Ficus benjamina - řídká korunka

Od: Datum: 15.10.12 14:20 odpovědí: 9 změna: 30.10.12 21:00

Prosím o radu,

nedávno jsem zdědila tento ficus benjamina. Má se k světu, ale důsledkem předchozí nedůsledné péče bez vody, světla a zastříhávání má teď korunku s řídkým neolistěným středem a lístky se zelenají především na okraji, poté, co jsem přesadila a začla trochu rosit.

Máte nějaký nápad, jak mu pomoci, aby zhoustnul? Je vhodné stříhat ho v tomto období, nebo čekat do jara?

Děkuji. :)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.12 14:27
avatar

Moje mamka fíkus vždycky "ovlágala" (ostříhala) nůžkama, jak jí to přišlo zrovna pod ruku. Někdy z fíkusu zbyl jenom malý pahýlek, ale vždycky krásně obrostl a prospělo mu to. Nepamatuji si, zda to dělala v nějaké speciální době (třeba na jaře)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.12 15:01

Nečekejte, ostříhejte, ale tak, že na větvičkách necháte aspoň jeden dva lístky, nestříhejte až na holé dřevo. Suché větvičky vyšmikněte všechny až do živého. Jednou týdně přihnojte. Já jsem fanda Kristalonu, ale je těch hnojiv na pokojovky spousta, určitě máte nějaké osvědčené. Benjamínek je nezmar, takže ho určitě časem vylepšíte.

doplněno 16.10.12 08:20:

Nemusíte se zásahem čekat na jaro, stejně jako s přesazováním, protože pokojovkám, které mají stálé teplotní podmínky, je to víceméně jedno, v kterém období to uděláte. Na jaro by z tohoto chudáčka už byla bez pomoci mrtvolka.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.10.12 15:10
avatar

Teď, po nepříliš vhodném podzimním přesazování, bych mu dala trochu času. Nechala bych stříhání a hlavně hnojení až na jaro.

Sama hnojím od začátku dubna tak do konce září, po přesazení nejméně měsíc vůbec.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 18.10.12 10:56

bimbam-souhlas

Ohodnoceno: 3x
 
Od: krkovicka*
Datum: 16.10.12 08:29

To ho máte ještě pěkného.Kybych Vam ukázala toho mého ,,smetáka",tak by jste se zhrozila*smich*.

Na podzim a přes zimu jsou benjaminy řídší.Ale dbejte zdejších rad.Pomůže mu to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cihlomorka*
Datum: 16.10.12 22:03

Dobře, děkuji, tak já ho nechám tak 14 dní po přesazení trochu odpočinout, a pak ho malinko prostřihnu, hlavně ty mrtvé větvičky, aby mohl trochu dýchat, na jaře potom víc...*palec*

Od: cihlomorka*
Datum: 29.10.12 19:35

Ještě jsem se chtěla zeptat - je možné, že po tom ostříhání fíkus opět obrazí i v tom vypelichaném středu, nebo ten je ztracený a bude lepší tamější větvičky na jaře úplně vystříhat?

Datum: 29.10.12 20:08
avatar

Záleží, jak ty větvičky ostříháte. Počkejte do jara a části větviček které neobrazí pak ostříhejte. Já bych si raději udělala řízky a jakmile udělají kořínky, tak je zasadila. Do jara zakoření a potom celkem rychle poroste. Můžete vysadit do květináče jenom 1 řízek, nebo i tři, záleží jak ho budete chtít mít bohatý.

doplněno 29.10.12 20:43:

Dvouletý benjamínek z 1 řízku. Hezká je kombinace zeleného a panašovaného benjamína v 1 květináči.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.10.12 21:00
avatar

Dobrý večer (den ),

Já bych ten fíkus tedka nechala být. Je to pokojovka, ale v zimě potřebuje menší zálivku. Prostě s rozumem. Jestli nejsou větvičky suché, nebojte, zase obrazí. Ale teď si myslím, že není moc vhodné jej stříhat.

Řízkování je možné, na podzim je zakořeňování obtížnější, a pomalejší. Řízky mají z důvodu chladna tendenci uhnívat. Na jaře co jsem píchla, to mi zakořenilo.

Rosení je určitě pro fíkus prospěšný celoročně.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.