Rybíz a angrešt - zkrátit při výsadbě?

Od: Datum: 20.10.12 18:46 odpovědí: 17 změna: 22.10.12 21:54

Dobrý večer. Tak jsem všechno dnes nakoupila. Jsem spokojená. Ale zapoměla jsem se zeptat, jestli se před zimou, tedy teď, hned po výsadbě stromkového angreštu a rybízu, mají též zkrátit výhony, jako u ostatních ovocných stromů. U rybízu asi vím, mají, našla jsem to, ale nemohu najít angrešt. U keřového prý ano, ale nedopídila jsem se, co s tím stromkovým. Oba stromečky mají docela dlouhé výhony a dost neuspořádané. Tak děkuji za rady. S.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 20.10.12 18:51

Datum: 20.10.12 20:52

Díky Hana za odkaz, zrovna tady říkají, že prý ořezat na jaře a jinde jsem zase četla, že ihned po výsadbě. Já tomu rozumím tak, že zasadím, zaleji, vezmu nůžky zkrátím jim větvičky, ihned, tu samou hodinu...Tomu rozumím jako po výsadbě. Ale mám obavy, že tomu rozumím špatně. Že mám čekat až se ujme, tedy do toho předjaří...

Od: pt®
Datum: 20.10.12 21:00

Ahoj Suzy, prosím tě, tam kde jsi pořídila ty stromky a keře, ti zahradnice nic neporadila? Když jsme my kupovali stromky, aniž bych se ptala, tak mi zahradnice řekla, co ostříhat a jak zasadit. Jenže to byly stromky a bylo to na jaře, takže ti to nepřetlumočím. Jedině zavolej tam, kdes to všechno nakoupila, jistě si tě zahradnice bude pamatovat, a i když ne, měla by ti dát odpovědi. Najdi si stránky na internetu, a zavolej tam. Suzy, zkusto. - pt

Datum: 20.10.12 22:02

Ahoj Pt. Byla jsem v té ovocné školce. Když jsme tam přijely s kamarádkou, tak před námi byla fronta třiceti lidí. Byli tam čtyři zaměstnanci a brali nás jednoho po druhém. Kdybych kupovala jenom angrešt a rybíz, tak bych se zeptat nezapoměla, ale brala jsem pro sebe ještě ty ovocné stromky, pak ten rybíz a angrešt, pak pro druhou kamarádku taky ovocné stromky, moje spolujezdkyně taky brala a měly jsme k dispozici jenom jednoho chlapa, který lítal a hledal odrůdy. Byla zima, my dvě byly vykulené a tak jsem na to zapoměla. Dokonce jsem urvala lísteček od toho rybízu, takže ani nevím, co mám za odrůdu. Ale jinak jsme byly spokojené. Stromky jsou pěkné. Ten chlap si mne přes telefon nevybaví v paměti, protože tam byl fakt nával. To bych tam musela zase jet, aby mne viděl a já s ním mluvila osobně. A na to se fakt vykašlu. Ale nemohu říci, že by se nám nevěnoval, to ne, ale musela jsi vědět, co chceš, na nějaké vybavování neměl čas a ani na to asi není navyklý. Lidé tam měli odrůdy vypsané na papírku a každý věděl co chce. Naštěstí jsem s tím počítala, a i já měla všechno na tom papírku. Já jsem spokojená, já to nějak vypátrám.A na ty ovocné stromky nám dal návod. Měla jsem se ho zeptat, určitě by mi odpověděl, ale já v tom frmolu na to nevzpoměa. moje chyba. Pa a dík. Suzy.

Datum: 20.10.12 19:00

Dobrý večer. Já upravuji stromkový rybíz a angrešt po, nebo při sběru plodů. Úpravu nechte na příští rok. Když větvičky zakrátíte nyní, zak se připravíte o úrodu.;)

doplněno 20.10.12 21:00:

Suzi, já po výsadbě stromkový angrešt hned nestříhám. Korunku si dle své potřeby upravím až v dalším roce po sběru ovoce. Stromek obroste novými přírustky a podle toho budete stromek tvarovat. Tak to dělám já.

doplněno 20.10.12 21:04:

Jak jsem již psala, trochu úrody budete mít, ochutnáte. U stromkového angreštu je potřeba každý rok vystřihávat zahušťující větvě, hlavně ve středu. Korunka musí být vzdušná.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.10.12 20:46

Bruni, ale já je dneska koupila, a zasadila. Myslíš, že už na těch pár větvičkách bude nějaká úroda v létě? Nebo to na jaře nějak zázračně obrazí, aby se dalo mluvit o úrodě? Jsem z toho fakt tumapachová.

