Fialka psí?

Od: Datum: 27.04.13 16:21 odpovědí: 8 změna: 03.05.13 09:21

Dobrý den, potřebovala bych opět pomoci. Dokázal by někdo určit tuto rostlinu? Nejsem si jistá, zda se jedná o fialku psí.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tekuk
Datum: 27.04.13 16:22

Květ...

Datum: 27.04.13 16:24
avatar

http://botany.cz/cs/viola-canina/ :)nejspíše ano. Fialka má kulaté listy a psí do špičky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.13 16:55

ano, je to ona. Má světlejší barvu květů a kvete o malilinko později jak pravá fialka

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.04.13 19:30
avatar

V této roční době kvete violka vonná.Jak se říká v lidové pranostice,fialky přestávají vonět po první letní bouřce.To právě začíná vykvétat ta druhá.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Od: tekuk
Datum: 27.04.13 19:51

Skutečně se jedná o fialku psí. Sedí popis, výskyt, zkrátka vše. Fialku vonnou mám také, je podstatně menší, lístky má spíše kulaté a barvu květů sytě fialovou, rovněž výrazně vonní. Navíc fialky vonné již nyní odkvétají - na těchto fotografiích je fialka psí. :)

Datum: 03.05.13 06:34
avatar

Je to violka psí. Jen Tě tady znovu prosím, jako už někoho dalšího: Nervi rostliny do herbáře i s kořeny.

1/ Nedělá se to tak. Jak bys chtěla vylisovat třeba kořen ze smetanky, křenu, puškvorce, nebo třeba ředkvičky? Nedělej to ani u ostatních. Pokud si učitel bude v herbáři kořeny přát /o čemž pochybuji/ rozumně a bez emocí mu to vysvětli.

2/ Když si uvědomím, kolik žáků dostane každým rokem za úkol dělat si herbář a kolik lidí to navíc dělá třeba dobrovolně, pokud by každý rval rostliny i s kořeny, za pár desetiletí by tady byla jen Sahara. A kopřivy, ty by jistě přežily, potvory.

Úplně nejlepší by bylo si vybrané rostliny fotit, aby se zachovaly pro další generace. Foťák má dneska každý žáček. V herbáři stejně rostliny časem vyblednou a odrolí se. Pěkné fotky zůstanou.

Díky tomu už dnes v přírodě takřka nenajdeme třeba střevíčník pantoflíček, upolín evropský, bleduli jarní, lýkovec jedovatý, šafrán či různé druhy vstavačů, nebo kandík psí zub. Není to škoda? *zed* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.13 08:05
avatar

"Jak bys chtěla vylisovat třeba kořen ze smetanky, křenu, puškvorce, nebo třeba ředkvičky?"

No já bych si i stím poradil. *haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.05.13 09:21

No, jago, zrovna fialky, rozlezlé všude, rvu i s kořeny ze zahrádky jak vzteklá a ne a ne se jich zbavit *smich*. Pokud se nejedná o chráněné druhy rostlin, myslím, že příroda má dost reprodukčních sil, aby pár školních herbářů přežila i s těmi kořeny, které tam, pokud se to dá vylisovat, také patří, protože mohou být pro rostlinu typické. Vzpomínám si, že jsme na škole v rámci jedné zkoušky měli poznávačku i podle podzemních částí rostlin. Ty ohrožené druhy z naší přírody nevyhnali studenti s herbáři, ale spíše beton a chemie.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.