu všude píšou že na zimu se mají umístit na chladné, suché a světlé místo. Jenže bydlíme v bytě, kde je všude teplo a nemám ho kam dát, jedinně do sklepa, ale tam je vlhko a světla je tam minimum. Co s tím? Navíc na kaktusu jsou znát taková hnědá místa, špatně se to popisuje, tak jsem radši udělal pár fotek. Děkuju moc za rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.13 16:40

Ahoj, světlo k zimování nepotřebuje, měl by být bez zálivky a v teplotě tak kolem 10 C. Nejde najít třeba spolužáka, kámoše, který by ho mohl tak do března mít někde v chladu? A to tmavé, to je běžné u starších rostlin. Je to pěkný kousek Echinocactus grusonii.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.12.13 17:21

Ahoj,

jestli bydlíš v bytě nešel by dát ven na chodbu? Alespoň takto zimuji kaktusy já - telplta cca 6 až 10 stupňů. Jinak souhlas s předchozím příspěvkem. Doporučovala bych si koupit nějakou knížku o kaktusech nebo stáhnout na uložto jsem nějaké viděla.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 30.12.13 17:17
avatar

Do vlhkého sklepa bych ho tedy nedával.

My máme nějaké na místě, kde je v zimě asi 10-15 C, tak jednou za měsíc je trošku zaleju (jen tak cvrknu trochu vody). Ale jiné dva, takové prcky, máme v normálně vytápěném pokoji u okna a ty trošičku zaleju každý týden. Kdybych vynechal, nejspíš by si toho ani nevšimli. :D

Mé poznatky jsou takové, že jsou kaktusy obecně celkem nenáročné, hlavně je moc nezalévat. Hlína by neměla být dlouho vlhká a když pak bude kaktus aspoň pár dní úplně na suchu, bude si připadat jak doma na poušti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xyz
Datum: 30.12.13 20:03

Děkuji moc za rady, docela jsem si oddychl že ty hnědé skvrny nejsou nic vážného. Najdu tedy nějaké to chladné místo kam bych ho na zimu uložil, snad mi tu ještě těch pár dní v teple vydrží :) .

Datum: 31.12.13 20:27
avatar

Ty hnědé skvrny vážné jsou. Jmenuje se to mykóza, houbová choroba. Tato nemoc se projevuje tak, že se vytvoří na rostlině hnědé povlaky, nebo strupy. Tato houba nakonec rostlinu zničí a pokud se takto napadená rostlina nachází mezi jinýmy kaktusy, má se okamžitě odstranit, aby se nákaza nepřenesla. Tento kaktus podle mne zdravý není. Takto je to popsáno v knize o pěstování kaktusů. Je toho tam víc, ale to bych se tady upsala. Jenom dodám, že se mi to také stalo a jelikož mi bylo líto celý kaktus vyhodit, vylomila jsem nezdravý válec. Tady je rada těžká, protože máte jiný druh. V té knize píší, že se má nemocná tkáň ořezat až na zdravou a zasypat dřevěným uhlím. V žádném případě nesmí do vlhkého prostředí. Snad to do léta vydrží a pak ho dejte ven, na vzduch. Ne na přímé slunce.Já být Vámi, tak si na počítači najdu choroby kaktusů a dle toho bych se řídila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.14 10:32
avatar

domácí kaktusy přece není nutné zazimovávat. Proč by mělo být? Můj otec zazimovával pouze ty, které byly přes léto venku na balkoně. Kaktusy co jsme mělo doma v bytě nechával na místě. Nevypadaly, že by jim to nějak vadilo. Proto si myslím, že váš kaktus také úplně klidně můžete nechat v bytě, ale držte ho na co nejsvětlejším místě, aby se vám nezačal natahovat do délky.

Máte pěkný kousek. Lidově se jmenuje Sedátko pro tchyni. Když se o něj budete dobře starat, vyroste do velikosti balónu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.