Jak na clematis?

Od: Datum: 10.07.12 09:53 odpovědí: 18 změna: 24.07.12 05:27

V zahradě nad chodníkem mám oblouk ve tvaru řebříku a z obou stran po něm roste clematis. Je už tam hodně let, ale posledními roky není tak hustý jako kdysi a nezaroste celý oblouk. Zajímalo by mne co by se dalo udělat aby v příštích létech zhoustnul a vyrostl trochu více, např. kdy, čím a jak přihnojit. Letos už s tím asi nic nenadělám, ale byl bych rád aby se můj clematis v příštích létech zase bohatě rozrostl tak jak si to pamatuji z před 30 a více let. Clematis na podzim před zimou kdy začne usychat ostříhám a necham ho od země asi 15 - 20 cm. Na jaře se pak zase začne nově rozrůstat a přichycovat k oblouku.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.12 10:26
avatar

Dobrý den,

letos to asi pomrzlo, tak proto je problém s hustotou. Hnojte ovčím trusem a je to prima...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 11:17

Dobrý den, nyní přihnojte Kristalonem start nebo Kristalonem Okrasné dřeviny a sestříhejte klematis hned po odkvětu. Na jaře pak bych trochu přihnojila cereritem, v sezóně Kristalonem plod a květ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 10.07.12 14:35

hoummv: Tím mrazem to taky asi může častečně být, ale mne ten clematis roste trochu mizerněji než dříve v minulosti už asi 3 - 4 roky a tak si nemyslím, že ten mráz bude jedinou příčinou. Ovči trus bohužel nemám k dispozici.

limetka: Tím Kristalonem to přihnojit můžu zkusit a snad to něco pomůže. Letos už asi ne, ale příští rok by snad nějaký viditelný výsledek mohl být.

Ještě by mne zajímalo jak se dá clematis množit. Četl jsem, že se množí dělením trsů nebo řízkováním. Tím dělením bych to asi nezkoušel abych ten můj clematis tím ještě více neoslabil, ale řízkování bych zkusit mohl. Zajímá mne ale kdy je nejvhodnější doba na množení řízkováním, zda je možné ty řízky vysazovat přímo ven do země a nebo by se to mělo nejdříve trochu předpěstovat v květináči. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti.

Od: viky®
Datum: 10.07.12 18:56
avatar

Dobrý den Vlazy. Náš Klematis máme jen jeden na jedné straně stojánku a na druhé straně byla pnoucí růžička, která tuto zimu vymrzla. Klematis dole u kořene má plochý kámen, každý rok, dáváme pod kámen, cererit, který se postupně rozpouští. Klematis nestříhám dole, ale nahoře, nad mojí hlavou. Byla tady před dvěma lety vichřice, a stojánek na Klematis se trochu uvolnil. Nezbylo nám, nic jiného, než vzít kladívko a bušit do stojánku. Tím se stvol Klemátisu, zvlnil. Od té doby roste jak divoký plevel, na všechny strany. Udělám foto a zítra dodám. Jen můj názor.

doplněno 11.07.12 20:40:

Po zatlučení stojánku, stvoly Clematisu takto se prohnuly, ale začal kvést na všechny strany.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.07.12 21:55

Jsou tri skupiny klematisu a kazdy se striha jinym zpusobem.Dobre je vedet odrudu,pak se urci lepe do jake skupiny patri.ja osobne mam druhy,ktere se strihaji dole a delam na jare,ale muze se i na podzim.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 11.07.12 20:42
avatar

Clematis je jen z jedné strany, z levé

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 12.07.12 03:23
avatar

Když Clematis ještě letos párkrát dostane výživu, tak na další rok můžete mít záplavu květů. Vyzkoušejte dát na podzim ke kořenům Cererit, do jara se rozpustí a dá rostlince výživu. Vyzkoušela bych nechat i delší stvoly, třeba 1 metr. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lemar0
Datum: 13.07.12 21:01

Fakt nádhera, můj clematis mi každý rok vyžene jen 2 výhony. Nevíte čím to je? Také bych ráda měla takový košatý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 14.07.12 10:19
avatar

