Jak a čim přihnojovat zeleninovou zahrádku?

Od: Datum: 24.04.13 06:43 odpovědí: 9 změna: 24.04.13 13:14

Zahrádku na zeleninu u domku máme jen tak 5krát 5m plus záhon na rajské jablíčka.Nehnojime ničím, jen na podzim zaryjeme zelené hnojivo a přidáme granulovaný hnůj.Nic nám tam pořádně nevyroste jen rajčátům se tam daří.A tak potřebuji radu jak a čim přihnojit at ta zelenina není moc chemická ale at to trochu pořádně roste.Na rozdil od manželky ,která je odpůrce chemického přihnojováni si myslím že trošku chemie neuškodi,mám na mysli třeba NPK nebo Cererit.Čím přihnojujete vy,poradte.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: michalov*
Datum: 24.04.13 07:11

Vysvětlete manželce nějak citlivě,že propadá davové hysterii z "chemie".Totiž hnůj,kompost,je také chemie.Obsahuje úplně stejné prvky jako uměle vyrobená hnojiva. Navíc hnojem klidně přehnojíte a máte sice krásnou zeleninu,ale plnou dusičnanů(nadbitek dusíku rostliny ukládají). Ideální je hnojit kompostem,pokud jste ekologičtí záchranáři planety,ale pokud ho nemáte tak právě Vámi zmiňopvaná hnojiva jsou nutná. Bez hnojení Vám to neporoste.Pokud je zem na Vaší zahrádce špatná,tak by nebylo špatné vrch odškrábnout a nechat si navéz místo toho ornici a nebo substrát a zapravit ho do půdy stávající.

Ohodnoceno: 2x

Od: ron*
Datum: 24.04.13 07:24

Na podzim každým rokem zarýváme kompost a na jaře hlínu prosypeme Cereritem. Zelenina roste krásně.:)

doplněno 24.04.13 07:48:

Ano, jsou i tekutá rozpustná hnojiva. Přihnojujete zálivkou přímo do půdy ke kořenům rostlin nebo zálivkou hnojením "na list".

Od: jimi*
Datum: 24.04.13 07:41

Díky za rady vám oběma ...a je to tady, bez hnojení nic opět nevyroste.Dá se ten cererit zapravit do půdy formou zálivky? A manželka by tak o trošce přihnojení ani nemusela vědět,už totíž něco máme zaseto a zasazeno...mrkev,petržel, cibulku,ředkvičky a pár salátu.

Od: koudalak*
Datum: 24.04.13 08:34

Doma chováme králíky a slepice - vše jde na jeden kompost(psí bobky ne) ze kterého na podzim vždycky pár koleček zaryju. Vypadá to u nás jako někde v pralese a sousedi jen závidí. Proti chemii neříkám nic, ale já osobně bych z toho neměl dobrý pocit a co si budeme vykládat v tak malém záhonku je to hlavně o radosti a dobrém pocitu.

Zkuste někoho takového v okolí najít, za dvě piva si odvézt vozík humusu ze spod hnoje a na podzim to zarýt... Taky ale koukněte co máte za hlínu a kolik slunce... jestli by to nechtělo nějakou radikální změnu...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.04.13 08:44

Dobré jsou namočené slepičince v sudu, a pak přidat do konve na zalévání kelímek. Jinak cererit používáme roky, myslím, že to tak chemické není, používala to i moje babička, bez hnojení nic nevyroste. My zarýpáváme biohumus z kompostu, kde máme nasazené kalifornské žížaly a je to paráda. Vše roste a kvete výtečně. Na surfiinie a muškáty používám po celé léto Kristalon plod a květ. Na květiny nejlepší. Vyzkoušela jsem i jiná hnojiva, ale vždy se vracím ke Kristalonu.

Ohodnoceno: 1x

Od: imrous*
Datum: 24.04.13 11:11

Ahoj. Jak píše koudalak, v životě bych nevěřil, co dokáže dobrej kompost. A ty lignohumáty co furt reklamuje receptář apod. co myslíte, že to je? Vylouhovanej kompost.!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.04.13 12:34

Slepičí trus rozmíchaný ve vodě, na velkou zahradu od družstva před pooráním rozházíme kravský hnůj a já na všecku zeleninu CERERIT (jiné hnojivo neznám). Děda, starý agronom, říkával "nepohnojíš, nenaroste".

Datum: 24.04.13 13:06

Já přihnojuji Biohumusem a výluhem z kopřiv. Z umělých hnojiv pěstitelé nejčastěji používají Cererit a všechny řady Kristalonu. Před výsadbou rajčat, cuket, dýní, paprik a okurek můžete ho jamky napěchovat posečenou trávu, překrýt slabší vrstvou zeminy a pak rostlinu klasicky vysadit.

Datum: 24.04.13 13:14

I když odpůrci minerálních hnojiv nesnášejí slovo chemie,nelze mluvit u minerálních hnojiv o umělých hnojivech.Jsou to zase minerály,vytěžené z přírodních zdrojů a doplňují nedostatečné bioprvky.Jen hnůj,nebo huminové preparáty určitě samostatné nestačí.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.