Od: viky®
Datum: 20.10.12 19:34

Dobrý den Suzymon. :) Před sázením rybízu i angreštu je důležité zkrátit všechny kořínky, oživit jejich konce. U stromkových angreštů, rybízů, je důležité, dát už nyní podpěry. Nasazený angrešt, bych sestříhla až na jaře. I když se stane, že nový angrešt, nebo rybíz vyžene květ, tak je vylamuji, aby první stromek zesílel a udělal větvičky. Jen můj názor.

doplněno 20.10.12 19:37:

U starších angreštů v únoru sestříhám všechny konce větviček, dělám to každý rok.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.10.12 20:43

Kořínky už měly oba stromečky asi zkrácené, kupovala jsem je v té školce a nepřipadalo mi, že je mají nějak extra dlouhé. Spíše jsem si všimla, že byly jakoby ostříhány. Tak s tím jsem nehýbala. Ale dočetla jsem se, že prý když se vysadí napodzim, mají se zkrátit ty větvičky, protože prý než se stromeček ujme, tak nemá sílu vyživovat tu korunku. Tak jsem z toho docela "jelen". Já taky četla několik všelijakých rad, než jsem se obrátila na Vás, ale nebyla jsem z toho moudrá. Tak já tedy zkrátím jenom ten rybíz a angrešt nechám jako to koště. A předjaří je únor, březen, nebo který měsíc? Proč nenapíší třeba ořezat na začátku března...

Ale stejně to zítra vyfotím a ukáži Vám, jak to vypadá, ono se Vám pak bude lépe radit. Obrázky jsou hezké, když to tam namalují, ale málokdy tak stromeček vypadá doopravdy. Anebo jsem nějak přitroublá, i to může být důvod mého problému. :D;)

Od: viky®
Datum: 20.10.12 22:32

Dobrý večer Suzymon. Nedá se napsat, únor, březen, duben, kdy stříhat a dělat postřik. Záleží, kolik je sněhu na zahrádce. Já jsem příkladně v březnu, radila dělat postřik broskve, ( 15 stupňů) angrešt, jiný rádce se ozval, že ještě mají na zahrádce 1,5 metru sněhu a mrzne. Každý si vše musí přizpůsobit na své podmínky.

Suzymon, když Vám napíši, že já bych angrešt i rybíz nyní ostříhala, tak se ozvou odborníci, že je to špatně. Vždy, když něco sázím, tak oživuji kořínky, to znamená, že kořínky ustřihnu, jen 1/2 cm, tím mají stromky a keře, lepší podmínky na zakořenění.

To samé, přesně jak píšete, zkrátila bych všechny větvičky angreštu na 3 očka, čím mají stromy a keře při zasazování, delší větvičky, tím potřebují více živin a vláhy. Ustřižené větvičky bych řešila tak, že je zatřu včelařským voskem.

Tím umožním stromkům i keřům lepší zakořenění. Zase, je to jen můj názor, jak bych to dělala já, na mojí zahradě. Nejsem odborník, ale máme na zahradě, hodně přes 100 stromů a keřů. Viky

doplněno 20.10.12 22:44:

Díry na stromky:

Suzymon, kde jsou ty díry na stromky. Jsou někde v dolíku, nebo na kopci, je tam blízko voda, to vše má vliv na sázení stromků. Důležité je udělat dostatečně velkou díru, dát dobrou zeminu a tu co se vykopala, nechat jen nahoru. Dolů, kam postupně se budou rozrůstat kořeny dát hnojivo. Když vezmu, že díra na stromky je v rovině, tak tam stromky nasázím. Zítra tam určitě nebude voda. Jestli to jde, tak bych narušila krumpáčem i boky díry, aby stromek měl jednodušší zakořenění. Může se stát, že půda je chudá a tvrdá a stromek teprve třetím rokem, začne růst a mít plody. U nás máme půdu dost špatnou, tak všem stromkům vždy přejeme, jak hnojivo, tak vodu. Jen můj názor.

