Nemoc - orchidej, madagaskarský jasmín

Od: Datum: 30.09.12 14:12 odpovědí: 3 změna: 11.10.12 14:06

Dobrý den,

potřebuji poradit. Orchidej, kterou mám zhruba 4 měsíce a dostala jsem ji jako dárek, takže nevím, odkud je, a která mi už několik měsíců krásně kvete a je zdravá, mi napadli nějací škůdci, které nedokážu identifikovat. S nemocí mám už předchozí zkušenost, kdy mi napadla madagaskarský jasmín. Ten nezahynul, naopak, dále rostl a kvetl jakoby nic, ale nemoc se přenesla na ostatní květiny - nicméně jen na ty se tlustšími, dužnatějšmi listy, květiny s tenkými listy - např. břečťan, zůstaly netknuté.

Nemoc se projevuje takovými hnědými strupy na listech (u madagaskarského jasmínu) nebo květech (u orchideje), které jsou sloupnout a pod nimi je netknutý list, popř. květ. Dále je rostlina celá ulepená a lep se dostává i do okolí rostliny, např. na parapet, okno nebo na topení. Když je nemoc v pokročilém stádiu vznikají celé lepové kapky.

U jasmínu listy začaly, když byly hodně napadené, postupně schnout a upadávat až zůstaly celé holé větvičky, ale květina jako taková rostla bujně dál. Nakonec jsem jí ale kvůli nakažlivosti nemoci musela zničit. Když jsem květinu omyla a odstranila strupy, po několika dnech tam lep a strupy byly znovu.

Lep se poměrně těžce sundavá z čehokoliv.

Přikládám fotografii napadené orchideje.

V případě madagaskarského jasmínu jsem použila Neudorff Spruzit AF proti škůdcům (pro obytné prostory, nerada bych si stříkala v bytě nějakou moc velkou chemii), ale vůbec to nezabralo.

Nemáte někdo s něčím podobným zkušenosti? Ráda bych zachránila orchidej i ostatní kytky.

Předem mnohokrát děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: johanab
Datum: 30.09.12 14:18

Tady je ta fotka, předtím se mi nepodařilo jí nahrát.

Od: zu
Datum: 11.10.12 12:50

Dobrý den,

myslím jsou to puklice. Také mi napadly orchidej. V květinářství mi poradili ji přesadít, opláchnout jarovou vodou a prolít mospilanem. Nakonec jsem však orchidej musela vyhodit..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 14:06

Puklice, není pochyb. Postříkejte přípravkem Mospilan a po 10 - 14 dnech ještě jednou, protože z vajíček, která jsou při prvním postřiku chráněna právě těmi štítky, se vylíhnou larvičky a ty právě zničíte tím druhým zásahem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.