Sadba česneku na podzim

Od: Datum: 20.09.12 14:33 odpovědí: 28 změna: 11.12.15 16:17

kdy je dobrý zasadit podzimní česnek? je ještě brzo? když ho budu sázet co s ním musím všechno udělat aby mi vyrostl na jaře? někdo tvrdí ho namočit jen do vody nekdo zas do hypermanganu :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 20.09.12 14:43

Zatím je čas, než budou mrazy..., do zmrzlé země se šoatně strká. Mořidel je kupa, Sulka... zadat do vyhledávače moření česneku a je večer co číst.

Ohodnoceno: 0x

Od: ron*
Datum: 20.09.12 14:51

Dobrý den.

Ještě je brzy, sázím česnek až koncem října, začátkem listopadu, dle počasí. Těsně před prvními mrazy. Česnek očistím, naloupu na stroužky a namořím. Mořidel je spoustu, léta používám Sulku, jen loni jsem měla jiné mořidlo, Sulku jsem nesehnala. Díky loňským holomrazům mi česnek vymrzl a sázela jsem nový na jaře. I ten byl pěkný. Letos záhon s podzimním česnekem přikryji listím a slámou. Snad to pomůže.:)

Datum: 20.09.12 14:59

Dobrý den. Záhon na výsadbu česneku si už můžete pomalu chystat. Česnek je nejlepší sadit těsně před příchodem mrazů, nebo těsně předtím než začne půda promrzat. Dříve vysazený česnek nedává záruku úspěšného vypěstování kvalitních palic. Stroužky česneku můžete ošetřit již nyní a nechat uschnout, já je připravuji den před výsadbou. Já je dávám asi na 6 hodin do roztoku Sulky a poté do slabého roztoku hypermanganu. Určitě se nemáčí do vody, nikdy jsem o tom neslyšela.

doplněno 20.09.12 19:35:

@pt s koupí česneku na tržištích buďte opatrná. Vyskytlo se hodně případů, kdy trhovci nabízeli český česnek, ale byl to čínský. Pokud by jste sadila větší množství, tak na interntě se dá sehnat také. U nás v semenářství stojí česnek 300 kč 1 kilo, paličák i nepaličák. Česnek můžete i koupit na www.icesnek.cz nebo na www.ceskydomacicesnek.cz.

Já jsem vloni také česnek ošetřila Sulkou a také jsem nebyla spokojená.

doplněno 21.09.12 13:58:

limetka - paní má pravdu. Také ho tak sadíme. Navíc ho sázíme poměrně hluboko, skoro na délku sázecího kolíku. Česnek mělce a pozdě zasazený nestačí už tolik zakořenit a mráz ho rád tahá nahoru. Navíc takto zasazený vám snadno nesklidí zloději, v době sucha bez rýče už vůbec ne. Letos úroda nebyla nejhorší, ale polovina česneku, kterou jsem ošetřila Sulkou měl menší palice.

doplněno 22.09.12 21:02:

Vysazený česnek před příchodem mrazů. Foceno v květnu.

Ohodnoceno: 3x

Od: pt®
Datum: 20.09.12 19:52

"brunecova", moc děkuji za odkazy, pošlu mejlíky a uvidíme. Snad se mi podaří ještě letos dostat česnek do země. - pt

Datum: 21.09.12 14:22
z moji zkusenosti: pokud to sadba vydrzi, sazet klidne v unoru, kdy se treba prechodne otepli... klidne az v breznu. casne bude stejne, kvalitni taky a nehrozi, ze zajde jako loni, kdy v prosinci bylo teplo a moc vyrostl a zasel :)

Od: drejdl*
Datum: 20.09.12 15:54

Nu, moje zkušenost s dobou výsadby je stejná jako u předřečníků. K tomu moření - poctivě jsem mořil Sulkou, ale mořený česnek mi nevzcházel nebo jen některý. Nyní nemořím a vzejde bez problémů. Jak říkám - moje zkušenost; nikomu nenutím.