Datum: 21.10.12 20:36

Ježíš Viky! To už není snad ani normální zahrada, ale nějaký sad. Přes STO stromů a keřů a ještě asi máte i zeleninu a také okrasné keře a kytičky. To zírám. To musíte vlastnit skoro čvtrt vesnice, píšete, že to je u Poděbrad. Znám to tady, bydlím zde a znám tady zahrady u Labe. Ale jak jste dokákazala obestavět dvoumetrovou zdí, tak rozsáhlý pozemek? To, muselo jít statisíců. Moje kamarádka si nechlala na Žehuni vystavět zeď 180cm vysokou, víc jí nepovolil stavební úřad, prý to je nějaký limit, a má ji jenom asi šest, nebo osm metrů dlouhou a vím, že naříkala, protože jí ta sranda vyšla asi na padesát tisíc, jestli ne víc. Zítra přijde, tak se jí schválně zeptám. Takže podle toho soudím, že jsou Vaše finanční prostředky bez limitu, ale to není můj případ. A pak, já mám tu zahrádečku malou. A tyhle stromy jsem vysázela před barák, mimo zahradu. Mám jenom čtyři stromky, ale také jim dopřeji to hnojivo, neboť zde určitě není dobrá půda, když je tak tvrdá, že jsem do toho musela mlátit krumpáčem. Ale může to být i proto, že se tam celé roky točila auta. Když sem někdo přijel, tak to zaparkoval tam, protože tam bylo místo. A Jak tak o tom mluvím, tak mne napadá, že půda třeba špatná není, ale je udusaná těmi auty. Tak zatím hezký večer a děkuji za odpověď.

Datum: 20.10.12 22:08

A ještě bych se ráda zeptala na jinou věc. Vykopala jsem ďoury pro ovocné stromky, přesně podle návodu. Nalila jsem do každé z nich konev a půl vody. Ve dvou dírách ta voda stále stojí a nevsakuje se. Také zrovna tyto dvě díry jsem nemohla vykopat. musela jsem krumpáčem, tak je zem tvrdá. Stromy jsem tedy nezasadila, počkám do zítra do rána, jestli se voda vsákne. Ale mám tam vůbec ty nové stromky sázet? je mi divné, že zem vodu nevsakuje.

doplněno 20.10.12 22:10:

Myslím sázet do těch ďour, kde se voda nechce vsakovat. Budu mít problém, protože jiné místo asi nenajdu. Myslíte, že to bude vadit? nebo víte, proč se voda nevsakuje a stojí a stojí a stojí...

Datum: 20.10.12 22:18

Ono záleží i na podloží. My máme např. na hloubku rýče zem a níže jílovici. Možná i vydatnými dešti stoupla spodní hladina vody. Než stromky vysadíte, tak vykopejte hlubší tu jámu a nelijte tam vodu a počkejte do druhého dne. Pokud se tam sama objeví voda, tak podle mne místo nebude vhodné na výsadbu. Uvídíte zítra.

Od: pt®
Datum: 20.10.12 22:45

Suzy, to máš nejspíše jílovitou zem, uvidíš ráno. Já bych na noc dala stromky do kýble s vodou, aby se kořeny nasákly a ráno je střč do těch děr, myslím, že bude voda vsáklá, nebo ji pak vyber. Suzy, už spíš? - pt

Datum: 21.10.12 00:14

Je tu spousta informací, ale zkusím to napsat podle sebe. Díry na stromky min.50x50x50 cm.Voda se vsákne, a když ne, vsákne se do země, do které budete sázet. Sázejte tak hluboko, jak stromky rostly ve školce, při hlubší výsadbě může očkovaný stromek zakořenit i z odrůdy a to je špatně. Ke kořenům dobře rozleželý kompost, pokud není, dát svrchní zeminu z vykopané díry. Zkrácení větví u všeho prověďte až na jaře. Pokud by se moc nepovedla zima, stromky namrznou a budete na jaře (poč března, podle počasí) ráda, že máte z čeho zapěstovat novou korunku a ne že si to ostříháte zbytečně teď. Pokud mají stromky ještě listy, odstraňte je, abyste omezila výpar.Po výsadbě řádně zalijte, ke každému stromku dejte kolík, který jde až do korunky.Vázat volně úvazem na osmičku, tj.překřížení provázku mezi stromkem a kolíkem proti odírání kmínku o kolík. Ať se podaří.

doplněno 21.10.12 00:17:

Na úrodu příští 2 roky zapomeňte, pokud se ukáží nějaké květy, otrhejte je. Stromky musí růst a ne se vysilovat.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 21.10.12 19:51

