Jak zničit pařez?

Od: Datum: 09.08.12 13:00 odpovědí: 12 změna: 12.08.12 08:07

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li mi někdo poradí jak se zbavit pařezu bez toho aniž bych jej musel vykopat. Slyšel jsem, že je možné nalít do něj naftu a on strouchniví. Nemá prosím někdo zkušenost. Předem děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: strejdagoogle
Datum: 09.08.12 13:09
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.08.12 13:11

Vyřezat do úrovně země, osekat do úrovně země, vyfrézovat, vypálit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 09.08.12 13:16
avatar

buss má pravdu,přesně tak se to dělá;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 09.08.12 14:24
avatar

Dobrý den. Záleží, zda chcete trochu práce, kolem kořenu. Kořen se dá odkopat kolem dokola, potřebujete se dostat motorovou pilou, až pod úroveň okolní země. Pak kořen uřežete, tak, aby nekoukal ven, nad zem. Do zbytku kořene se nebozízkem udělá dírka, nejlépe dvě tři dírky a dá se kousek houby. Třeba Hlíva ústřičná, stačí malý kousek. Hlíva se musí zatřít Včelařským voskem, jinak vše vyžerou slimáci apod. havěť. Kořen zarovnáte se zemí a už se o to nestaráte. Po čase zjistíte, že Vám roste Hlíva, budete vědět, že pařez odchází. Je to nejrychlejší, jak udělat na zahradě pořádek. Jinak je možné, naočkovat pařez houbou, rány zamazat a čekat, až houby udělají své. Kolem pařezu nasadíte kytičky, je to pěkná ozdoba zahrady. Vlastní zkušenosti.

doplněno 09.08.12 15:12:

Tady je naočkovaný pařez.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.08.12 16:44
avatar

bud vyrezat motorovkou, vypalit nebo si objednat firmu s parezovou frezou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.12 16:59
avatar

Řekl bych, že naftou ho spíš zakonzervujete, nehledě na to, že si na hodně dlouho znehodnotíte okolní půdu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: des*
Datum: 09.08.12 17:17

Pařez lze téměř bez námahy odstranit dusičňanem amonným.Je to hnojivo z drogerie.Udělá se několik velkých děr a do nich se nasype,zaleje se a asi za rok se nad ním udělá ohníček.Pařez kompletně vyhoří. http://www.zahrada.cz/forum/r…otva=odstraneni-parezu-126400

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza58
Datum: 09.08.12 23:09

Návod na likvidaci pařezů

Záleží na prostoru kolem na okolních stavbách a inženýrských sítích.

Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.
1 možnost -pařezová fréza- rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.
2 možnost-vytržení nějakým silným strojem- (bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lanodruhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne.Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.
3 možnost- bagr s podkopem- Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.
4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku.

Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják uvážeme za jiný pevný bod-(silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor

Naviják na autě: kolem pařezu uděláme díru, zavážeme pařez na smyčku zahákneme hák s lanem,autem najedeme čumákem k pařezu(min však 3m od něj)-dle možností, auto zabrzdíme,zařadíme rychlost a založíme kola např cihlou,dřevem atd.. a zapneme naviják.Pokud má velkou nosnost pařez vyleze ,pokud se mu nechce tak mu pomůžeme, sekerou useknout kořeny.
5.možnost: Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší ( např : Škodovku, VW, teréňák,atd.) + vázací prostředky.

Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.

Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)

Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost

6 .možnost: nechat vyhnít. Trvá to dlouho.Ale nenadřete se . Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu, nebo ledek a zakrýt.

7.možnost: Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm. Ale je to nebezpečné a někde i zakázané. Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.nevypalovat v lesním terénu.Oheň se šíří pod zemí-požár lesa.

9.možnost. Chemickou cestou. navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.

10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země. Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.

11.možnost: vytržení heverem na auta: pokud nemáme k dispozici bagr, hupcuk,nebo naviják,a chcete se zbavit pařezu tak stačí pařez odkopat,usekat kořeny a použít hydraulický nebo hřebenový zvedák-hever.Najdeme ten nejsilnější kořen. Podhrabeme aby se pod něj vešel zvedák,zvedák podložíme nějakou větší plochou- cihlou, železnou plotnou, silným prknem tak aby se nebořil a začneme zvedat.K dispozici máme sekeru na zbylé kořeny.takto pařez zvedáme dokud nevyleze.Pokud je hever dost silný(např .5 tun) tak pařezy jdou jak máslo

Takto jdou i pařezy od ořechů.Jeden jsem dělal včera,pařez 90cm v průměru.Vykopal jsem díru cca metr hlubokou a stejně širokou,vzal jsem hydr. hever (tzv panenku) nosnost 12 tun ,podložil jsem ji železnou deskou o rozměru 30cmx30cm a 10mm silnou a začít zvedat-jde to krásně. Za asi hodinu práce byl pařez venku. A pak jen zasypat díru a pařez do kotle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza58
Datum: 09.08.12 23:11

můžu se zeptat jak velký pařez to máte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 10.08.12 12:29

udělala jsem si z větve stojan

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 10.08.12 12:40

to srdce je pokácený obrostlý strom ,,má krátký kmen a několik krátkých větví

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.12 08:07
avatar

Není snadné zrušit pařez. Celý pařez vykopat je dřina. Druhá možnost je rozštípat a vylámat to, co je nad zemí a kořeny nechat v zemi. To je dřina taky a navíc může mít nespolehlivý výsledek. Jestli je pařez třeba topolový, pak podrazí, vystrčí mladorosty a vy pro samé topoly nebudete mít kam šlápnout.

Radím vykopat. Přece nenajilete naftu do země, že ne?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.