Kdy sklízet brambory?

Od: Datum: 12.07.12 18:57 odpovědí: 17 změna: 17.08.17 11:21

Dobrý den, prosím o radu, jak poznám, že už mohu sklízet brambory? Jsem začátečník a tak si rád nechám poradit. Poznám i podle natě kdy? A pak ještě co s natí mohu dělat, na kompost? Zvířátkům jsem slyšel že raději ne, je to pravda? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.07.12 19:28
avatar

jj jakmile natě polehnou a uvadají, je nejvyšší čas. Natě posekat nebo vytahat a do kompostu, nebo někteří je nechají uschnout a spálí. Zvířátkům rozhodně nedávat, ty kuličky vypadající jako nezralá rajčátka jsou údajně jedovatá:)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.07.12 19:42
avatar

podle nate, ze to zacina pomalu chcipat, ale rozhodne bych jednu rostlinu odkopal na kontrolu nejpozdeji, kdyz to je uschle, hlizy bez nate uz nerostou...

- Ja bych se spis zeptal na doplnujici otazku k bramboram.. bude se bramboram darit v polostinu v kyselejsi pude?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 12.07.12 19:49

Brambory se sklízí, až po odkvětu. Nať klesne, sesychá a žloutne. Pokud je nať ještě zelená,hlízy stále rostou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 19:54
avatar
Vzhled brambor je jedna věc, agrotechnický termín další věc..
Nejdůležitější je sklidit brambory aspoň o jednu hodinu dříve, než by je sklidili ti, co je nesázeli!
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 12.07.12 20:06
avatar

Jo to plati pri kazdem pestitelstvi ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemej
Datum: 12.07.12 20:56

brambory ke konzumaci jako "ranné" kopeme průběžně i když je nať ještě zelená - chuťově tyhle brambory nic nepřekoná a je jedno, že by ještě trochu mohly růst.

brambory na uskladnění když začala odcházet nať, tak se posekala a brambory se ještě nechaly v zemí "dojít" - tuším jsme je sklízeli někdy v srpnu, už je to celkem dávno, co jsme jeli brambory ve velkém, teď už k uskladnění nakupujeme :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 20:58

Sklizet ,kdyz jdou nate dolu,posekat a nechat aspon 14 dni,takzvane brambory zatahnout.JInak ke konzumaci muzete ,kdyz jsou velke,coz je nyni.bramborove nate,nechat zaschnout a spalit,nebo na zavazku,Kompost ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sasula
Datum: 12.07.12 23:21

Když nat úplně zvadne a dá se lehce vytáhnout i s bramborou.Záleží na odrůdě,ale i na poloze(nížina,podhůří).Vyorává se zhruba: září-říjen a nat,která zbyde na povrchu nechat uschnout a bud spálit,nebo zaorat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 17:46
avatar

Odrůda brambor rozhoduje i o datu sklizně.Ranné brambory mají kratší vegetační dobu,horší skladovatelnost.Sklízí se obvykle v srpnu.Pozdní odrůdy vhodné ke skladování,se sklízí v říjnu až listopadu.Já teď sázím brambory jen pro sebe pár do kompostu,běžně je sklízím tak,že vybírám větší brambory pod keříky postupně.Pokud vydrží nať,do podzimu ještě malé hlízky dorostou,takže sklízím dvakrát.Na fotce dnes sklizeny brambory,vysazené 25.května.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.07.12 08:04
avatar

Brambory se sklízí podle typu odrůdy - rané, polorané, pozdní... Většinou jsou natě polehlé, uschlé, jdou snadno vytáhnout ze země.

Natě posekáme, je možné je dát na kompost, nebo spálit. Připomíná to řadě z nás starších naše dětství - vůně bramborové natě, ohýnky na polích, pečené brambory v dlani, černé šmouhy okolo nosu. Udělejte dětem nebo vnoučatům ohýnek s pečenými bramborami, je to krásné...:)

Zvířatům bych nikdy natě ke žrádlu nedávala. Jedná se o lilkovité rostliny, které v sobě mají jed solanin. V listech, natích a hlavně v semenech - těch kuličkách, co zbudou po květech. Je zajímavé, že celá rostlina lilku bramboru je vlastně jedovatá, až na hlízy. *palec*Dobře to matka příroda vymyslela. /Nebýt jí, jedli bychom jen řízky bez brambor *smich*/

Pokud brambory vykopete, nechte je asi týden - 10 dní na hromadě vydýchat, přikryjte je pytli či plachtou, aby vzhledem ke styku se vzduchem nezelenaly. Potom rozdělit do přepravek podle velikosti, uskladnit do sklepa, ne na zem, ale třeba na cihly apod., aby k bramborám mohl i zespodu vzduch. Takhle ošetřené Vám vydrží až do nových. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sasula
Datum: 18.07.12 21:41

Ještě přidám,rané sklízíme od dubna do června a pozdní jak jsem psal(září až 1/2 listopadu).Vyořeme,nebo vykopeme a uložíme do stínu na dva dny(není potřeba nějak víc ošetřovat),pak roztřídíme a dáme do bedýnek,nebo pytlů a uskladníme do větratelného a tmavého prostoru(sklepa) a navíc teplota by měla být kolem 13 st.A nesbírají se scvrklé a mazlavé(to jsou původní brambory),zelené nevadí(to se okrájí).Nat by zvířata stejně nežraly(mají rozum).Hodně zdaru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 12:20
avatar

Šášulo jeden, ty nás tady kulíš.*ee* Chtěla bych vidět na vlastní oči, jak V DUBNU SKLÍZÍŠ BRAMBORY. To bys je musel snad sázet na Štědrý den dopoledne! A pole mít navíc někde v Egyptě. Jaga*ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarda*
Datum: 18.07.14 12:25

Taky mi to přišlo divné *sok*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: moravak123
Datum: 31.07.15 00:34

My jsme letos sklízeli 9.května

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vencas
Datum: 21.08.15 23:43

Když jsme u brambor, zkoušel jste je někdo sázet do slámy? Já to letos zkusil, první pokus nevyšel dal jsem je hluboko a jak tam bylo vlhko tak to uhnilo. Druhý pokus jsem je nedal tak hluboko a nyní celkem rostou solidně a to jsem je nezaléval ani přes těch pár dní co bylo sucho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.17 11:21
avatar

do slámy jsem nezkoušel, ale běžně se sází do posekané trávy. Nasekaná tráva se nechá oschnout nebo se použije loňská částečně zkompostovaná a rozloží se do ní brambory. Ke každé bramboře se ještě přídá půl malého kbelíku hlíny a zahrne trávou. Čerstvá být nemůže, to by byly vařené brambory. :-D Naopak nahoru se už dá postupně vršit i čerstvá tráva. Sklízení brambor je pak docela čistá práce.

Zajímala by mě zkušenost, zda vysoká nať = malé brambory. Mě se to nezdá, protože vysoká nať = velký listový prostor, kde se můžou tvořit zásobní látky = velké brambory. Nať máme vyoskou každý rok a brambory průměrné. Nikdy jsme malou nať neměli, takže nemám srovnání. :)

A jinak brambory začínáme sklízet právě nyní, kdy nať načíná polehávat a už není krásná svěží zelená :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrt
Datum: 28.07.16 09:41

No a když jsme u té natě... Letos mám nať extrémě vysokou , není to na škodu? mám obavy , že budou tím pádemmalé brambory :-/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.