Kdy vysadit třešeň a jaké vs opýlení

Od: Datum: 05.10.12 00:11 odpovědí: 6 změna: 21.11.15 20:14

Prosím o rady, kdy je nejvhodnější doba na sázení třešně? Na podzim nebo na jaře? Něco jsem našel, ale názory jsou různé, někde se píše na podzim i na jaře. Někde že je vhodnější zasadit na jaře. Tak nevím. A ještě otázečka, někde jsem četl že je vhodné mít třešně dvě, kvůli opýlení, což jsem netušil. Měly by to být třešně dvě ranné, nebo muže být i jedna odrůda ranná a druhá odrůda pozdnější. A jestli jsem správně pochopil měly by to být dvě různé odrůdy, stejné asi ne. A poradí mi jaké odrůdy jsou vhodné pro vzájemné opýlení? Jsou odrůdy vhodnější a méně vhodné? Předem děkuji za rady :).

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.12 00:26

Já jsem své třešně sadila na podzim, ale lze sadit i na jaře. Pokud si zakoupíte odrůdu samosprašnou, tak nepotřebujete vysazovat 2 odrůdy. Jestli mohu poradit, tak si zakupte 2 třešně samosprašné odrůdy, jednu rannou a jednu pozdní.

doplněno 05.10.12 00:49:

Než si stromky zakoupíte, tak si rozmyslete jak mají být stromy vysoké. Pro snadnější trhání plodů doporučuji čtvrtkmen, nebo polokmen.

Ohodnoceno: 0x

Od: vikyŽ
Datum: 05.10.12 01:22

Dobrý den, Jeník. Napíši vlastní zkušenost. Důležité je, jak máte velkou zahradu. Třešeň je dost široký a veliký strom. ( nyní se pěstují i pomalu vzrůstná podnož, PG Maxma)

Druhá důležitá věc je, na co třešně budete používat? První třešně, které jsme měli (Rivan) nebyla nikdy napadena vrtulí třešňovou, byla taková vodnatá a většinou plody snědl někdo jiný, než lidé. Ptáčkové se mají dobře.

Druhá třešeň, srdcovka, je pozdější, ale je chutná, tvrdá, vhodná na jídlo i zavařování. Když je velká zahrada, můžete mít třešní, kolik chcete, ale jedna třešeň, stačí pro celou rodinu.

Jakou odrůdu koupit, je lépe se zeptat přímo v zahradnictví, kde bydlíte. Tam mají odrůdy, které v kraji půjdou. Je lépe si vzít třešeň samosprašnou.

Kdy sázet, nejlépe na podzim. Zasadit co nejdříve, a co nejvíce zalévat, než přijdou mrazy. Jen můj názor.

Datum: 05.10.12 09:30

Kupte samosprašnou odrůdu (Stella, Sweet Early Panaro 1, Grace Star). Sázet na podzim je vhodné v teplejších oblastech republiky, v chladnějších je lepší na jaře.

Datum: 06.10.12 20:22

Děkuji moc všem za odpovědi,a dobré rady:). Mám malou zahrádku, tak počítám s jednou třešní, menšího vzrůstu, asi čvtrkmen, jen v že by to bylo třeba,kvůli opýlování, tak bych ještě pro jednu místečko našel. Jde mi o třešeň, která má plody vhodné jak na trhání do pusy, tak kompot, eventuélní zavařování.

Od: tajne
Datum: 21.11.15 18:16

zatim sázíme

Datum: 21.11.15 20:14

Dnes již existují sloupové odrůdy i u třešní.Mám ji třetím rokem a když ji držím řezem v rozumné velikosti ,hodí se klidně i do malé zahrádky a solidně plodí.Jména jsou už asi zase jiná.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.