Kdy je správný čas pro ořezání ořechu?

Od: Datum: 14.08.12 11:47 odpovědí: 5 změna: 15.08.12 11:11

Dobrý den,

potřebuji ořezat veliký ořech a zmenšit jej po celém obvodu. Poradí mi někdo, kdy je nejvhodnější doba to udělat, aby strom co nejméně trpěl?

Díky,

Ester

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 14.08.12 12:32

Dobrý den.

Ořešák se vůbec nemusí prořezávat, má většinou řídkou korunu. Pokud ale chcete strom upravit a zmenšit objem, pak je nejvhodnější doba právě teď, kdy se rány po řezu nejlépe zhojí. Pokud budete prožezávat na jaře, strom bude více "krvácet" a může se do ran dostat infekce. Letos v březnu jsem museli odstranit u našeho ořešáku jednu spodní větev, která nám bránila v cestě k brance. Ořešák opravdu hodně "krvácel. Ošetřili jsme to štěpařským voskem. I toje tedy jedna z možností.

Od: viky®
Datum: 14.08.12 19:10

Dobrý den. Nyní, když se sklidí ořechy, někdy se i klátí, aby ořechy opadaly, větve se polámou a ořechu to nevadí. Klidně udělejte na ořechu, všechny úpravy, které potřebujete. Nezapomeňte prosím, rány zamazat barvou. Když rány zůstanou otevřené, mohou se špatně hojit. Jen můj názor.

doplněno 14.08.12 19:17:

Jen informace: Pozor na řezání ořešáku. Čím více budete řezat ořech, tím více bude mít nových výhonů.

doplněno 15.08.12 01:15:

Našla jsem i odkaz na Google, kdy se má ořešák řezat!

http://vseozahrade.blog.cz/08…esak-vlassky-pravidelne-rezat

Datum: 14.08.12 23:49

Pokud budou velké rány, je lépe než na podzim řezat koncem května až v červnu. Ořešák neroní tolik mízy a rány se do zimy stačí řádně zacelit. U řezání na podzim není jistota zahojení ran. Rány ošetřit. Hlavně neřešte v době vegetačního klidu.

Datum: 15.08.12 09:05

Normo, léto je nejvhodnější doba, rány zatřete stromovým balzámem, aby se do dřeva nedostaly houbové choroby.

Ohodnoceno: 1x

Od: norma
Datum: 15.08.12 11:11

Moc Vám všem děkuju za rady ohledně prořezu ořešáka! Pomohli jste mi.

Ester

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.