Co s orchidejí - vyhodit, nasadit?

Od: Datum: 30.10.13 12:32 odpovědí: 13 změna: 06.11.13 13:22

Dobrý den, dcera s rodinou mi dala k svátku asi před 3 lety takovou zvláštní orchidej, má takový ztlustělý stonek a měla 24 krásných fialových květů. vydržely dlouho, ale když opadaly, jiné už mi nikdy nevykvetly. Mluvila jsem o tom se známými i s prodavačkou v Květince a každý, kdo tuto květinu měl, ji vyhodil, nikomu už nikdy podruhé nevykvetla.

Tak se k vyhození chystám taky. Co mě ale zarazilo. Nyní na rostlině vyrůstají nové mladé větvičky a ty mají na koncích kořínky. Jsou tam asi tři. Tak jsem si říkala, zda je nemám zkusit zasadit a starou rostlinu pak vyhodit. Ale vyhazuji velice nerada, říkám si, že je to živá rostlina a nezaslouží si to.

Co tedy myslíte, že s tím mám dělat? Pro informaci přikládám fotku, jak ty nové větévky s kořeny vyrůstají. Co s tím? Děkuji za rady. *slunce* Jaga.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dako®
Datum: 30.10.13 14:33

Dobrý den. Já mám tu samou orchidej. Dostala jsem ji od známé k narozeninám a dávala mi ji s tím, že až odkvete, že bude na vyhození . Mám ji už čtyři roky a když květy odkvétají, vyraší další výhon a kvete znovu. Takovéto mladé větvičky se vzdušnými kořeny, jak je na Vaší orchideji jsem nikdy neměla. U mé na stonku listy zežloutnou a ty ostříhám a nakonec celou větvičku dole u kořenů odštípnu. Zanedlouho vyraší nová větvička.

Zkuste mladou větvičku s kořínky zasadit, myslím, že by se mohla uchytit. Kupte si v květinářství substrát na orchideje. Starou nevyhazujte, dejte ji ještě šanci, přesaďte ji a třeba ještě bude pěkná.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.10.13 14:50

Díky, Dako,jenže mně právě nikdy nic nezežloutlo. Rostlina je taková jakoby "masitá" stále stejně zelená, na odstřižení není nic, ale ke kvetení se nechystá ani náhodou. Až mě překvapily ty nové výhonky s těmi kořeny, ty by si asi zasloužily zasadit. Asi to zkusím, vyhodit se to přece nechá vždycky. Dík, Jaga.

Datum: 05.11.13 11:38

Ty kořeny jsou kořeny vzdušné.Orchidej není závislá příliš na půdě,je to parazit,roste na kůrové drti,vyžaduje výživu v zálivce.

JABRAKA

Datum: 30.10.13 22:19

Dobrý den, skřípu zuby po přečtení první třetiny otázky, najděte se Dendrobium na netu, není to chybou rostliny, že nevykvete. Dendrobia musí mít hodně světla, bohatou výživnou zálivku a stísněný prostor, když jsou ve větším květníku, tak vytvářejí kořenový systém a už nemají sílu kvést. Ty nové rostlinky nechte zesílit, než je budete oddělovat od matečné rostliny.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 31.10.13 13:32

Ježišmarja co to pííšeš,nevyhazovat.Ten mlady bych nasadila až bude větší.Mě vykvetla žlutá a mám ještě fialkovou co mě vykvetla dvakrát.Tedkom sem zjistila že mym orch.svědší hnojivo z kuřincu,mám kupované ,tekuté.

doplněno 31.10.13 13:39:

A nic s nima nedělám jen je namočím po dukladném vyschnutí v tuto dobu na pár minut a přez léto tak do pul hodiny.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 31.10.13 18:15

Jaguš já se nedivím, že byste ji vyhodila, všechny mé orchideje kvetly a pak jen živořily, odvezla jsem je mamince a ta má na parepetech rozkvetlou zahradu, ovšem u mě tak skončil taky Amarylis, Clivie,Voskovka všechny fialky. Já to nechápu, kupovala jsem tomu všemu hnojivo, starala se jak nejlíp sem uměla, mamka ta o kytky spíš nepečuje, v zimě jim moc netopí a kvetou. Dokonce jsem si kvetoucí dovezla do bytu a pak zase odvezla jelikož odkvetly a chtěly umřít.

doplněno 31.10.13 20:31:

No jo děvčata když já bydlím v bytě v paneláku a vozit je na chalupu to se mi fakt nechce (manžel odmítá vozit cokoli sem a tam).

