Co s stromem meruňkou?

Od: Datum: 15.07.12 16:04 odpovědí: 7 změna: 20.07.12 12:12

Dobrý den, na jaře jsme zasadili meruňku, která normálně kvetla, ale teď je strom bez listí a suchý jen ze podzemě vyrazilo asi 6 proutků, které jsou zelené a rostou. Je strom zničený? Máme ty pruty ostříhat? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.12 16:12
avatar

Dobrý den,

suché pruty odstranit a zdravé nechat. Asi vám to napadl nějaký škůdce, nebo za to můžou mrazy, které ještě před 2mi měsíci byli. Zkuste strom přírodně přihnojit a zalévat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.12 16:34
avatar
Je klidně možné, že naroubovaný kmen meruňky vyschl a obráží vám pouze podnož.
To je většinou konec...
doplněno 15.07.12 16:58: Většinou je nutné mladý stromek ze školky po zasazení upravit zkrácením výhonů jen na pár oček, aby nezakořeněný kořenový systém dostatečně zásobil vrch vláhou a živinami.
Radost z nově nasazeného kvetoucího nezkráceného stromku většinou střídá zklamání. Proto doporučují sázet stromky na podzim, aby měly lepší šanci zakořenit
Viky už nemám čím doplnit...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vikyŽ
Datum: 15.07.12 16:50
avatar

Dobrý den. Meruňka koupená na jaře a zasazená, bylo špatné, že kvetla. Květy se měly odebrat. Stromek nemá kořeny a všechnu sílu, co měl, dal do květů. Když stromek zasadíme, tak prvním rokem zaléváme, hnojíme, aby se stromek zakořenil.

Když je stromek suchý, nůžky zkracujte všechny větve. Uvidíte, zda máte pravdu. Stromek je na vyhození.

Na podzim, bych nasadila novou meruňku, pořádně jí zalévala a na zimu, kmínek zabalila do papírové krabice. Na jaře opět začít zalévat. Stromek zasazený na podzim, má dost času, aby se zakořenil. To je jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.12 22:32
avatar

Meruňky mají tu nepříjemnou vlastnost,že chytají mrtvici.Pokud podnož není pláně meruňky,ale nějaká slivoň,nebude moc vhodné vyrostlé kořenové výhonky dál pěstovat.Je možné je naroubovat.Letos toho zmrzlo dost,na příklad rododendrony,ořechy a já zachránil malou jabloň také jen ze tří větviček,je dokonce namrzlá kůra kmene.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.12 23:12

Stromek v klidu vykopejte a pořiďte si nový. Obráží pouze podnož. Nový stromek řádně na jaře ostříhejte a nenechte alespoň první rok vykvést. Sázet teplomilné druhy je lépe na jaře, ale sázejte, když seženete stromek, tedy i na podzim.Problém úhynu vidím v neseříznutí stromku po výsadbě a ponechání květů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 10:28
avatar

Meruňku opatrně vykopejte. Neuvádíte, zda jste při výsadbě stromku upravoval kořeny. Nyní překontrolujte všechny kořeny a pokud jste je při výsadbě nezakracoval, tak je nyní zakrae asi o1/3. Musíte odstranit všechny poškozené kořeny a setřihnout je až do zdravé části. Pokud kořeny nejsou suché, tak můžete meruňku zasadit zpět. Jsou - li suché, tak stromek vyhoďte. Proutky, které vám pravděpodobně raší z podnože odstraňte. Při výsadbě musí být místo roubu mírně nad zemí. Vrch korunky seřízněte asi na 3 - 5 vnějších pupenů. Před výsadbou jámu důkladně prolijte vodou, zatlučte opěrný kolík a stromku při výsadbě rozložte kořeny. Zasypte je částí zeminy a opět důkladně zalijte. Přihrňte zbytek zeminy a opět důkladně zalijte. Stromek připevněte ke kůlu. Doporučuji 1x týdně stromek důkladně zalít. Myslím si, že vaše meruňka vám asi uschla z nedostatku vláhy. Vámi na jaře vysazená meruňka čerpala zbytek zimní vláhy. Že meruňka na jaře kvetla nezpůsobilo uschnutí stromku. V prvním roce se mohou odstraňovat začínající malé plůdky, aby se stromek nevysiloval. V prvním roce výsadby stromku se věnujeme hlavně dostatečně zaléváním a zásadně nehnojíme, hnojíme až po zakořenění. Pokud jsou živé kořeny, tak při dobré zálivce stromek na jaře ožije. To jsou mé zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.12 12:12

Dobry den,jde oto,zda byla merunka ockovana,ci roubovana.Vetsinou se ockuje a to blizko u zeme na kminku,byva to v ohybu stromu.V ohybu proto,ze jak se naockuje,nasledne se odstrani stare silne drevo,tzv.řez na čípek.Nove rostouci ocko z boku kminku udela ohyb a roste smerem vzhuru rovne,je tam proste videt takovy prechod.Nevim jak bych lepe vysvetlila.Jde o to,ze pokud je tedy kmen ,ktery rostl vlastne z ocka-suchy,pak uz nemate nic uslechteleho.U vas bude obrustat planina,puvodni podnoz vypestovana z pecky.Co kmen,je take suchy?Nebo jen koruna?Bud zakratte suchou korunu a zalozte v zivem kminku novou a planinu urcite odstrante,ale postupne,Nechala bych proutek chvili jako tahouna.A nebo,pokud je suchy kmen cely nad mistem ockovani,pak bude lepe zasadit novou,nebo si hrat na Micurina a pokusit se znovu naockovat,na rasici proutky,ale to budete mit zpozdeni 3 roky.Takze pokud je tedy uslechtila cast sucha cela,pryc s ni a novou.Sazeni merunek,bych ja osobne volila na jaro,.pokud bydlite ,kde jsou zimy mirne,tak i na podzim.Strom vzdycky vybirejte podle korenu,aby mel hodne vlasecnicovych korenu,na korunku nehledte,stejne ji seriznete.Nechte si klidne stromky vyhrabat ze zalozene pudy a teprve vybirejte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.