Z kmene stromu vypěstovat plodící strom?

Od: Datum: 08.11.13 19:08 odpovědí: 7 změna: 19.11.13 22:29

Na zahrádce jsme podědili třešeň, jejíž větve začínají asi ve výšce 4m. Má vynikající plody, ale skrze její výšku se na ně víceméně jen koukáme, jak je ozobávají špačci Kdybychom útlý kmen řízli na 1,5m výšky, dala by se znovu zapěstovat koruna? Slyšela jsem i o jakémsi roubování, ale na to si já amatér netroufám )


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.13 19:16
avatar

Pravděpodobně to možné není.Ušlechtilé ovoce rodí většinou stromy roubované.V určité výšce kmínku se použije roub,který vytvoří korunu.Jediná vyjímka je v tom případě(hovořím z vlastní zkušenosti),že se roubuje do kořene podnože.Pak je i kmen součástí ušlectilého ovoce a lze z výhonu vypěstovat nový strom.Obnovovat starý strom roubováním je nesmysl.Vyplatí se koupit stromek nový.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.11.13 18:21

Teoreticky by to šlo. Uříznout v požadované výši a vložit po obvodu kmene rouby, z kterých byste následně po ujmutí zapěstoval korunku. Je pak celkem jedno, jestli byl stromek roubován nebo očkován. Třešeň by měla mít max. 20 let stáří. Bez odborných znalostí to ale těžko zvládnete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.11.13 19:35
avatar

Ale prakticky ne. Pokud mluvíte o tom, že větve začínají ve výšce 4 m, je to určite letitý strom. Pokud jej uříznete ve kmeni nebo ořežete vřechny větve, tak strom s největší pravděpodobností zabijete. Kořeny musí něco vyživovat. Navíc je to i víc než neuctvé. Takový strom nechte stromem, těšte se z jarního kvetení, v létě si užívejte příjemného stínu a na podzim obdivujte barevné odstíny. A pro třešně si vysaďte nový stromek a nebo si tu odrůdu naroubujte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.11.13 09:47

Prakticky by to šlo také. Ne uřezat všechny větve, ale jen zredukovat a až se v dalších letech vytvoří nové výhony, teprve upravit korunu definitivně. Ovšem chtělo by to odborníka, který ví, co dělá a umí ošetřit místa řezu. Konkrétně třešeň je na řez hodně citlivá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.13 07:54
avatar

Jestli uříznete kmen, pak máte po třešni.

Roubování není teoreticky nic složitého. Máte malý stromek a na ten naroubujete mladé větvičky ze starého dožívajícího stromu. Toto ale musí udělat zkušený zahradník, protože amatérovi se roubování nepodaří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vosajemuj
Datum: 19.11.13 22:18

Já bych v doě zrání třešní vzal pilu a nejvyšší větve bych uřízl.Jednak se dají dole obrat plody a hlavně se koruna sníží.Postupujte ale opatrněřežte jenom část větví ,další až příští rok a za nějakých tři až pět let máte korunu stromu tam,kde jste ji chtěla mít.Hodně úspěchů karel-vosa

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vosajemuj
Datum: 19.11.13 22:29

ještě k tomu roubování.Starý strom se těžko přeroubuje mám své zkušenosti ,to už radši najít nějaký odkopek-pláně a pokusit se starou třešen přeroubovat na něj.K-VOSA.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.