Je jedlá pelargonie páskatá?

Od: Datum: 18.08.13 20:37 odpovědí: 7 změna: 26.08.13 20:33

Nebo jinak: dá se bez následků sníst pár listů? Maminka (87) chce mermomocí pár listlů sníst jako salát. Nemůže dostat třeba průjem a podobně? Když jí odporuju, že by jí to ani nechutnalo, nedá se odbýt, že prý ví, že se všechny pelargonie jedí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pohankaa
Datum: 18.08.13 20:57

Maminka si to popletla, pelargonie se nejí, ale chrysantéma jedlá, nebo květ denivky, sedmikrásky, fialky, begonie, růže, lichořeřišnice, trošku afrikánu, květů je k ochucení hodně, ale co uvádíte nějak nevím, ale mě by nelákalo toto ochutnat, trochu smrdí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jipa*
Datum: 18.08.13 21:03

Ona neuzná ,že se plete, chce jíst tu pelargonii, co má doma. Možná na to do zítra zapomene, ale možná, že ne. Hádky s ní jsou těžké.

Datum: 18.08.13 21:19

Jip moje máma je o rok starší a je už taky popletená.Musím na ní někdy zhurta jak na malé dítě.Je to velice těžké starat se o rodiče když už to myslí jen občas.Muškáty jsou jedovaté,asponˇjsem to čtlana internetu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jipa*
Datum: 18.08.13 21:29

díky, zadala jsem vyhledat "jedovaté muškáty" a narazila na větu "Pro alergiky mohou být jedovaté i obyčejné muškáty a petúnie." v článku http://www.zahradni-centra.cz/news/jedovata-zahrada-/ . Předtím jsem hledala "jedlé"...

Datum: 18.08.13 21:32
avatar

Čtu v jedné knize, že rozdrcené suché listy vonné pelargone se dají použít jako koření, takže jedovaté to asi nebude. To pro případ, že babičku neuhlídáte.

Já bych koflík odstranila, namluvila jí, že jste vyčetla, že to jedlé není a že jste se naopak dočetla o jiných kytkách vhodných na saláty. A udělala bych jí salát z pampelišky. Bude dostatečně hořký, aby ji přešla na další experimenty chuť.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.13 14:32
avatar

Mám s babičkou /88,5/ podobné boje. Jenže, já se na jednu stranu nedám, ale na druhou stranu ji uškodit nechci. Co bych udělala? Salát z něčeho, co je jedlé. Třeba z těch chrysanthém, z lichořeřišnice, na jaře třeba ze sedmikrásek či z potočnice. Pokrájené to nepozná, z čeho to je. Dobré to být nemusí, za to to bude výchovné. Když to babička sní, zeptala bych se, jaké to bylo. Když bude reakce záporná, víte, že jste vyhrála a příště už muškáty chtít nebude. Když bude reakce kladná a v salátu nebude nic závadného, klidně jí ho tedy příště udělejte zase, když ho vyžaduje. Proti gustu žádný dišputát. Staré lidi jsou jako malé děti. Malému děcku můžete dát přiměřeně na zadek a je klid. Ale starý člověk si vede svou a můžete mu dát na zadek? Nemůžete. Někdy toho docela lituju, myslím, že by to pomohlo. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.08.13 20:33
avatar

To je dobrý nápad. Aby to získalo intenzivní aroma, částečně podobné muškátovému, přidala bych do salátu černobýl. Ale zase to nepřehánět, aby jí nebylo špatně (v malém množství je prospěšný a je odporně hořký).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.