Množení růží pomocí brambor

Od: Datum: 17.05.13 13:21 odpovědí: 15 změna: 27.06.16 16:49

přeji krásný den, dnes jsem narazila na jeden návod při množení růží bylo tam že už z vzrostlé růže uřízneme kus ten se píchne do klasické brambory a v řádku se to takhle zasadí do záhonku, chtěla bych se zeptat zda je to vůbec možné a jestli mohou růže opravdu takhle hodit kořínky a růst.. popřípadě mi poraťe jak se to dělá klasicky.. chtěla bych si namnožit růžičky a opravdu nevím jak na to.. předem děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: michalov*
Datum: 17.05.13 14:37

Kvalitu a množství květů či růst ovlivňuje podnož,t.j. šípek.Růže se množí očkováním na podnože a na bdící očko. Řízkování růží nemá význam. Nevím jaký význam by mohla mít brambora v tomto případě,ale klidně se nechám poučit. :) Růže pouze očkovat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.05.13 19:21

michalov. Jistě, růže by se měly množit očkováním. Ale když si někdo někde utrne jednu růži, tak asi zrovna nemá doma podnož. Takže se potom růže dá nařízkovat, řízek smočit ve stimulátoru, píchnout do země, případně přiklopit sklenicí. Pro množitele -amatéra je to krásný pokus si růži namnožit sám. A funguje to.

Od: michalov*
Datum: 17.05.13 22:05

Podnož lze jednoduše napěstovat. ;) Používá se šípek z výsevu.Pak se naučít očkovat a je to. ;) Za totáče jsme očkovávali na Pávův šípek(má méně trnů a dobrou afinitu). Dnes se růže vozí z Polska...Když se prodejce zeptáte co je to za růži,tak odpoví,že je červená,nbo žlutá,nebo polyantka a to je vše. Já pamatuju jako kluk,že rodiče očkovávali růže se jmény jako třeba: Superstar,Gloria dei,Dortmund,atd...

No ta podnož zaručuje bohaté kvetení a dostatečnou výživu ušlechtilé odrůdy. Jinak řízkování není jen tak něco fiknout a smočit do stimulátoru a píchnou do země.Má to svá pravidla. Je třeba vědět kdy a kterou část rostliny použít na řízek a jak řízek upravit. Řízkovat růže je nevhodné,ale pokud to někoho baví,klidně ať to zkouší.

Ohodnoceno: 1x

Od: kejki
Datum: 06.07.13 14:41

Podnož u růží se přeceňuje, hlavní význam má pro ušetření množitelského materálu, protože stačí jedno očko, u pravokořenných potřebujete oček několik. Růže se nadále množí v ČR ve školkách, dováží se z celé Evropy, nemůžete podle polského thovce hodnotit všechny.

Datum: 27.06.16 16:49

No je sice pravda,ale ne tak úplně. A podnož se nepřeceňuje.Moc dobře se ví jak se věci mají. Na mrazuodolnost má podnož zásadní vliv.

Datum: 17.05.13 17:50

Určitě jde o to,vypěstovat si růži pravokořenou.Ovšem než tu bramboru,raději bych použíl množárnu a růstový stimulátor.

JABRAKA

Datum: 17.05.13 18:58

Dobrý den i Vám, kdysi jsem to četl také, ale domníval jsem se, že to je legrace, no ale vyzkošet se to může. Babička mého kamaráda zapichuje už spostu let na záhon řezané růže co dostává k výročím, něco pojde a něco se chytne, jak se říká, když bůh dopustí i motyka spustí, nebo tak nějak. Nejdůležitější je nevědět že to nejde, to bývá záruka úspěchu.

Ohodnoceno: 4x

Od: viky®
Datum: 18.05.13 21:05

Dobrý den "Kytička." Nejsem odborník, ale ráda experimentuji. Růžičky jsem si ráda, dle rad tetičky, pěstovala sama. Tady je můj návod, jak jsem to dělala. Krásná růže, která se mi líbí, se nechá odkvést, dřevo musí být vyzrálé, větvička nesmí být zelená. Květ se ustřihne, větvička se ustřihne asi na 8 očkách. Čtyři očka se dají do země a čtyři se nechají venku. Dáme tří litrovou sklenici a necháme do dalšího roku pod sklenicí. To je jen můj návod, jak jsem to dělala já. Viky

doplněno 18.05.13 21:05:

O bramborách nic nevím.

doplněno 20.05.13 18:07:

Když chci udělat řízky z růžičky, musí to být po prvním kvetení, nevím proč, ale funguje to.

doplněno 06.07.13 11:18:

Růžička už odkvetla, udělala jsem řízky a nasadila.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 19.05.13 09:28

všem moc děkuji za rady zkusím to podle vás ,,Viki" a uvidíme.. já vždy růžičky jen kupovala už jich mám doma asi 20 takže teď začnu i množit a když se zadaří udělám nám doma takový malý Petřín :o)

doplněno 19.05.13 09:33:

ještě se zaptám čím je hnojíte? je opravdu nutné koupit nějaký special. na růže?

