Založení sadu

Od: Datum: 05.08.12 14:43 odpovědí: 4 změna: 05.08.12 19:15

Zdravím, chtěl bych si založit menší sady mám celkem 3 záhumenky z toho jsou 2 o rozměrech 16*110m na kterých bych chtěl vysadit na jedné kadlátky a na druhé hrušky a ta třetí o velikosti 10*87m na nichž bych chtěl od každého něco (třešeň, jablka,...). Žádám o radu protože se nemůžu rozhodnout co za odrůdy. Měli by to být odrůdy o které se člověk nemusí starat a nemusí je stříhat, další otázka jak daleko od sebe stromy? v jedné nebo dvou řadách? nemám s pěstováním stromů žádnou zkušenost takže uvítám jakoukoli další radu :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.08.12 15:47
avatar

První rada je přečíst odbornou publikaci o pěstování a zpracování ovoce.Výběr sortimentu závisí na další spotřebě a využití ovoce,případně i zeleniny.V rozhodování musíř použít i informace o krajinných vlastnostech,podnebí,zásobování vodou a další vlastnosti pozemků.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 05.08.12 15:55

Dobrý den.

Z jaké jste oblasti? Ne všude se daří ovoci bez problémů dozrát. Mladé stromky radím nakoupit v zahradnictví ve Vašem kraji. Většinou prodávají odrůdy, kterým se v té oblasti daří. Nastudujte si odbornou literaturu. Jak půdu pro sad připravit, zda zasadit na jaře či na podzim. Prevenci a ochranu proti škůdcům a chorobám. Myslím, že to není vůbec jednoduché. Ovoce chcete dále zpracovávat nebo jen prodávat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 05.08.12 18:04
avatar

Dobrý den Sim. Než založíte nějaký sad, je dobré si rozmyslet, co budete dělat s pozemkem a co s ovocem? Začnu třeba tím, že pozemek budete muset sekat, udržovat. Stromy musíte sázet tak, abyste mohl jezdit na sekačce, nebo se sekačkou. Každý strom musíte řezat, stříhat. Když nebudete stromy udržovat, narostou Vám znetvořené vysoké stromy, kde plody budou padat na zem _ příklad hrušky. Nebudete mít žádné kvalitní ovoce. Musí počítat s tím, kam ovoce uskladníte, nebo kam zralé ovoce dáte? Podle toho můžete vybírat odrůdy stromů. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 19:15
avatar

Vhodné odrůdy vybírejte podle nadmořské výšky, kde máte záhumenky. Před koupí stromků k výsadbě by jste měl vědět, do jaké půdy je budete sadit. To zjistíte snadno vykopáním 1 jámy. Zároveň si ověříte, zda nemáte vysokou spodní vodu, nebo naopak. Podle druhu půdy se vybírají stromky, na jaké podnoži mají být naroubované. Zároveň i podle druhu podnože se volí vzdálenost výsadby. Doporučovala bych vám vysadit čtvrtkmeny pro lepší sběr ovoce. Vybírejte si odrůdy samosprašné, nebudete muset k nim vysazovat vhodné opylovače. U švestek také raději volte odrůdy odolné, nebo alespoň tolerantní vůči šárce. Před výsadbou stromků by jste měl vědět něco trochu o úpravě kořenů - zakracování. Ke každému stromku při výsadbě budete potřebovat opěrný kůl. Všechny stromy potřebují řezat - řez výchovný, udržovací a zmlazovací. Některé druhy ovocných stromků se neobejdou bez chemických postřiků. Všechny potřebné informace najdete na internetě. Bylo by pro vás vhodné, kdyby jste si alespoň na první 3 roky sehnal nějakého zahrádkáře, který by vám správným řezem pomohl zapěstovat korunky.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.