Jméno rostlinky Noční slunce

Od: Datum: 28.08.12 13:49 odpovědí: 5 změna: 29.08.12 14:10

Dobrý den,prosím Vás nevěděl by někdo které rostlině se říká a případně jak vypadá -lidově se ji říká Noční slunce?Snad má být i vyšší kvést žlutě ,nevím,jak jsem se ptal tady,ale nikdo neví o jakou rostlinu se jedná a hlavně jak se jmenuje,Neporadil by nějaký zahrádkář?děkuji za odpovědi.DÁL bych se chtěl zeptat,jestli by někdo nevěděl,zda tady na nettu by byly rostliny a jejich lidové názvy/český název a vedle jak se té či oné rostlince říká lidově/.děkuji za rady či odpovědi,nebo jestli není nějaká kniha o tomto,zeptal bych se ve zdejší knihovně.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 28.08.12 15:36

já bych řekla, že někdo může říkat nocence - noční slunce -rozkvétá za tmy a kvete je vysoká a kvete žlutě

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.12 15:43
avatar

http://colee-rostliny.ic.cz/nocenka.html:DJestliže je to nocenka, tak ta umí být i růžovofialová i kropenatá.

doplněno 28.08.12 15:45:

http://www.gadar.cz/zibis/eshop/1-1-SEMENA-cela-nabidka/0/5/343-NOCENKA-FLUORESCENCNI-ROSTLINA;)Kvete i ve dne, ale v noci voní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hahanaj*
Datum: 28.08.12 15:50

pak to tedy bude pupalka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milanacerven*
Datum: 28.08.12 22:49

odkaz na lidové názvy rostlin www.darius.cz/archeus/BB_index.html
a toto je snad ono Noční slunce
Pupalka dvouletá
Vzpřímená rostlina rostoucí na březích řek, v pískovnách, lomech, podél silnic či železničních tratí, ale také na rumištích, která trochu připomíná diviznu, ale její květy jsou mnohem zářivější, se jmenuje pupalka dvouletá, latinsky Oenothera biennis. U nás je pravděpodobně nepůvodní, ale už velmi dávno zde zdomácněla. V lidovém léčitelství se jí říkalo pupenec či noční svíce. To proto, že její žluté květy rozkvétají večer a po čtyřiadvaceti hodinách se zavřou a zvadnou. Zejména v noci intenzivně voní, aby přilákaly noční motýly, kteří je opylují.

Pupalka je, jak už její název prozrazuje, dvouletá, až jeden a půl metru vysoká bylina, která v prvním roce vyhání pouze přízemní růžici kopinatých listů. Teprve ve druhém roce vyrůstá květonosná lodyha, někdy v horní části větvená, s květním klasem – květy v něm rozkvétají odspoda postupně. U statných rostlin dosahují na průměru až pěti centimetrů.

Odedávna se kořen pupalky konzumoval uvařený jako zeleninová příloha či jako kořenová zelenina do polévky, případně nastrouhaný za syrova jako salát. Prý dodává tělu neobyčejnou sílu. Mladé listy a stonky můžeme přidávat do salátů. Semena se používala, podobně jako mák, k sypání slaného pečiva.

Pupalka byla využívána jako léčivka. Sbírá se zejména semeno, z něhož se lisuje pupalkový olej, obsahující esenciální mastné kyseliny. Nejúčinnější je zejména kyselina gama-linolenová, dihomo-gama-linolenová, linolová a olejová. Tyto sloučeniny jsou součástí fosfolipidů, které jsou stavebními jednotkami buněčných membrán.

Pupalkový olej je v posledních letech považován za velmi účinný při řadě onemocnění, jako je např. atopický ekzém nebo lupénka. Dobrého účinku pupalkového oleje bylo dosaženo i při léčbě tzv. premenstruačního syndromu (předmenstruační křeče provázené depresemi), roztroušené sklerózy (zejména brzdí rozvoj onemocnění v počátečním stádiu), preventivně se osvědčil v oblasti cévních chorob (snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a zároveň snižuje srážlivost krve), při prevenci např. anginy pectoris či náhlých mozkových příhod. Vzhledem k tomu, že pupalkový olej působí imunostimulačně, zvyšuje i obranyschopnost organismu a odolnost vůči stresům.

A teď pozor! Pupalkový olej je vynikajícím prostředkem ke snižování nadváhy! Obsahuje totiž kyselinu gamalinolovou, kterou si nedokáže organismus sám vytvořit - ta se v organismu mění na prostaglandiny. Tyto látky jsou biologicky aktivní a mají vliv na mnoho tělesných funkcí (srdeční, trávicí, dýchací, imunitní...). Jak tvrdí odborníci, prostaglandin z pupalky aktivuje nevyužitý tělesný tuk a vysílá signál k většímu spalování kalorií a rovněž zlepšuje vylučování sodíku z organismu, k čemuž spotřebuje asi dvacet procent tělesné energie.

Pupalkový olej si nemusíte sami lisovat ze semínek - jako oficiální potravinový doplněk je k dostání v tobolkách.

snad vám to pomohlo. milanacerven
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.12 14:10

Dobrý den,moc děkuji za informace o této květince,i za informaci na odkaz na lid,názvy,ted budu,když vím,jak se jmenuje květinku shánět.ještě jednou moc děkuji.

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.