Kdy odstřihnout stvol po květu?

Od: Datum: 15.07.12 09:02 odpovědí: 7 změna: 28.07.12 22:07
avatar

Dobrý den, poraďte prosím... Když mi odkvete juka a lilie, kdy mám odstřihnout ty stvoly? Díky. :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 15.07.12 10:39
avatar

Dobrý den. Hned, jakmile květ celý odkvete. Ustřihne se dole u země celý stvol.

doplněno 16.07.12 02:06:

Lilie. Stříhám je i do vázy, Jakmile odkvetou, odstřihnu stvol také až u zeně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.12 23:02

Odstřihněte po odkvětu, aby se netvoříla semena a rostlina se zbytečně nevysilovala. U lilií střihejte těsně pod květem. Zbytek listů potřebuje k výživě cibule.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.07.12 10:59
avatar

souhlasím, u všech cibulovin ponechejte co nejdelší část stonku dál na záhonu... stvol bude umírat a cibule z něj vytáhne všechny živiny pro příští rok. Pokud je budete pravidelně stříhat až u země nemusí pak další rok kvést.

doplněno 26.07.12 11:00:

u tulipánů je to snad i v návodu na pěstování, u lilií to dělám stejně a kvetou jak praštěné každý rok - na jednom stvolu klidně 20 květů. U nových cibulí bylo tak 5-8 květů, takže to není úplně tak odrůdou :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.07.12 08:38
avatar

Dělám to jako Clayman. Po odkvětu ustřihnu jen pod odkvetlou částí, ty stonky nechám. Moji lilii jsem dostala před několika lety jako maličkou cibulku. Nekvetla, až loni - 1 stonek, 9 květů. Letos už 2 stonky a přes 40 květů celkem.*palec*A to jsem při okopávání ještě 2 poupata zadkem urazila. *smich*

Ještě se zeptám - snacha mi říkala, že lilie by se měla zhruba každé 4 roky přesazovat, protože tam, kde roste, už má vyčerpané živiny. Je to pravda? Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.12 20:37
avatar
Ano, maji se presazovat po nekolika letech, ale v podstate staci vykopat, probrat cibulky, malinke vyhazet, pridat hnojivo a vratit... kazdopadne nove misto je vzdy lepsi.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: viky®
Datum: 28.07.12 22:07
avatar

Dobrý den Jago. Kytka, je to nádherná. Lilie, kvete až kolem třetího roku, tak jí dát nejméně další tři roky, aby nás potěšila, svojí krásou. Nechala bych lilii na jednom místě, tak dlouho, dokud bude kvést a mít stále velké a pěkné květy. Když budou růst, stále nové a nové stvoly a bude kvést, tak není důvod, jí přesazovat. Musíme je ale hodně hnojit, aby měla sílu. Po několika letech úspěšného kvetení, pak bych jí teprve vyndala ze země, rozebrala cibulky a největší nasadila jinam. Je to jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eee
Datum: 26.07.12 11:25

Lilie po odkvětu stříháme až u země. Potřebují nohy v chladnu, hlavu na slunci, obrazně.

Podle Google: http://www.ceskestavby.cz/rostliny/lilie-lilium/

Základem pro úspěšné pěstování je udržovat cibule v chladu, zatímco květy stojí na slunci. Takové podmínky zajistíme, pokud zem přikryjeme mulčí a spolu s liliemi pěstujeme nízké trvalky nebo letničky, jež cibule lilií ochrání před horkými paprsky. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme a po odkvětu stonek odřízneme až u země. Na zimu je dobré cibule chránit před mrazem vrstvou mulče.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.