Dobrý den Lemar. Máte dole u kořenů plochý kámen? Na zimu, pod něj dejte Cererit, do jara se rozpustí. Můžete nyní, také rozpustit Cererit ve vodě, ( pet lahev) dát do konve a zalít. Na zimu, nestříhala bych Clematis dole, ale až nahoře, nejméně ve 2 metrech. Nijak ho na zimu nezabezpečuji, je propletený ve stojánku. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lemar0
Datum: 15.07.12 16:22

Díky za radu. Mám kolem něho na zemi tašky ze střechy. O cereritu jsem nevěděla. Díky. Lemar

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.12 17:14
avatar

Táta říkával, že klematis má mít hlavu na slunku a nohy ve stínu. Dával kolem kmínku kachle. Velké, těžké, po Němcích, z chodníku. *jasne* Nadzvedl a pohnojil. A byla to paráda!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 15.07.12 17:24

lemar0: Ty tašky ze střechy o kterých píšeš tomu Clematisu nevadí? Mám na mysli to, že když máš zem kolem něho zakrytou těmi taškami tak se tam nedostané tolik vláhy když prší a pro Clematis to nemusí být dobré.
Zkusím letos na podzím ten můj Clematis ostříhat trochu výš. Snad to pomůže a příští rok se rozroste trochu více. Četl jsem někde, že Clematis má rád dole stín a tak zvažují, že bych u něho zasadil pivoňku která by ho dole trochu stínila. Jaký máte kdo na to názor? Jinak kde sháníte ten cererit? Díval jsem se v Tescu na různé hnojiva, ale cererit jsem tam nenašel.
Od: kejki
Datum: 22.07.12 01:33

Pivoňka raší později, takže zjara půjde na kořeny sluníčko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 22.07.12 20:59

kejki: A co jiného by jsi doporučil u toho clematisu doporučil zasadit místo pivoňky, nebo jak ho dole zastínit pokud to vůbec má nějaký význam?

 

Od: viky®
Datum: 23.07.12 03:04
avatar

Dobrý den. Ještě trochu o Clematisu, ten nepotřebuje dole u kořenů něco sázet, nějaké kytičky, potřebuje nějaký plochý kámen a dát ho ke stvolům, na kořeny, tím má Clenátis, kořeny v chladu.

Přečetla jsem si na netu, že Clematis se má stříhat, podle doby, kdy kvete.

Kvetení - duben/květen
Po odkvětu se odstraňují mrtvé a slabé výhony. Pokud je plamének příliš rozrostlý, lze jej v tuto dobu prostříhat.Rostlina pak vytvoří nové výhony, ze kterých pokvete zase příští rok. Clematis, kvetoucí v tomto období nepotřebuje hluboký řez.

Kvetení - konec května/červen
Koncem podzimu se výhony zkrátí o 20cm, mrtvé a slabé výrůstky odstřihněte, případně trošku upravte husté výhony. 


Kvetení - červenec
Čerstvé výhony se koncem podzimu hodně seřezávají, asi 20cm nad zemí. Pokud chceme, aby plaménkydosahovaly i vyššího květenství, část výhonu seřízneme na 50-80cm. 


http://www.magazinzahrada.cz/…na-soucast-jarni-zahrady.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 23.07.12 10:31

viky: A ten plochý kámen nebude vadit přísunu vláhy ke kořenům, např. když prši? Ten plochý kámen sice může ty kořeny clematisu trochu ochlazovat což mu může vyhovovat, ale nevím zda mu bude vyhovovat i méně vláhy které se přes ten kámen ke kořenům tolik nedostane.

Od: viky®
Datum: 24.07.12 05:27
avatar

Dobrý den Vlazy. Dívala jsem se na kameny, které mám u kořenů Clematisu. Jsou to dva žulové kameny, jeden větší asi 20x10 a druhý menší. Určitě to nemá vliv, na přísun vody Clemátisu. Nejsem odborník a tak mám nasazené různé kytičky, tam, kde se mi líbí. Kolem Clematisu, je nejen růžička, ale dalších deset druhů kytek, trvalek, nebo letniček. Vůbec to neřeším, hlavně, že vše kvete, podle potřeby, zalévám. Přes léto, 2 x do měsíce, dám do konve Kristalon, na květ a list a vše dostane výživu. Na zimu, pod kameny Clematisu, nasypu Cererit, trochu nahoře upravíme korunku a tím to končí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 23.07.12 12:25

,,stačí kolem Clematisu nasypat kačírky,,nemusí mít poklop jako pomník..A udělají vám ještě parádu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.