Co je to na odkvetlých pivoňkách?

Od: Datum: 14.06.12 20:29 odpovědí: 8 změna: 02.08.12 10:35

Dnes jsem uklízel opadané listí z odkvetlých pivoněk a všimnul jsem si, že na některých odkvetlých květech se místo květu vytvořilo něco co nevím jak pojmenovat (je to vidět na obrázku) a zajímalo by mne co to je. Je to něco v čem po dozrání budou semena? Pokud ano, dají se ty semena použít na zasazení nových pivoněk?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 14.06.12 20:39

Zdravím,

ano jsou to semena. Bohužel málokdy dozrávají, měchýřky bývají většinou prázdné, Pokud by nějaké semeno dozrálo,

dá se použík k vypěstování nové rostliny.

Jednodušší je ale množit rozdělením trsu, řízkováním nebo hřížením - mám vyzkoušené.*slunce*

Od: hopŽ
Datum: 14.06.12 20:39

Květ slouží k opylování semeníku, pak opadá a zůstanou semena. A ze těchto semen po zasetí vzniknou nové pivoňky...

Datum: 14.06.12 20:41

Ano,jsou to semeníky a v nich dozrají semínka.Jestli Vám z nich vyrostou nové rostliny nevím.Nezkoušela jsem je nechat dozrát ,vždy je odstraním.Cesmína

Od: vikyŽ
Datum: 14.06.12 20:42

Dobrý den. Pivoňky po odkvětu, nelépe je odkvetlý stvol vystřihnout, aby se pivoňka nevysilovala. Pivoňku množíme dělením trsu.

doplněno 14.06.12 20:45:

Keř pivoňky, přihnojujeme a zaléváme, tím do zimy zmohutní a na další rok je více květů.

Ohodnoceno: 1x

Od: vlazy*
Datum: 14.06.12 21:51

Děkují za odpovědí ohledně těch semen na pivoňkách. Zkusím alespoň některé nechát dozrát a pokud v tom budou nějaké semena tak z nich pak vypěstovat nové pivoňky, ale nedávám tomu příliš velkou náděj.

Jinak vím, že pivoňky se rozmnožují (rozsazují) odělením trsů a nově zasazením na jiné místo. Zajímalo by mne ještě kdy je nejvhodnější doba na takové rozsazování pivoněk?

Od: vikyŽ
Datum: 15.06.12 02:14

Dobrý den. Rozsazování pivoněk. Od poloviny srpna do konce září se přesazují. Sestříhnou se listy asi na 5 cm, když se podaří odrýpnout trs s větším kořenovým balem, tak je to lepší, pro pivoňku. Kořen pivoňky sázíme tak, aby pupeny byly asi 5 cm pod povrchem půdy. Když zasadíme pivoňky moc hluboko, nepokvetou, nebo špatně. Pivoňky mají rádi dusík, chce je hodně hnojit, mohou být na svém stanovišti i 20 let. Čím jsou pivoňky na stanovišti déle, mají dobré podmínky, tak jsou bohatší, jsou velké keře, hodně kvetou. Keře pivoněk mohou být i přes metr vysoké. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.06.12 06:35

Je to semeník, který obsahuje semena rostliny. Ale v našich podmínkách těžko dozrají. Jak už rádci psali, je lepší stvoly se semeníky uříznout, aby rostlinu zbytečně nevysilovaly. A keř množit dělením.

Když už jsem na této otázce, mám prosbu: v dětství pamatuji doma pivoňky růžové, bílé i krvavě červené. Měla jsem je ráda a nemám nyní žádné. Kdybyste snad někdo dělil a něco Vám zbylo, na Pardubicku, Chrudimsku, keřík pivoněk jakékoliv barvy by mi udělal radost. Výměnou bych mohla dát kanny - dosny, nebo bílé kaly, vhodné pro pěstování na záhonech či v nádobách.

Díky - Jaga.

Od: vlazy*
Datum: 02.08.12 10:35

Tak jsem ty semeníky které na pivoňkách zůstaly poodstřihoval a vybral z ních semena. Alespoň si myslím, že to co jsem z ních vybral jsou semena. Jsou to takové velmi drobné 1 - 2 mm velké "semínka". Nebylo jich tam mnoho, ale z několika semeníků to na nějaklé experimenty s vypěstováním pivoněk z toho to snad bude stačít. Předpokládal jsem ale, že ty semena v tom semeníku budou větší.

Nyní přemýšlím kdy a jak je zkusit zasít. Nemáte s tím náhodou někdo nějaké zkušenosti? Asi to zaseju do nějakého truhlíku a nechám doma. Pokud z toho něco vyroste tak pak bych to přesadil ven. Příliš nepředpokládám, že by se mi z toho povedlo něco vypěstovat ale zkusit to mohu.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.