Jak pečovat o mladou meruňku

Od: Datum: 15.10.13 21:39 odpovědí: 6 změna: 20.10.13 19:58

Dobrý den,

může mi někdo poradit, jak ochránit mladou meruňku před mrazem?Zasadili jsme ji loni na podzim, obalili jutou a stejně takřka calá zmrzla.Jen úplně dole od roubu velmi těžce, ale přece jen vyrazily 3 malé větvičky.Z jedné vyrostl malý slabý kmínek, který bychom rádi nějak zazimovali.Mám jutu a bílou netkanou textílii.Můžete poradit, jak ji obalit, abychom jí neublížili?

Děkuji.rujet


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.13 18:14
avatar

Nevím, v jaké nadmořské výšce je meruňka vysazená. Myslím si, že meruňka nezmrzla, ale uschla. Po výsadbě až do příchodu větších zrazů, kdy půda zamrzá, se mají vysazené stromky zalévat. Stromek určený k výsadbě byl v kontejnéru (květináči)? Upravovala jste kořeny? Meruňku nechte tak jak je, do ničeho jí nebalte. Příští rok rozdělte hnojení na 3 období. První dávku dejte od března do května, druhou v červnu až červenci a třetí v srpnu do konce září. První s vyšším obsahem dusíku, druhou s fosforem a třetí s draslíkem. Máte-li kvalitní kompost, tak ho bez dalšího hnojení rozhoďte na jaře ke stromku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.13 22:31

Dobrý večer,

děkuji za odpověď.

Bydlíme ve 350 m nadmořské výšky.Meruňku nám koupil i sázel zahradní ing., se kterým máme dobré zkušenosti, obalil ji jutou a stejně omrzla.Mrtvice to nebyla.Máme ještě jednu starou meruňku, která občas některé větve ztratí vinou mrtvice.

Kořeny byly upravené, zalévaná byla také,dostala i kompost.Co teď?

Děkuji. rujet

Od: vikyŽ
Datum: 17.10.13 19:00
avatar

Dobrý den. Hodně záleží, kde máte meruňku zasazenou. Meruňka, broskev, když bude nasazená na větru, tak klidně může zmrznout, nebo jí usychají větve. Tam, kde vyrazily malé větvičky přihrnout zem, nebo chvojí. Na jaře opatrně odhrnout.
Meruňkám je nejlepší někde v závětří, kde nefouká vítr a v zimě při mrazu, nepraží sluníčko na kmínek. K meruňce bych dala kolem dokola, silnou papírovou krabici. Krabice není přímo na kmínku, má uvnitř prostor a chrání kmínek, nejen před sluníčkem, ale taky před mrazem. Krabice používáme také u větších stromů. U nás dáváme na zimu kolem kořenu stromů nasekanou trávu. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.13 00:02
avatar

Nebydlíte třeba v mrazové kotlině? Nám se ještě nestalo, že by meruňka omrzla ve dřevě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.13 16:28

Děkuji za odpověď,

bydlíme spíš na kopci, ale pravděpodobně je tam prostor, kde hodně fouká.Zkrátka, budeme muset najít jiné místo.

rujet

Od: rostlinkycz*
Datum: 20.10.13 19:58

Také si nemyslím, že meruňku třeba nějak speciálně na zimu balit. Důležitý je opravdu výběr místa, dostatečná hloubka výsadby a zálivka. I ve vyšších nadmořských výškách se stromkem dokáže dařit, ačkoli možná méně rodí, ale pokud jste zvolili správné období výsadby, dobře ji ukotvili, aby se zakořenila, byla mimo místo, kde převládá severní vítr a pravidelně ji zalévaly až do mrazů, není možnost , že zmrzla. Spíše tipuji, že vyschla. Obyčejně si to lidé pletou s vymrznutím.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.