Jak a kdy prořezávat kanadské borůvky

Od: Datum: 23.08.12 11:37 odpovědí: 10 změna: 20.10.15 23:30

Letos jsme zasadili 3 kanadské borůvky - odrůda Goldtraube 71. Dopusila jsem se chyby, že jsem si nezjistila žádné informce o pěstování. Ty jsem začala shánět až následně. Zasadili jsme snad celkem správně, ale bohužel máme jen jednu odrůdu. Informace a rady o prořezávání jsou protichůdné. Prvních 5 let neřezat, prořezat 2 rokem, odstraňovat výhony. Co si z toho vybrat? Další problém, dostatečně zalévat, jiná informace: snáší lépe sucho, než přemokření. Slunné stanoviště, snáší lépe polostín. Hnojím tekutým hnojivem na borůvky, zálivkou ke kořenům. Nevím, zda 3 litry, které namíchám podle návodu, stačí pro 3 keře, nebo je určen pro jeden. Kdo poradí?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.12 16:13
avatar

Dobrý den. Borůvku už máte pěknou, příští rok už bude plodit. Že máte jednu odrůdu nevadí, borůvky jsou samosprašné. Pokud chcete mít větší plody a úrodu, tak je vhodné zasadit ještě borůvky 1 - 2 odlišných odrůd.

Borůvky se asi prvních 5 let neřežou, odstraňují se pouze slabé, metlovité nebo uschlé větvičky. Řežu je v době vegetačního klidu až do květu. Já pěstuji většinu borůvek na plném slunci. Zalévám denně (10 litrů) od doby květu až do uzrání plodů, tím získám i správnou velikost plodů. Při nedostatečné zálivce budou plody malé. S tekutým hnojivem na borůvky nemám zkušenosti, hnojím Biominem.

doplněno 23.08.12 23:05:

Keře (větve) borůvek v 1. roce výsadby můžete na zimu obsypat rašelinou nebo pilinami. Pokud borůvka do zimy dobře nezakoření, tak by vám jí mráz mohl nadzvihnout. Před příchodem mrazů keř zalijte a obsypte a na jaře rašelinu rozhrnete. Je zbytečné jí čímkoliv přikrývat. Dobře zakořeněná borůvka vydrží i vyšší mrazy. Na pěstování borůvek není nic složitého. U nás všichni pěstitelé mají borůvky také zasazené na slunném místě. O průvanu jsem četla dnes poprvé. Pokud máte borůvky čerstvě zasazené, tak nehnojit, ale vydatně zalévat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.12 22:41

Dobrý večer,

dle odpovědi je znát, že máte s pěstováním borůvek zkušenosti. Ale to mají i ostatní pěstitelé, co jsem kde na int. našla. Problém je v tom, že názory se různí, někdy jsou protichůdné. Já chudák jsem začátečník a pro mé borůvčíny chci udělat to nej, co potřebují. V obchodě, kde jsme je koupili, říkali, že nemohou být na slunném stanovišti. Stěží jsem našla místo, kde po poledni stíní hrušeň. A teď mají být na slunném stanovišti. Průvan tam taky asi bude, ale s tím nic nenadělám. Řezat nebudu, na zimu křikryju chvojím a na jaře se uvidí. Mám nějak zaopatřit proti mrazu i keříky?

doplněno 24.08.12 00:06:

čauky,

borůvky jsou snad dobře zakořeněné, vyrostly a slušně i obrostly. Vzhledem k tomu, že mají mělký kořenový systém, mají se kořeny na zimu přikrýt. Zálivka před spícím období mně přijde samozřejmá. Ale jak vychytat ten čas, když je pozdní podzim, teplo a najednou šup a přijde mráz,.