Od: viky®
Datum: 20.05.13 18:14

Dobrý den "Kytičko." Od sousedky máme kuřince, které namočíme přes léto do sudu. Musí se to dost ředit, roste po tom vše. Pro růžičky na podzim, je to výživa. Přes léto používám Kristalon. Vše kvete jako divé. Jen můj názor. Viky

Od: magdalen435*
Datum: 14.07.13 00:07

Dobrý večer, o bramboře jsem neslyšela, ale růže množím, dle rady matky mé kamarádky. Je pravda, že ne všechny se uchytí a přežijí, ale někdy se povede. Ustřihnu odkvétající růži na silném výhonu s 5 očky. Spodní 2 ustřihnu a zapíchnu do země tak, aby třetí očko bylo nad zemí. Je dobré vybrat stanoviště, které je sice slunné, ale s polostínem. Sklenicí nepřiklopuju. Na podzim sazeničku přikopčím a na jaře se uvidí. Ikdyž se uchytí, zajde příští zimu, když přežije i tu, zajde po přesazení. Některá to všechno přežije. Od loňska mám 3 přeživší a jsem zvědavá jaké barvy budou. Růže hnojím tekutým hnojivem Roseta. Přeju hodně pěstitelských úspěchů

Od: lemar0
Datum: 18.07.13 11:06

Dobrý den, já množím růže takto: po odkvětu ustříhnu růži, sázím 3 očka do země a 3 na zem. Přikryji plastovou lahví - uříznu dno a a dám na růži hrdlem nahoru /bez víčka/. Takto má přísun vzduchu, teplo a otvorem i zalévám. Pod klasickou sklenicí mi řízky chytaly plíseň nebo se v teple upekly. Na stejném místě nechávám 2 roky, pak je možné přesadit. Já je dávám ale na místo, kde chci, aby pak rostly. Po předloňské zimě mi 7 růži vymrzlo, tak do těchto míst dávám řízky nových růží. Vloni jsem jen tak zapíchla bílou růži a nechala jsem to i bez lahve a taky se chytla. Letos už má první poupě. Přeji hodně úspěchů při pěstování. Lenka

Od: misoskamisoska
Datum: 24.06.16 11:52

Tak loni /2015/ jsem to zkoušela, řízky růží se krásně ujaly... Jenže... nemám nic, neboť se mi po letech přistěhovaly do zahrady myši a já na jaře koukala, proč řízky růží, které krásně začaly růst najednou všechny odešly a vedle nařízkované rybízy zůstaly... Pak jsem si vzpomněla, že jsem růže napíchla do brambor... a myšičkám zachutnaly. Takže letos zkouším znova a brambory balím do králičího pletiva. Pro jistotu. Ale pokud odpovídám na otázku ohledně množení růží v bramborách, ano, jde to a úspěšně.

Od: maky®
Datum: 27.06.16 05:31

jednou jsem podobným způsobem množila muškáty...řízky zapíchala do brambor a zasadila, jenomže bohužel výsledek byl nic moc...z několika zakořenil jeden...takže jsem si tento způsob neoblíbila, možná jsem neco udelala špatne :(

Datum: 27.06.16 07:44

Poč do brambor?! nechápu. Klasicky se očkují na podnož , na šípek. Právě nyní se začnou očkovat. Řízkují se hlavně minirůže. Jinak velkokvěté či floribundy se nechají řízkovat také,ale některé odrůdy jdou ochotněji,jiné méně. Dobře se nechá třeba řízkovat růže ´Gaujard´. Také botanické se nechají řízkovat. Když nařízkujete růži,vznikne pravokořenná sazenice a u některých odrůd to nemusí být ku prospěchu věci.Mohou méně kvést,být náchylnější k chorobám či méně mrazuvzdorné než když jsou naočkované na šípku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.