Datum: 20.09.12 16:10

Ráda bych letos sázela také česnek, poradíte, kde jej mohu koupit? Ne konzumní, ale sadbový. Děkuju moc za rady. - pt

Od: o
Datum: 20.09.12 16:34

ono je jedno jestli je to konzumní nebo sadbový.. protože je to stejný a žádný rozdíl v nich není jenom cena ;) sadbový je dražší než konzumní

Datum: 20.09.12 18:49

"o", tak to jste mi udělal radost. To je prima, já v tom dělala rozdíl. A kde seženu ten česnek? V tescu je jen čínský. Děkuji za radu. - pt

Od: ron*
Datum: 20.09.12 18:59

Dobrý den.

Já kupuji český sadbový česnek na tržišti u drobných soukromých prodejců nebo na farmářských trzích. Prodává se i na různých zahrádkářských výstavách. Zatím jsem byla vždy spokojená. Sadba byla i cenově dostupná.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.09.12 00:01

Letos je situace se sadbou, skutečnou tj. certifikovanou, českých odrůd česneku velice jednoduchá. Žádný ze tří šlechtitelů česneku u nás nedodal do maloobchodní sítě žádnou sadbu, takže ji v obchodě ani trzích nelze koupit. V současné době se dováží sadba z Francie.

Datum: 21.09.12 16:53

Dnes jsme jeli do Globusu a cestou zpět vidím ceduli "prodej - český česnek". Tak jsem se šla podívat, byl takový fialový, ptala jsem se zda je na sadbu. prý ano, ale velké hlavičky, že už nemají, ať si vyberu. Tak jsem si vybrala 30 hlaviček, bylo to jedno kilo za 150,- Kč. Snad z toho něco bude, co myslíte? Dávám tady foto:

Datum: 21.09.12 20:06

nwm no :) jestli je to pravý český ;) Pravý český se prodává za víc já kupoval pravý český za 300kč 1 kilo :)

Datum: 21.09.12 20:29

pt - Myslím si, že by to mohl být český česnek. Pokud ho ochutnáte, tak určitě poznáte zda je český, nebo čínský. Cena za menší palice by byla přiměřená, také jsem za tu cenu letos prodávala. Pokud chcete mít větší palice, tak nezapomeňte i na výživu půdy.

o - česnek by měl být vysazený sice co nejpozději, ale aby stačil zakořenit, tj. před příchodem mrazů, než zem promrzne do hloubky. Pokud se potom ještě oteplí, tak by česnek neměl mít zelené listy, pouze z půdy by měly být vidět maximálně pouze špičky.

Ohodnoceno: 2x

Od: jirbar*
Datum: 17.10.12 19:47

Takováhla nedochůdčata pravého českého ta moje vloni taky koupila a bylo z toho houbec. Já koupil pravý od Kozáka a přestože nebyl rok na česnek tak úroda byla slušná. Kozák letos prodává za 300 Kč kilo.

Od: michalov*
Datum: 19.10.12 07:02

No,vypadá na český,ale ...no...je nic moc...;) něco z toho určitě bude,pokud se jedná o odrudu do našich klim. podmínek.

Od: jirbar*
Datum: 17.10.12 19:51

Jedno je akorát kolečko od trakaru. Kdo nepřidá pár korun za pravý sadbový tak zanaříká.

Datum: 19.10.12 07:18

Můj táta pěstuje česnek ve velkém už 40 let. Máme stále vlastní sadbu(paličák). Část je ještě po mém dědovy(byl zahradník). Stačí si část sklizně nechat jako sadbový.Je třeba vybrat pěkné velké cibule a ty pak rozloupat (až před výsadbou,ne dříve) a nasázet. Certifikovaný česnek je sice hezký,ale v žádném případě není záruka toho,že se zadaří. Například "česnekovému guru" Kozákovi tu sadbu rozpěstovávají pěstitelé a ruku do ohně bych tedy nedal zda to všechno uhlídá,ale budiž. Sám bych chtěl být u toho,jak ty cibule přebírají. *smich* Je třeba zajistit výživu na podzim. Navíc si myslím,že jsou oblasti v ČR,kde se pěstovat česnek prostě nehodí.Česnek roste lépe s píše v těžších půdách a v místech,kde se drží v předjaří sněhová přikrývka. Ať si nasázíte jakýkoliv,doporučuju si opravdu zjistit,zda se jedná skutečně o odrudu do našeho klimatu. Jinak lze rozpěstovat česnek (paličák) i z pacibulek,ale je to na více let.

