Jak rozpoznám Vánoční kaktus a Velikonoční

Od: Datum: 19.11.13 21:20 odpovědí: 5 změna: 30.11.13 13:20

Zdravím všechny poradce. Prosím odpověď na moji otázku. Neustále mi není jasno, podle čeho rozpoznám Vánoční a Velikonoční kaktus. Kdesi jsem četla, že vánoční má zubaté okraje lístků a velikonoční oblé vejčité lístky( spíš články listů).Dovede mi někdo zodpovědně prohlásit, který je který? Moc děkuji!

doplněno 19.11.13 21:25:

Na fotce je kaktus, který začíná kvést od minulého týdne. Jsou to odřezky ze starého kaktusu, které jsem v létě zasadila a předpokládala jsem, že pokvetou až tak za dva roky. Překvapilo mě, že kvetou už letos...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.13 21:51
avatar

Základní informace jsou v článku:

http://abecedazahrady.dama.cz…co-udelat-aby-kvetly-kdy-maji

Kvetoucí rostliny poznáte jednoduše, jednak podle doby kvetení, jednak podle tvaru květu. U nekvetoucí rostliny je opravdu potřeba si dobře prohlédnout listové články. V doporučeném textu je zobrazen vánoční kaktus s takovými šípy(?) na koncích článků i slarý vánoční kaktus s články poměrně hladkými. Nejméně zubaté články, téměř oblé a také tužší má kaktus velikonoční.

Na vaší fotce je vánoční kaktus.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna*
Datum: 22.11.13 15:30

Podle mého pátrání kromě "vánočního kaktusu" ještě takový, který kvete cca o měsíc dříve, na díkůvzdání (pohyblivý svátek v USA, "thanksgiving"). Ten má na okrajích článků 3x zuby (Schleichetia truncata, v překladu "uťatý"). Vánoční kvete později, má cca 3x zaokrouhlené konce článlů, bez zubů (Schleicheria russeliana). Velikonoční, jak je již zde uvedeno má jiný tvar článků, spíš kulaté v průřezu. Na obrázku je ten na díkůvzdání. Mně už odkvítá. a ten vánoční má nasazeno na květy... Všechny mají barevně odlišné odrůdy, od bílé, přes růžovou, červnou, fialovou. Dokonce růzově nazlátlou. Květy u druhů se taky liší, symetrií a prohnutím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 16:32

Velice děkuji za obě odpovědi, které mně uspokojily. Takže, zjednodušeně: velikonoční kaktus - list je v průřezu kulatější a listy nemají špidlaté okraje, zatím co ty další mají zajímavé okraje - jeden je trojzubý(!) - na díků vzdání a vánoční má zuby, ale zaoblené.

Hned podrobím všechny moje kaktusy, příčiny nejednoho sporu, důkladné prohlídce.

Jste šikulkové! Moc jste mi pomohli! Jiřina

Datum: 24.11.13 14:03
avatar

Jen bych chtěla doplnit,že starší druhy vánočních kaktusů mají zoubkování zaoblené.Takže nejjistější je asi to kvetení.Velikonoční kaktus má navíc načervenale ohraničené okraje listů.Cesmína

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 13:20
avatar

Je zde několik rozdílů. Čas kvetení není až tak podstatný, neboť oba dokáží vykvést i v jiném období jako jsou Vánoce a Velikonoce. Je to na základě podmínek, které předcházely kvetení. Velikonoční kaktus ( Rhipsalidopsis gaertneri ) má listové články širší a delší až 5 cm, zaoblené a někdy se zabarvují do červené. Někdy, vytváří jakoby trojhranné prostorové starší listy. Květy jsou větší, připomínají zvonky, jsou však jednodušší, barevně jsou růžové až červené a měl by kvést na jaře. Je náročnější na pěstování jako vánoční. Vánoční kaktus ( Schlumbergera truncata ) má listové články krátké, úzké, většinou zoubkované. Květy jsou atraktivní, různých barev, s přečnívající bliznou a zahnutými korunními lístky, jsou jakoby dvojité. Kvést by měl v zimě. Co se týká velikosti velikonoční kaktus dorůstá do větších rozměrů. Pěstování je podobné, ale velikonoční kaktus vyžaduje jinou teplotu při pěstování a kvetení .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.