Broskev má černé fleky na plodech

Od: Datum: 06.09.12 14:05 odpovědí: 3 změna: 06.09.12 18:02

Stromek broskvoně je starý asi 8let,v loni i letos má znehodnocené plody jakoby nějakou plísni-černé fleky a pořad na ni nalétavaly hejna vosiček. Jinak v minulých létech vždy její plody byly ukázkově zdravé.Pomůže nějaké ošetření chemii nebo raději použit pilku a koupit nový stromek?Každy rok jsme ji zastřihávali a střikali proti kadeřavitosti, jinak nic.Diky za radu a každou zkušenost.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.12 14:30
avatar

Pravděpodobně se jedná o strupovitost peckovin. Vosy běžně napichují plody.

doplněno 06.09.12 14:47:

Houba, která způsobuje strupovitost přezimuje na letorostech. Zkuste broskev prořezat tak, aby měla co nejvíce vzdušnou korunu. Postřik proti strupovitosti provádějte důkladně a opakovaně. Pokud se to příští rok nezlepší, tak by bylo asi lepší zvolit jinou odolnější odrůdu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ron*
Datum: 06.09.12 14:33

Dobrý den.

Také tento problém máme- strupovitost. Už jsme tak přišli o jednu broskvoň a zdá se, že přijdem i o další. Ne všude se daří broskve pěstovat. Tři roky jsme měli krásnou broskev a pak začala nejprve kadeřavost, pak černé fleky a z úrody nic nebylo. Stříkali jsme proti kadeřavosti i strupovitosti (i preventivně), ale úrodu jsme stejně nezachránili.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viky®
Datum: 06.09.12 18:02
avatar

Dobrý den, Jimi. 8 let brskve, není moc. Nám broskve vydržela i 20 let, než jí ranila mrtvice a byla pryč. Některé broskve začínají nemoc ( puchýřnatka) projevovat na větvích. Větve praskají, mají černé rány a teče z nich. Jestli máte na zahradě místo, tak bych koupila nyní novou broskvičku, nasadila jí někam jinam, na slunné místo, kde není ani švestka, ani nemocná broskev. Má tato broskev nějaké zelené přírustky? Jestli ano, pak ještě vyzkoušejte vyřezat staré a poškozené větve. Zkraťte všechny zelené větvičky, které budou na další rok plodit, na polovinu.

My děláme první prevenci ( postřiky) na podzim, když opadnou listy z broskve, tak děláme dva postřiky za sebou. Vždy se nám to vyplatí, letos nám nespadl ani jeden lísteček. Na jaře, jak je teplota vyšší než 15 stupňů, hned děláme postřik.

Nejsem odborník, proto jsem Vám o ošetření našla odborný článek. Jen můj názor.

Podzim: první fáze boje s puchýřnatkou

Jakmile broskvoně shodí listy, což bývá v listopadu (mrazivé počasí je zbaví olistění téměř naráz), je ta pravá doba na první fázi obrany proti zákeřné chorobě. Houba se totiž právě přesunula do šupin budoucích pupenů, kde hodlá přečkat zimu.

Za dnů, kdy nehrozí mrazy a počasí je relativně pěkné (suché), můžete začít s ochranou: namíchejte půlprocentní roztok Sulky nebo připravte Kuprikol 50 (případně Kuprikol 250 SC) v koncentraci šest desetin procenta. Postřikem je nutné ošetřit nejen větve, ale také kmen stromu. Na škodu není postřik po dvou týdnech opakovat, pokud to počasí dovolí.

http://abecedazahrady.dama.cz…ina-na-podzim-pokracuje-zjara

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.