Od: viky®
Datum: 23.08.12 20:44
avatar

Dobrý den. Každý pěstuje kanadské borůvky jinak. Nejlepší je, zeptat se u zahradníka v místě, kde se borůvky budou pěstovat. Jak pěstujeme borůvky u nás. Borůvky jsou nasazené 1 metr od sebe. Když jsou keříky malé, stříhají se, aby keřík zhoustl a měl bohatý obrost. Za pár let vyrostou v bohaté a široké keře. Když se nasadí různé odrůdy vedle sebe, usnadní se každoroční, bohatá úroda. Určitě musí být na místě chráněném před průvanem, větrem. Vodu ano, pravidelně, přemokřená půda, ne. Když jsou velké keře, dostávají jen vodu a hnojivo _ u nás kravince. Jen můj názor.

doplněno 24.08.12 02:06:

Ještě k borůvkám:

Tak jako já napíši, že v březnu stříhám broskve, píšu pravdu, druhý má v březnu, na zahradě ještě 1,5 metru sněhu a nemůže dělat nic, také má pravdu. Napsala jsem jen, co jsme u nás vyzkoušeli a co vyhovuje našim borůvkám, to neznamená, že to bude fungovat i jinde. To je ten problém. Mrazem nám odešel každý rok, nějaký keřík borůvek, než jsme jim našli takové místo, které jim vyhovuje. Je to zase, jen můj názor.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.12 22:05
avatar

Viky. S tím stříháním nemáte zcela pravdu. Mladé keře se stříhají, jak jsem již uvedla. Po 5 letech se každým rokem odstraňují celé staré větve a tím se keře zmlazují. Je to podobné, jako u červeného rybízu. Borůvky snesou mráz okolo -30°C, tudíž nemusí být chráněné před průvanem a větrem. Aby se udrželo správné PH půdy, tak je vhodné na jaře půdu okolo keře posypat rašelinou, lze použít i piliny. Já borůvky pravidelně zalévám od květu do uzrání posledních plodů, potom už ne. Množství zálivky se řídí i podle toho, na jakém podloží jsou zasazené. Borůvky pěstuji již 15 let.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.08.12 02:39

No jo máte pravdu, jiný kraj jiný mrav. Co borůvka, to jiná odrůda, jiné podmínky, jiná péče. Co jedněm prospěje, jiné zničí. Já ubohá mám jen 3 a manžel o dalších nechce ani slyšet. Dala bych aspoň ještě jednu - odrůda Patriot. o vy na to?

Datum: 24.08.12 10:26
avatar

Odrůda Patriot je dobrá volba. Plody jsou velké a úroda bohatá. Všechny odrůdy, zda ranné, poloranné či pozdní, nízké, polovysoké, nebo vysokokeřové mají stejné nároky na pěstování a ošetřování. Co jedněm prospěje, jiné zničí - tady neplatí. Jenom špatně připravené stanoviště způsobí to, že se borůvce nedaří. Mám asi 10 odrůd a všem věnuji stejnou péči.

Jenom nedostatečně zakořeněná borůvka vymrzne a to hrozí nejčastěji u borůvek vysazených na podzim. Většinu svých borůvek jsem vysazovala na podzim a ani jedna mi nevymrzla. Stačí, když jí na první zimu trochu zasypete rašelinou a tím jí ochráníte. V dalších letech není třeba jí chránit. Obsypat jí můžete už v pozdním podzimu, než přijdou větší mrazy. Z vlastních dobrých zkušeností dávám přednost granulovaným hnojivům pro jejich pozvolné uvolňování živin a obsahu všech potřebných živin.

doplněno 24.08.12 13:57:

Mám asi 25 keřů borůvek různých odrůd, od ranných až po pozdní. Mám i pár zakořeněných řízků, které nepočítám. Zda plantáže u nás již úplně zanikly nevím, vím o plantážích na Slovensku a Polsku. Na zahrádce vyšších výnosů docílíte na starších keřích. Zhruba od stáří 5 let se úroda postupně zvyšuje, po 10 - 15 roce je možné při správné péči sklidit těch 5 - 10 kilo borůvek na 1 keři. Na toto nelze jednoznačně odpovědět, záleží na odrůdě, počtu větví a velikosti plodů.Borůvky rodí nejvíce na jednoletém dřevě, takže já např. na jednotlivých starších větví zastřihávám vrcholy a tak se mi rozvětví. Tady má každý pěstitel své zkušenosti.