Datum: 31.10.13 19:49

U většiny rostlin je důležitá, i když v literatuře opomíjená - změna, kolísání teploty, totiž, když jsou ve vymazleném, temperovaném bytě, domě, tak nemaj důvod kvést, ono to kvetení, které se nám tak líbí, je vlastně strach ze smrti, pokus o rozmnožení, předání genů, zajištění populace, tak jak je tomu i v přírodě, ale když to jsou vymazelné slečinky, tak si lebeděj a nekvetou. třeba pro mě nepochopitelné otázky, proč nekvetou vánoční kaktusy? když je máme celý rok na okně a dobře se o ně staráme, no bodejť by kvetly, ale stačí je dát přes léto ven, ale do stínu, jak se na epifytní rostliny sluší, a změny teplot - ve dne třeba 30 C a v noci 15 C u nich vybudí kvetení, je to jen návrat k přírodě, nic jiného a super hyper mega nej nej hnojiva nám v tom moc nepomůžou, a tak je to s většinou druhů rostlin...

Datum: 31.10.13 20:14

Tak třeba amarylisy jsou moje milované, mám asi 30 cibulí. Koncem září jsem všechno přestěhovala ze zahrady domů a přestala zalévat. Listy už uschly, zbyly docela ošklivé cibule. Ale to je právě ono. Někdy kolem Vánoc, možná dříve a možná později, se cibule probudí a začnou rašit květní stvoly.

Clivie - v chladném prostředí, minimálně zalévat a na jaře spolehlivě vykvetou.

Datum: 01.11.13 06:06

Emilko, to není takové to klasické, hodně rozšířené dendrobium, jako máte Vy. Má to takové tlusté stonky, i květy se od běžné orchideje kapku liší.

Mám ji pořád na stejném místě, hnojím Kristalonem, vodu dávám namočením květináče do kbelíku.

Nekvetla znovu nikdy a nikomu, kdo ji měl a s kým jsem o tom mluvila.

Ale já to s ní ještě zkusím, třeba se mi povede ji přemluvit. Ty květy byly opravdu krásné. Pokud najdu fotku, vložím. Díky všem. Jaga.

doplněno 01.11.13 06:15:

Pro Ukulele: Co se týče vánočních kaktusů, mám už spoustu let tři, dva růžové a jeden bílý. Ven je nikdy nedávám a každé Vánoce kvetou a kvetou jako zběsilí. I letos už jsou všechny tři obsyopané poupaty. Jenom neznají kalendář, vykvetou mi v listopadu a na Vánoce už bude po parádě. Tak to mám každý rok.

Ale jak to udělat s touhle potvůrkou, jsem vážně v koncích.

Datum: 01.11.13 14:59

Tak ji nechej na okně ,změnila bych hnojivo na kuřince a nedělej si s tím starosti.Přijde doba kdy se jí bude chtít kvést.

doplněno 05.11.13 18:20:

Tuhle jsem dostala v plném květu a tedˇmě vykvetla ale jen dva kvítečky.Je podobná jakou maš ty.

Datum: 05.11.13 17:08

Jago, je krásná. Nevyhazovat. Jak bylo správně řečeno, orchidej má vzdušné kořeny. A u té Vaší jsou pěkné, zdravé. Nehnojit Kristalonem, ani kuřincem. Já kupuji ty tyčinky, určené přímo pro orchideje a bromélie. Není to drahé. Nebo hojivo tekuté v lahvičce. Tenhle druh neznám a nemám. Ale nevidím důvod, proč by znova nekvetla. Asi jí ke kvetení něco chybí. Když víš, jak se jmenuje, podívej se na "netu", jak se pěstuje. Bývají tam podrobné návody.

Datum: 05.11.13 20:48

Suzy, nechám ji tak nějak do prázdnin a když nepokvete, nebudu ji vyhazovat, ale přivezu Ti ji. Protože Ty jsi taková zahradnice, Tobě vykvete i násada od koštěte. A když Ti pak pokvete, už si na ni nebudu dělat nárok. Slibuju! *:D* Jaga.

Datum: 06.11.13 13:22

Ahoj Jago, tak fajn! Beru Tě za slovo. A víš, že já nezapomínám...*ua*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.