Rajčata - plíseň?

Od: Datum: 26.07.12 21:34 odpovědí: 9 změna: 27.07.12 09:24

Dobrý den,

prosím o radu. Pěstuji v Praze na zahradě rajčata a letos poprvé se mi na nich odspodu objevují stále se zvětšující hnědé skvrny (viz foto). Nebo je týden do začátku sklizně, rád bych se zeptal, zda se dají po odříznutí špatné části konzumovat a zda má cenu je v této době ještě něčím stříkat. A o jakou chorobu se vlastně jedná. Děkuji za odpověď i podělení se o zkušenosti.

Honza

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.12 21:58

nejezte to, napadené plody vyhoďte celé. Určitě existuje postřik, ale jsem proti. Loni jsem raději vyhodil 2 obsypané sazenice. Letos to mám jen na pár plodech, takže ztrátu např 20% přežiju :)

doplněno 26.07.12 22:10:

vy to vidíte určitě lépe než já z obrázku, ale ten vᚠstav se mi loni probojoval až do stavu viz obrázek a to již plíseň je :)

viz: http://www.ireceptar.cz/zahra…ova-cern-skvrnitost/?pid=8828

Od: talleyrand*
Datum: 26.07.12 22:01

díky, ale ted jsem se opakovane dočetl, ze jde asi o nedostatek vápníku u rostlin. takže asi ne plísen. tak nevím...

Datum: 26.07.12 22:12

Ano, je to nedostatek vápníku. Doporučovala bych postřik na list přípravkem, který dostanete zakoupit. Plody nebudou chutné, nejedla bych je. Dodáním vápníku postřikem na list - asi 3x v týdenním odstupu by měly být další plody zdravé.

doplněno 26.07.12 22:28:

Nedostatkem vápníku trpí i papriky. Většinou to způsobuje nadměrné hnojení dusíkem, nebo i nedostatečná zálivka. Zkuste si koupit přípravek Harmonie vápník, k dostání všude, kde prodávají hnojiva a postřiky na rostliny.

doplněno 27.07.12 09:53:

Harmonie vápník můžete použít. Konzumovat dobře umyté plody můžete jakmile dozrají.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.07.12 22:13

takhle vypadá málo vápníku, je to poznat i na listech viz obrázky: http://www.yaraagri.cz/fertil…toms/vegetables/tomatoes.aspx

Datum: 26.07.12 22:21

to foto co jsem uvedl je extrém, všechny ostatní plody mají příznaky jako na obrázku od vás signalizující nedostatek vápníku. ted tedy otrhám celou nakazenou urodu a zítra koupim ten postrik s vápníkem. můžete mi ale poradit jaký, případne v jakém typu obchodu ho sezenu (bauhaus...?) každopádně vám děkuji za odpovědi, jsem velmi mile překvapen vaší pohotovostí i znalostmi.

Datum: 26.07.12 22:36

Wuxal Calcium- listové hnojivo s obsahem vápníku,aplikuje se postřikem a účinky se projeví velmi brzo.

Datum: 27.07.12 09:24

a po jak dlouhé době po aplikaci se plody mohou konzumovat?

Datum: 27.07.12 08:18

Ještě poslední dotaz - nemohu v praze sehnat wuxal (nevíte kde?), ale v hornbachu mají Harmonie vápník. Myslíte, že lze použít, máte zkušenost?

Datum: 27.07.12 08:45

jestli jste z prahy, tak bych neváhal a vypravil se do prodejny semena vaněk. http://semena-vanek.cz/index.php?par=tvuvandkj6efpgfgl6nu4itk00=0:0:11:0
kdyžtak jim zavolejte, jestli mají otevřeno. je to vedle tržnice. optimální je vzít i napadený plod či rostlinu a poradí vám, co tomu chybí či přebývá a doporučí vhodný zásah. pokud vám nepomůže tohle místo, tak už mě moc lepších nenapadá.
pak ještě možná uspějete v kytkách v biskupské, ale toho vanka mám jako jistotu.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.