Jak na založení ovocného sadu

Od: Datum: 13.07.13 13:13 odpovědí: 6 změna: 14.07.13 15:35

Dobrý den, máte někdo zkušenost se zakládáním ovocného sadu?

Mám v plánu ze zemědělských pozemků, kde se donynějška pěstovaly brambory udělat ovocný sad.

Mohu požádat o nějakou dobrou radu do začátku?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 13.07.13 13:35
Mrknete nejdrive do katastru, jako co ta puda je vedena. Mozna budete muset zazadat o zmenu kultury. Ne ze by nekdo moc kontroloval, ale lidi jsou ruzni.
A pak si ujasnit co chcete pestovat, oplotit a sadit.
Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 13.07.13 13:49

Otázka jak bude velký, co chcete pěstovat. Buď jámy kopat ručně, nebo traktor s vrtákem, dobré si sehnat organické hnojivo. Oplotit, vysekávat trávu, postřik... Změnit na KN na sad (vyšší daň než louka). Nebo ponechat a sadit řídce stromořadí a mezi tím pěstovat... Též lze si to vše nechat udělat firmou (dotace).
Na intu je rad dosti, stačí zadat založení sadu a pod..

Od: kolohnat
Datum: 13.07.13 13:55

Na karastru je to zapsáno, jako orná půda ,tj. určené k zemědělství. Pozemky jsou v nadmořské výšce cca 400 m, takže je tam i problém s vodou ( závlahou ) , žádný přírodní zdroj v okolí. Takže to vidím nejspíše na nějaký druh jablek, daří se tam různým druhům, např. malináče jsou tam nádherné.

I když jablka nejsou zrovna příliš rentabilní. . . leda být u toho moštárna, tak by se návratnost mohla snížit, sic na úkor výše počátečního vkladu, ale budiž. Co si o tom myslíte?

Datum: 13.07.13 14:02

Většinu práce ( jámy, sázení a pod . ) chci dělat svépomocí. Při zakládání sadu svépomocí nevzniká možnost dotace? Já myslel, že také, ale musí si ji člověk sám " vyběhat " . Jedna firma mi nabízela zařízení dotací včetně práce, ale bylo to moc drahé a mě tahle práce baví, tak proč ji nechávat dělat někoho za sebe. Ale k tématu, četl jsem na webu dost, ale také se tam nedovím všechno. Zajímají mě i názory lidí z praxe a podobné praktičtější informace též .

Datum: 13.07.13 14:51

No, jestli to chcete dělat jako koníčka, tak budiž. Jestli pro výdělek, tak jděte od toho. Co znám sadaře, tak je to o přežití. problém je v tom, že kupující jsou zblblý z těch jablek ze všech SUPERmarketů. Jedno jabko jako druhý. Stejná velikost, stejná barva, stejné *blee*. Ale když Vy lidem nabídnete fakt dobrý jabka, která dozrála opravdu na sluníčku, tak na Vás budou koukat jako na tydýta. Každé jablíčko bude totiž jiné - velikostí i barvou. Co na tom, že budou opravdu BIO (jak se dnes moderně označují plodiny, které si tento název nezaslouží ani náhodou). Budete mít co dělat, abyste je udal i pod cenou. Bohužel.

Datum: 14.07.13 15:35

Tak nejlepší je, když Vás živí to, co Vás i baví, takže ano, beru to, jako hobby, ale i jako zdroj obživy. Vím, že to není na zbohatnutí, naopak, budu rád, když se mi do několika let vrátí alespoň vložený kapitál, ale to už tak je, když Vás něco baví, musíte pro to i něco obětovat,že.

Neporadil by mi prosím někdo nějaké forum, kde si více " pokecám " na toto téma?

Rád bych vyslechl i někoho z praxe.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.