Datum: 21.09.12 09:11

Mořit je dobré v lignohumátu, sulka už se, tuším, neprodává. Letos jsme měli všichni česnek mizerný, spíše žádný a jen jedna stará sousedka pěkný. Když mi věnovala věneček svého česneku, říkala, že dělám chybu, že sadím moc brzy, prý ho sadí, až jí skoro mrznou prsty a že je to tajemství jejího úspěchu. Možná na tom něco je, mívá ho nádherný každým rokem. Letos to tedy chci zkusit.

Od: p
Datum: 21.09.12 12:47

a když se sází když mrzne tak v zemi musí zmrznout nn?

Datum: 21.09.12 14:28
v idealnim pripade do mrazu jen zakoreni a pak se zastavi az do jara...

Datum: 21.09.12 15:55

a když nezakoření a zmrne dřív tak vyroste na jaře?

Datum: 09.12.12 13:16
uvidime, jeste jsem nesazel. Pockam az povoli mrazy a budu sazet :) kdyz to nevyjde je porad sance v breznu, kvalita je stejna... jen je horsi uchovat sadbu. Ale nepredpokladam, ze by nevyrostl. Kazdopadne se sazi, co nejvetsi strouzky, neni to jak u brambor apd.

Datum: 11.12.15 16:17
Letos jsem sázel dnes, dřív to snad ani nešlo jaké bylo pořád teplo...

Od: prostejovhana*
Datum: 21.09.12 19:52

Mám zkušenost, že čím později zasadím česnek, tím je to lepší.Soused je zahradník, vždy se diví, proč mám česnek lepší než on.Stalo se mi, že jsem sázela několikrát i před vánocemi.

Ohodnoceno: 1x

Od: sajmon*
Datum: 25.09.12 13:19

Nikdy česnek nemořím, škody dělá až na jaře houbomilka česneková, proto nejmín 2x stříkám postřikem. Houbomilka česneková se projevuje jako hniloba, česnek krní, kroutí se neroste, až hnije. Uvnitř jsou malé larvičky houbomilky, které toto způsobují. každý rok máme česnek pěkný, přestože dávám vždy svoji sadbu snad už 20 let.

Od: lemar0
Datum: 18.10.12 08:28

Můžete mi prozradit, čím česnek stříkáte proti houbomilce česnekové? Děkuji L.

Datum: 19.10.12 07:24

Karate. V zahrádkářské prodejně Vám určitě poradí.Ta houbomilka je taková ne zrovna malá moucha a má ,jak já říkám, "natónovaná" křídla. *smich* Má je průhledná ale jakoby kouřová. Tento postřik se někdy zadaří a někdy ne.Je to někdy jako kdo z koho.Jestli dříve Vy a nebo ta moucha. *smich*

doplněno 19.10.12 07:32:

Ještě dodám k tomu sázení. Můžete sázet už teď.My už sázíme. Letos 150 kg.Obeceně se říká,že teplota by měla být trvale pod 9°C kvůli fusariu.Pokud máte dva řádečky,tak klidně můžete ještě počkat. Hluboko moc nemusíte,jak tu někdo píše.Prostě si připravte půdu(rotavátorem atp.) ,vyškrábněte malinko řádky a pak ho prostě píchněte rukou podpučím dolů do země a zahrňte. Nehledejte v tom nějakou vědu.Ten česnek je tak "nadrželý" na půdu,že pouští kořínky když jí doslova jen cítí. Stačí abyste nechali bedýnku s cibulemi někde na zemi a už pojede.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.