Rajčata - otrhávání listů?

Od: Datum: 31.07.12 15:51 odpovědí: 6 změna: 05.08.12 10:48
Dobrý den, dnes se chystám otrhávat spodní listy u rajčat, ale nevím, zda mám otrhat větvičky s listy a nebo jen samotné listy? Neuškodí to rostlině? (rajčata pěstuji volně na zahradě) Děkuji za odpovědi.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 31.07.12 15:54
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.12 15:57
avatar

Celé listy.

doplněno 31.07.12 22:41:

Ron - máte pravdu. Podle receptáře je rada už pro vzrostlá rajčata. Každá odrůda nemá tolik vijanů. Nejdříve odstraňuji spodní listy, které se dotýkají země, nebo jsou těsně nad ní. Postupně, jak rajčata rostou, tak ostraňuji listy od spodu až k 1. vijanu. Listy jdou už špatně odlamovat, tak je také u kmínku odstřihuji nůžkami. Pokud se list špatně odlomí a zároveň se vám podaří sloupnout i část kmínku, tak je větší riziko infekce, než použití nůžek. Pokud je již 1 rajče nakažené bramborovou plísní, tak zárodky plísně jsou i na dalších rostlinách. Kdo nestříkal rajčata proti plísni, nebo má rostliny již částečně napadené plísní, tak doporučuji již nyní ulomit vrch rajčat. Rajčata vám budou rychleji dozrávat. Takto pěstuji rajčata já, ale každý má své zkušenosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 31.07.12 16:12

Dobrý den.

Otrhejte celé listy. Já otrhávám listy na dolní polovině rostlin. Později postupuji výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 31.07.12 16:25
avatar

Tady je odpověď na to, zda rajčátkům neuškodí odstranění spodních listů.:)
Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce. Zaštipujte proto rostlinu za 7 _ 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu, nejsou fotosynteticky aktivní. Rajčata jsou samosprašná.
http://www.ireceptar.cz/zahra…zahrada/desatero-pro-rajcata/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemej
Datum: 31.07.12 20:05

kdybych se měl řídit radou "až po právě sklizený vijan" tak mám na zahradě džungli, protože jsem zatím nesklidil nic :)

sousedka obrala rajčata razantně snad ze dvou třetin a rajčata jí krásně dozrávají - dělá to tak prý každý rok, takže jsem udělal to samý a těch 70 sazenic se krásně prosvětlilo. sice někde psali trhat ručně, jinak se přenášejí choroby z rajčete na rajče, ale rukou list ulomit nejde, takže to beru nůžkama :)

letos jedu rajčata poprvé, tak jsem zvědav - brambory u sousedů už lehly plísní, takže to otrhání si zhusta vyžádaly i rostliny rajčat napadené plísní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 10:48
avatar

Jako každá rostlina ma i rajče listy pro asimilaci.Tedy jimi dýchá.Proč je zbavovat plic,vždyť jednodušší je stonky vyvázat nahoru. Tím se také umožní přístup světla.Odstranit teprve tehdy,pokud se na nich projeví příznaky plísně.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.