Na plantážích se borůvky vysazují v kratší vdálenosti od sebe a tím po určitých letech borůvky vytvoří jednu řadu. Nejsem si úplně jistá, ale mám za to, že se tam pěstují borůvky vyššího vzrůstu (dle fota).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.12 11:30

Jsem všetečka, mohu-li se zeptat, kolik máte borůvčínů? Při sháňce informací jsem se dočetla, že exsistují borůvkové plantáže, v Čechách zanikly, ale na Slovensku jsou dodnes. Rozloha je obrovská, sklízí se kombajnem.

Také jsem se dočetla, že z jednoho keříku je sklizeň 2,5 až 5 kg. Při dobré péči a dobrých klim. podmínkách až 10 kg.

Myslíte, že tomu můžu věřit?

Datum: 25.08.12 00:52

Čauk

co děláte s úrodou? Dvacet pět krát dvě kg je 50 kg. Když se urodí 5 kg na keříku máte 1,25 centu birůvek. Ale, co snimy...?

Od: zdena*
Datum: 20.10.15 12:18

Zarazil mě doraz Co s nimi... borůvky rodí postupně celé léto až do října včetně, těch 25 kilo se rozprostře časové na každodenní misky borůvek a když si 25 kilo rozdělíte zhruba 5 měsíci kdy plodí, čili 50 kilo ( deka) děleno 150 dny, vyjde vám denně 20 - 25 deka borůvek Máte- li borůvek více, jsou vynikající džemy, kompoty a já sama dělám to, že upeču několik brůvkových koláčů a dám je hotové na mrazák a během roku je vytahuji a jsou jako čerstvé. Samotné nezpracované borůvky se na zamražení nehodí, ztrácejí chut, ale upečené na koláči jsou i po rozmražení perfektní.


doplněno 20.10.15 12:32:

nějak jsem se zamotata díky úpravám textu do čísel - takže: máme-li 50 kg borůvek, což je 5000 deka, je to po dobu léta (pět mesíců = 150 dní) 5000 deka :150 dny = 30 deka borůvek denně... Borůvky totiž nikdy nezrají najednou, ale hezky se s tím courají, jako moruše

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.15 23:30

Já letos sklidila ze 3 keřů 18 litrů borůvek a to je jedna takovej mrzák, na kterým byly tak 2-3 litry. Měřím to v litrech podle krabiček do kterých je trhám a shromažďuju 1,5 a 2 litry. Sklízela jsem letos teprve 2. rokem a až letos byla úroda opravdu bohatá. Borůvky byly daleko menší velikosti, ty velké byly jen z kraje úrody, přestože jsem zalévala opravdu vydatně vzhledem k extrémnímu suchu. Nesouhlasím ale s tím, že rodí celé léto až do října. Ještě teď mám sice na keřích tak 100 borůvek, ale jsou buď suché, nebo nedozrálé, nějaké ještě úplně zelené. Jíst se prostě nedají. Úroda začne jednou modrou, za 2 dny je jich tak 10 a pak to jede. Doba opravdové sklizně je tak 10-14 dní. To musí člověk trhat a trhat a není to fakt sranda, kor v letošních vedrech. Mně hlavní sezona potkala od 14. do 26. července, spousta toho popadala a najedli se kosáci i vrabci. Ale ne ze země zmetci, jedí jen z keře.

Začátkem srpna jsem ještě sklidila ten litr za týden a pak to bylo oprvdu jen tak po hrníčku. Posledních jedlých ale prťavých borůvek jsem snědla 18 září.

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.