Ovocný strom z OBI nebo zahrádkáře?

Od: Datum: 16.04.13 20:44 odpovědí: 4 změna: 17.04.13 06:11

Ahoj.

Chtěl bych porazit starou jabloň a místo ní (kousek vedle) vysadit meruňku.

Jelikož s tím nemám moc zkušeností, tak bych se chtěl zeptat, jestli mám koupit

stromek třeba v OBI, nebo u nějakého zahrádkáře? Chystám se, tuším že to bude v červnu do Čimelic,

kde bude právě spousta rostlin, tak jestli nebude lepší počkat na tohle...

Budu jí muset naroubovat, aby nesla plody?

Hrozí jí nějací škůdci?

Děkuji všem :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 16.04.13 21:26

Není spěch, dobře si vybete druh meruňky a kupujte uznanou odrůdu. Stromy zasazené na podzim lépe koření než ty na jaře. Roubovat se nemusí, roubuje se ve školce na vhodnou podnož. Škůdci - někdy má pod kůrou nějaké brouky nebo co to je za potvory, které dělají dírky do kůry a z nich padají bobky a pod kůrou meruňce vyřírají lýko.

Někdo dává meruňku k jižní stěně domu o kterou se opírá sluníčko - rozkvete brzy z jara, ale někdy dřív, než vyletí včely a není tak opylená. Podle jednoho televizního pořadu se meruňka může zasadit i doprostřed zahrady, ale neměla by být v místě silných větrů.

Meruňka prý má ráda vápnité půdy, vápno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.13 21:32
avatar

Já osobně bych si stromek raději zakoupila v zahradnictví. Zakoupit stromek můžete i v Obi, ale cenově stromek vyjde o mnoho dráž. Stromky zakoupené v kontejnéru (velký květináč) lze vysazovat po celý rok. Při výsadbě v červnu je vhodné často a vydatně stromek zalévat a nehnojit. Původní zeminu bych nedávala celou, ale promíchanou asi s 50% zeminou z kompostu. Meruňku není třeba roubovat. Při výsadbě nezapomeňte, že roub musí zůstat nad zemí, aby strom rodil. Moje meruňky škůdci nenepadají, ale škodí jí noční mráz v době květu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.04.13 22:46

Pokud budete vysazovat v místě, kde byl strom, počítejte s tím, že je zem vyčerpaná od živin. Takže vykopejte pořádnou díru a ke stromku dejte kvalitní ornici smíchanou s kompostem. Meruňka je naočkovaná (ne naroubovaná) nad kořenovým krčkem a místo očkování musí zůstat cca 5-10 cm nad zemí. Stromek kupte ve školce, kde stromky sami dělají. Stromek k vám by měl jít ze stejných nebo horších podmínek kvůli odolnosti. Když koupíte v nějakém hyper, nevíte nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.13 06:11
avatar

Meruňku můžete dát přímo tam, kde byla jabloň, pokud by jste chtěl držet řadu. Ve výsadbě se střídá jádrovina - peckovice, takže není problém. Jak píšou ostatní, na dno a na zásyp dobrou, kvalitní zeminu, přimíchat kompost, aby měla dobrý začátek a z čeho čerpat živiny.

doplněno 17.04.13 06:14:

Pokud budete vykopávat pařez jabloně, tak budete mít díru pro meňku skoro připravenou.

doplněno 17.04.13 12:16:

pro meruňku*uf*

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.