Smrk po povodni

Od: Datum: 21.11.13 18:16 odpovědí: 4 změna: 22.11.13 21:02

Máme na zahradě cca 15 m vysoký smrk, do letošního jara krásně zelený a s bohatými ročními přírůstky. Při letošní povodni, která zasáhla celou zahrádkářskou oblast, stála voda na pozemcích téměř celý měsíc, dokud neklesla voda v řece. Díky tomu jsme na zahradě neměli téměř žádnou úrodu. Zmíněný smrk po opadnutí vody začal rezatět, jehličí cca z 95 % opadalo a zůstalo jen asi na třech větvích, které jsou stále ještě trochu zelené. Jinak jsou na stromě ve špičce již jen šišky.

Jak máme zjistit, zda je strom ještě životaschopný nebo zda je naděje, že by se na jaře opět zazelenal? Nebo shození jehličí je dokladem u jeho uhynutí a měli bychom ho raději hned porazit?

Předem děkuji za radu jak postupovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.13 18:56
avatar

Pravděpodobně nepřežil množství vody na kořenech a doslova se utopil. Smrk má mělké kořeny těsně pod povrchem, kde za normálních okolností nehrozí převlhčení. Já bych ho asi sundal, protože hrozí, že se při větším větru časem prostě vyvrátí a může napáchat škody...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jm*
Datum: 21.11.13 22:07

Souhlasím s názorem strýcem, byl bych pro to, smrk pokácet. Před měsícem jsme kácely smrk (18 m), Pokácení a nařezání na 1 m kusy trvalo 1.5 Hod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna*
Datum: 22.11.13 15:35

Pánové mají nejspíš pravdu. Podívejte se, zda má živé lýko. Spíš tipuji, že ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 21:02
avatar

Určitě se udusil a i když by lýko vypadalo živé (usychá velmi pomalu), z 99 % zahyne. Strýc má pravdu, smrk má jen povrchové kořeny a snadno se vyvrátí. Pozor ale při kácení, pokud ho nemáš na svém oploceném pozemku a pokud je obvod kmene ve výčetní víšce (130 cm) větší, než 80 cm, musíš mít povolení. Samozřejmě platí, že pokud není žalobce, není soudce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.