Tenké větve u jabloní

Od: Datum: 27.09.12 18:52 odpovědí: 5 změna: 02.10.12 00:05

Chci se zeptat, jak ostříhat jabloně a hrušky aby neměly tenké větve, které se pak musí pod tíhou ovoce podpírat? Nemůžu nikde zjistit čím to je, že strom vyhání spoustu tenkých větví. Za odpověď děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 27.09.12 19:30
avatar

Dobrý den, Andrea. Prořezávání ovocných stromků musíme provádět od nasazení stromků, pravidelně každý rok, na jaře. Když stromky neprořezáváte, nebo hodně zkracujete, pak rostou slabé větvičky a hodně. Je to jen moje zkušenost, lepší, když si vše přečtete.

http://www.ireceptar.cz/zahra…at-jablone-a-hrusne/?pid=8978

doplněno 27.09.12 19:52:

Další důležité informace o řezání stromů.

http://www.peceostromy.net/clanky/rez_stromu_2

doplněno 28.09.12 05:58:

U nás tvaruji stromky po celý rok, jak potřebuji, ale ty největší úpravy, děláme v zimě když stromy spí.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: andrea1*
Datum: 28.09.12 04:30

Díky za radu. Jabloně a hrušně se dají,dle některých článků, řezat prakticky po celý rok. Když se řez dělá na jaře, tak vyrazí právě hodně těch slabých výhonů, ktaré navíc rostou kolmo vzhůru - tzv. vlci.

Datum: 30.09.12 15:37
avatar

Jsou -li plodící větvě tenké, tak já je zakrátím a větvě zesílí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.10.12 19:46
avatar

Průklest jádrovin je dvojí.Výchovný a redukční.Na zimu se provádí spíše redukce počtu větví z koruny,vyříznou se větve,směřující dovnitř koruny,nebo korunu příliš zahušťují.Vyřezávají se vlky.V předjaří se zakracují letorosty,případně slabší větve,aby zesílily.Dbá se na podporu růstu plodonosného obrostu.Na to je ovšem potřeba mít i trochu zkušeností.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.10.12 00:05

U řezu obecně platí, že čím více řežete, tím více strom roste.Zkuste omezit řez na minimum a provádějte pouze základní průklest, jestli bude vůbec potřeba. Silnějším řezem odstraníte velkou část nadzemní části, probudí se spící očka a vzniknou tzv.vlky.Vznik vlků způsobí také zkrácení větve na pahýl. Otázka je, co je slabá větev, která se pod tíhou úrody ohýbá. Pokud bude násada plodů velká, můžete je protrhat a tím větvím ulehčit. Ohnutí se dá zabránit podepřením nebo svázáním koruny. Mě se letos pod tíhou jablek zlomily dvě větve o průměru 15 cm, kdyby se jenom ohnuly, byl bych rád.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.