Omlouvám se všem, ale dnes jsem se dostala k počítači až nyní. Musím Vám však říci, že jsem naprosto zmatená. Ten člověk v té školce, kde jsem ovocné stromky kupovala, nám řekl, že v žádném případě nezkracovat kořeny. To mluvím o jablku, hrušce meruňce a švestce. Udělat mělkou jámu, jen do takové hloubky, aby byly kořeny pohodlně rozprostřeny a místo roubování bylo 5 až 8 cm. nad zemí. Do hlíny, kterou se kořeny mají zasypat, se má přidat kostní moučka. Náhodou jsem ji doma měla, tak jsem ji zamíchala do zeminy ze zahrady a navrch nandala tu vykopanou hlínu. Včera se voda do dvou jam nevsákla, ani po čtyřech hodinách, ale ráno už byla vsáklá. Dnes jsem ještě nemohla sázet, musela jsem nutně dodělat něco, co mi zabaralo čas od rána až doteď. Je tma, tak musí čvestka a jabloň vydržet do zítra ve foliáku. Ale hrušku a meruňku už jsem zkrátila podle návodu, který nám dal ten prodávající. Řekl, že se tento zákrok má udělat hned po výsadbě, ne čekat až na jaro. Teď zase čtu, že ne, že mám tohle udělat v předjaří. Tak já nevím co si z toho vybrat.

Co se týče angreštu a rybízu, tak k tomu se mají prý zahrabat kůly až ke korunce, protože tam je roubovaná a prý zasadit klidně hlouběji, neboť je to podnož jeruzalka, která prý udělá kořeny z kmínku. Tohle jsem vyčetla na internetu. Zkracovat se prý má rybíz na tři očka, proč angrešt až v tom předjaří, to mi jasné není, oba stromky vypadají stejně.

Důvod byl udán takový, že se stromek vysiluje dodáváním vláhy až do korunky, dokud pořádně nezakoření. Proč se vysiluje víc rybíz, než angrešt, nevím.

Slíbila jsem fotky, ale jak vidíte, nedostala jsem se k tomu. Tak snad zítra. Než to ufiknu. Nakonec ufiknout to mohu i za týden.

Co se týče těch odrůd, tak jsem asi tak dlouho vybírala, až jsem přebrala a patří mi to. Jsem husa. Ta švestička je polosprašná. Tomu rozumím tak, že když nebudou včelky, tak se neopyluje a nebude rodit. Ale ještě není v té ďouře, raději bych ji někomu dala a koupila jinou odrůdu, třeba Elenu, nebo Čačanska ... jsou asi tři, z hlavy si teď nevzpomenu.

Onmlouvám se za obsáhlost mé odpovědi, ale zase na druhou stranu jsme v období sázení stromků, a třeba to někomu pomůže.

Díky všem, ještě si to jdu jednou přečíst. S.

doplněno 21.10.12 21:01:

Podnož bude spíše meruzalka...:D

Datum: 22.10.12 00:18

Že se má stříhat z důvodu, že se stromek vysiluje dodáváním vody do korunky, slyším sice poprvé, ale budiž. Na druhou stranu, kolik vody uteče řeznými ranami a kořeny vodu zatím nečerpají vůbec. Jestli chcete řezat teď, zamažte ranky štěpařským voskem.

Rostliny jsou buď samosprašné nebo cizosprašné. Polosprašnost je nesmysl.

Datum: 22.10.12 21:54

Napsala jsem to špatně. Gabrovska je cizosprašná, až částečně samosprašná. Tudíž potřebuje druhý strom, jinak bude rodit málo. Dnes jsem si koupila jinou slivoň. Čačanskou Lepotici. Ta je samosprašná. Už je v zemi. Gabrovskou někomu daruji. Nemám na ni místo a je to pěkný stromek a je mi líto, jen ho někam vyhodit a nechat ho uhynout. Jinak to, co píši o tom sestřihu větviček, to mám vyčteno a odposloucháno od sadařů. Dnes jsem si vyslechla další lekci. Že prý mám stromky zahrnout zeminou až do půlky kmínku, aby neomrznul... Když všude jinde zakazují zahrnovat místo roubování. To má být pět, až osm centimetrů nad zemí. A to byla paní, která ty stromky prodává a prý se to tak učila... Takže já už se na všechno asi vykašlu.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.