Kterou odrůdu vybrat?

Od: Datum: 20.10.13 22:39 odpovědí: 8 změna: 17.01.14 22:11
avatar

Zdravím, k poli mi vede cca 100 metru dlouhá cesta. Rá

d bych k této cestě zasázel ovocné stromky. Udělal tokovou ovocnou álej, Chci to hlavně pro děti, na zahradě nechceme m ít ovocné stromy (manželka je silný alergik) tak to chci dát k poli. Ale řeším problém, dlouhá doba čekání na plody po vysazení. dětem je 3 a 6let teď ještě mají o ovoce zájem tak chci aby to plodilo co nejdřív. porádí někdo jaké odrůdy stromu jsou nejlepší?

chci tam hlavně: třešně/višně, ořech / lískový , jablko, hruška, broskev, meruňka,švestka,

už mne nic nenapadá, pokud vás ještě něco napdne budu rád. díky za pomoc s výběrem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 21.10.13 05:09

Zéleží na tom v jakém prostředí chcete sázet (nadmořská výška,slunné-tmavé prostředí,vlhkost půdy ,atd) to vše rozhoduje o vhodnosti odrůdy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.13 21:54
avatar

nadmořská výška je cca 450 n.m, prostředí je spíš tmavší (podél cesty jsou seníky a ty cestu zastiňují) vlhkost půde je normální žádná mokřina to není.

Datum: 21.10.13 11:23
avatar

100 m je dlouhá vzdálenost. Záleží jestli chcete sázet po jedné straně či po obou. Já bych vám radila vysázet různé odrůdy, s různou dobou zralosti od raných až po pozdní (třešně, hrušky, jabloně), které se vám líbí a jsou vhodné do vaší oblasti. A ještě bych volila každopádně vysokokmeny a dál od cesty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.13 21:56
avatar

já vím co chci sázet(psal jsem v dotazu) , ale nevím které odrudy plodí třeba už po dvouch letech. (jestli takové vůbec jsou? )

Od: vosajemoje*
Datum: 30.11.13 05:38

pokud chcete sázet stromky, aby brzy rodily vybírejte zákrsky nevím jestli se vám tam hodí , ale rozodně budou dávat úrodu brzy. A co ta cena? Sehnat planě rostoucí jabloně a naroubovat-úspěšnost mám dobrou-by stálo podstatně méně , je to ale opět o čase . Karel vosajemoje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 10:44

No, pokud nebudou zákrsky chráněny plotem, tak nebudete muset provádět časem žádný řez, páč Vám je budou okusovat srnky a zajíci. Takže to není asi dobrý nápad..

A k těm odrůdám. Najděte si nejbližšího soukromého pěstitele (nebo dva-tři) a u nich se poraďte, jakým odrůdám se zrovna ve Vaší oblasti daří. Víte, on ani ten údaj 450 m.n.m. není až tak určující. A až Vám poradí jaké odrůdy, tak je nejdříve ochutnejte. Kolikrát takový zahrádkář čeká nějaký rok na úrodu a pak zjistí, že mu zrovna třeba tyhle jablka nechutnají...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sadlik*
Datum: 17.01.14 22:11

Pravda,že zákrsky musíte chránit před zajíci,ale vysokokmeny ne?Když budu chtít mít brzkou úrodu musím obětovat ještě pár korun na pletivo z kterého udělám kolem každého stromku jekýsi kroužek o půměru půl metru a mám vystaráno napořád. Něco to stojí,ale zvěř namá nárok.

doplněno 17.01.14 22:35:

Co tady píšete rozum má,je pravda ,že nízké tvary dají asi víc práce ,zase rodí dříve.To už je na zvážení paní majitelky.Pokud se týče odrůd volil bych asi rezistentní odrůdy jabloní a na kus bych nasázel švestky Nechají se sehnat odkopky bez známek šarky a takové švestičky z naší zahrádky nad ty není.Pokud by jste odkopkům nevěřila ,potom je na trhu dostatek pološestek,které nejsou vůbec špatné.Už staří,naši předchůdci,sázeli aleje jenom ze švestek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 30.11.13 10:18

Nerozumím tomu,že "cestu zastiňují seníky",ale Budiž. přes 400m.n.m výšky už je na ovocné stromky spíše ta vyšší poloha.Zapomeňte na meruňky,ořešáky,broskve...no a hrušně a třešně bych také moc nedával.Vyžadují výhřevná místa a jsou spíše no nižsších poloh.Co se týče tvarů tak minimálně čtvrtkmeny,ale spíše vyšší polokmeny. U nižších tvarů (zákrsků,vřeten) je třeba udržovat nezaplevelenou zem(nesnesou pod sebou travní porost) od kmene až po okap koruny a vyžadují úrodné hluboké půdy.Doporučuji jabloně na hluboce kořenícich podnožích(jadernička apod..) Jinak ale záleží na tom konkrétním místě jak je chráněné a pod...Tady je například nabídka odrůd do vyšších poloh: http://ovocnedreviny.cz/index.php?s=odrudyvysokychpoloh

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.