Hnojení ovoce a zeleniny vs zdraví

Od: Datum: 29.05.13 12:24 odpovědí: 4 změna: 31.05.13 11:37

Je dobré hnojit ovoce (jahody, maliny) a zeleninu (rajčata, hrách, okurky...)? Mám malé dítě, proto nechci, aby to pak obsahovalo dusičnany. Je nějaké dobré hnojivo, nebo se toho vyvarovat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.13 12:26
avatar

klasické podzimní hnojení popr lehké jarní ničemu neublíží. I rostliny z něčeho musí žít. Ideálně kompost popř hnůj - ale i tím se dá přehnojit a mít jídlo plné dusičnanů. Platí všeho s mírou. Bez živin to neporoste, moc živin = krásné, ale nepoživatelné.

doplněno 29.05.13 12:26:

hnojil bych jen při výsadbě, pak už ne. Ideálně granulovaný hnůj popř něco podobně nechemického.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.05.13 13:49
avatar

Lenko,

Pokud budeš používat k hnojení obzvláště jarní zeleniny chlévskou mrvu,nebo granulovaný hnůj se slepičincem,určitě se do té zeleniny dostane značné množství dusičnanů.Hrách,ten hnojení nepotřebuje,stačí mu zem dva roky ležící ladem.Stejně tak cibule a česnek.Rajčata a okurky potřebují do zálivky prvky K .-draslík a P .-fosfor.Ty obsahuje hnojivo superfosfát.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.05.13 10:20

Nikdy se nevyhnete tomu, aby zelenina neobsahovala dusičnany.Jde tedy o snížení množství dusičnanů při sklizni. Organická hnojiva dávejte na podzim. Jarní aplikaci umělých hnojiv provádějte před setím nebo sázením. U plodin s krátkou vegetací (ranná karotka, ranné kedlubny, ředkvička) nehnojte dusíkem. Obsah dusičnanů závisí i na druhu zeleniny (nejvíce má listová, kořenová), dále na teplotě (chladno - více dusičnanů), světle (málo světla - více dusičnanů). Takže nerychlete zeleninu a sklízejte za tepla a sluníčka pozdě odpoledne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.05.13 11:37

Pokud budete přihnojovat v rozumné míře (podzim a jaro) dobře vyzrálým kompostem, nemělo by tam těch dusičnanů být nadmíru.Další hnojení už není nutné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.