Jak vytvarovat strom do deštníkovitého tvaru?

Od: Datum: 25.10.12 10:50 odpovědí: 4 změna: 25.10.12 12:14
avatar

Dobrý den,

budu mít červený javor mleč, výška kmínku cca 2 m, chtěla bych ho začít tvatovat do tzv. deštníku. Podobně jsou třeba tvarovány catalpy. Strom má pak korunu jako rozevřený velký slunečník.

Můžete mi prosím poradit, jak na to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.12 11:40
avatar

Můj táta, na větve stromů, které chtěl nějak tvarovat, věšel pet lahve s vodou jako závaží. Vodu buď ubíral nebo přiléval, podle potřeby.*jasne*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vvv
Datum: 25.10.12 11:53

v zahradnictví dostanete koupit už tvarovaný stromek a pak jen udržujete střih.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 25.10.12 12:02

Javor přirozeně vytváří kulovou korunu - pro "deštník" je potřeba horní větve stáhnout níž (nebo vystříhat - podle jejich umístění).

Nyní bych strom nechal tak (max. vystříhat příliš nahoru rostoucí větve, řezy dobře ošetřit štěpařským voskem - např.: http://www.zahradnidum.cz/?pa…duct_detail&id=2512&catid=103 , pokud by vosk byl v chladu příliš ztuhlý, lze jej nahřát, aby k řezům lépe přilnul, ale jen tak na max. 40°, aby nedošlo ke spálení ran).

Na jaře, nejpozději při nasazení pupenů, pak horní větvě opatrně ohnout a zatížit (v horní třetině či čtvrtině větve přivázat provázek a na jeho druhý konec uvázat závaží - např. kámen, přiměřené hmotnosti), také je možné větve popřivazovat ke kolíkům apod., drobnější větve lze tvarovat i tvrdým drátem (pozor na poškození kůry). Tvarování je nutné několik let každoročně obnovovat, aby došlo k trvalé deformaci větví, posléze stačí udržovat tvar koruny řezem.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ola®
Datum: 25.10.12 12:14
avatar

Děkuji, děkuji...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.