Zkušenost s pěstováním sloupovitého rybízu?

Od: Datum: 17.09.12 08:30 odpovědí: 3 změna: 17.09.12 11:50

Dobrý den,má prosím ,někdo zkušenost s pěstováním sloupovitého rybízu?Koupila jsem si stromkový a keřový,mají známé choroby,jejich cena není tak vysoká,ale vyhodit peníze za sloupovité rybízy v ceně 450Kč za ks se mi nechce.V mém okolí nikoho s radou neznám,proto hledám zde pěstitele s radou.

Děkuji Tima


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 17.09.12 09:11
avatar

Dobrý den, Timo. Nemám žádné zkušenosti s pěstováním sloupovitého rybízu. ;)

Mám ale zkušenosti, že se vždy nechám na výstavě ukecat, koupím něco nového šlechtěného, lepšího, než máme doma na zahradě. Většinou to je v ceně 350,- Kč, nová šlechtěná odrůda " Lískový oříšek" roste v trsech, hodně plodí apod. Po šesti letech, kdy jsme mu dávali všechno možné, aby měl líbáček, ty nejlepší podmínky, jsme ho vyhodili a zůstali u klasiky, co máme. Žádný zázrak se nekonal, naopak, plody menší, než náš obyčejný lískáček.

( To bylo tenkrát, kdy Josta začínala.) *hej*

JOSTA, před lety, zase jsme koupili na výstavě, asi tři keře, ( při nákupu dvě větvičky) v ceně 250,- Kč. Po pár letech, kdy chuť nic moc, žádný zázrak, vykopali a vyhodili, nikdo to nechtěl jíst. ;)

To jsou moje vlastní zkušenosti, rybíz pěstujeme na zahradě hodně druhů, od toho prvního až na Heinemannův pozdní rybíz, který je poslední, vydrží na keřích hrozně dlouho, velké hrozny a velmi chutný.

Rybízy ničím nestříkáme, jen hnojíme na jaře Cereritem a plodů je na rozdávání. Můj názor je, čím více je to šlechtěné, tím rychleji vyrůstají boční odnože, které jsou normální. Budete muset věnovat, tomuto keři více starostí, postřiků, údržby.

To ale neznamená, že si další šlechtěné novinky, nevyzkouším.

Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 11:23
avatar

Dobrý den. Stromkový rybíz je naroubován na meruzalce. Kěřový rybíz je vypěstován z řízků. Stromkový je třeba zastřihávat a neustále tvarovat korunku, omlazovat. U keřového rybízu je snadnější omlazování, tj. vystříháte každoročně nejstarší pruty. Oba druhy plodí poměrně dobře, nároky na pěstování mají stejné, jenom stromkový rybíz se dožívá nižšího věku. Osobně bych si sloupovitý rybíz nekoupila. Nevím, zda je pravokořenný, nebo naroubovaný na meruzalce. Pokud by jste chtěla si zakoupit sloupovitý rybíz, tak by jste jej musela každoročně hlubokým řezem tvarovat. Tím, že se budete snažit udržet sloupovitý tvar, tak se připravíte o hodně úrody. Při špatném řezu vám vyroste nevzhledné pometlo. Sloupovitý rybíz si můžete vypěstovat i sama z pravokořenných sazenic z vhodné odrůdy. To je můj názor a zkušenosti s pěstováním rybízu.

doplněno 17.09.12 14:11:

Ještě jedna rada z vlastní zkušenosti. Nikdy si nekupujte jostu jako stromek naroubovanou na meruzalce. Po 3 - 4 letech jsou větve josty na roubem silnější, než podnož. Josta potom potřebuje hlubší řez, jinak se korunka rozroste do větších rozměrů. Zároveň potřebuje i dobrý opěrný kůl a úchyt na několika místech. Silný vítr dokáže své. U josty je podle mne vhodnější pěstovat keř.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.09.12 11:50

Tento dotaz je spíše do rubriky počítače pod názvem: Jak vyrobit fotku sloupovitého rybízu. Na vysvětlenou. Sloupovitost je dána geneticky a tento gen je pouze u jabloní. Sloupovité jabloně tedy můžete koupit. Vše ostatní ovoce, které se prodává jako sloupovité tvary jsou slabě rostoucí odrůdy na slabě rostoucí podnoži a musíte je řezat a řezat. Zkušenosti z pěstováním sloupovitého rybízu se tedy nedozvíte, protože neexistuje. Věřte nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.