Jak vytvarovat strom do deštníkovitého tvaru?

Od: Datum: 25.10.12 10:50 odpovědí: 4 změna: 25.10.12 12:14
avatar

Dobrý den,

budu mít červený javor mleč, výška kmínku cca 2 m, chtěla bych ho začít tvatovat do tzv. deštníku. Podobně jsou třeba tvarovány catalpy. Strom má pak korunu jako rozevřený velký slunečník.

Můžete mi prosím poradit, jak na to?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.12 11:40
 
avatar

Můj táta, na větve stromů, které chtěl nějak tvarovat, věšel pet lahve s vodou jako závaží. Vodu buď ubíral nebo přiléval, podle potřeby.*jasne*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vvv
Datum: 25.10.12 11:53
 

v zahradnictví dostanete koupit už tvarovaný stromek a pak jen udržujete střih.

 
Od: mowla*
Datum: 25.10.12 12:02
 

Javor přirozeně vytváří kulovou korunu - pro "deštník" je potřeba horní větve stáhnout níž (nebo vystříhat - podle jejich umístění).

Nyní bych strom nechal tak (max. vystříhat příliš nahoru rostoucí větve, řezy dobře ošetřit štěpařským voskem - např.: http://www.zahradnidum.cz/?pa…duct_detail&id=2512&catid=103 , pokud by vosk byl v chladu příliš ztuhlý, lze jej nahřát, aby k řezům lépe přilnul, ale jen tak na max. 40°, aby nedošlo ke spálení ran).

Na jaře, nejpozději při nasazení pupenů, pak horní větvě opatrně ohnout a zatížit (v horní třetině či čtvrtině větve přivázat provázek a na jeho druhý konec uvázat závaží - např. kámen, přiměřené hmotnosti), také je možné větve popřivazovat ke kolíkům apod., drobnější větve lze tvarovat i tvrdým drátem (pozor na poškození kůry). Tvarování je nutné několik let každoročně obnovovat, aby došlo k trvalé deformaci větví, posléze stačí udržovat tvar koruny řezem.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ola®
Datum: 25.10.12 12:14
 
avatar

Děkuji, děkuji...

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.