Levandule a jiné bylinky

Od: Datum: 05.07.12 18:29 odpovědí: 6 změna: 10.07.12 09:16

Dobrý den,jaké druhy levandule jsou osvědčené na pěstování a hlavně vydrží zimu,zda přes léto mohou být na balkoně nebo už radši v záhoně ,aby zakořenily dobře na zimu a nevymrzli. Jaké trvalky lze mít na zahrádce,aby nějakou dobu vydrželi a nemusela každý rok kupovat-děkuji J.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.12 19:19

S tou levandulí nevím, ale můžete pěstovat třeba Bazalku (kořeni třeba na rajčata) , Tymián (na maso, na vlasy...), Medunku (čaj), Mátu, Saturejku(na maso při grilování) , Mateřídoušku(čaj)...jinak levandule bývají vážně náchylné i na hnojivo, kterého se nesmí sát mnoho... chce to se porozhlédnout... jinak bývají rostlinky i třeba na kmínku naroubované ;)

Ohodnoceno: 2x

Od: jar®
Datum: 09.07.12 16:45

Pro úplný začátek pažitka, ta je nenáročná a k využití po celý rok, pak mátu či meduňku ty jsou rovněž nenáročné jen pozor rády se rozmnožují samy. Loni jsem si koupila Tymián citronový - pěstování bez problémů a nádherná vůně - černý čaj s troškou tymiánu a nepoznáte, že to není s citronem. Použila jsem sušený. Tak se letos těším na další sklizeň. Levanduli jsem zkusila, ale moc úspěšná jsem nebyla, potřebuje spíš zásaditou půdu a s tím mám problém. Ze semínek bylo pár rostlinek a ty stejně chřadly, dnes už není žádná.

Datum: 05.07.12 19:56

Dobry den na jakekoliv Levandule davami vice chvoji na zimu a je dobre mit propustnou drenazovanou zem.V nadobe je nepestuji,ale nevidim duvod,proc by to neslo.Na zahone pujdou lepe a prokoreni,jak pisete.Jake trvalky,no u te Levandule se nekdy stane ze vymrzne.Jinak je sposta mrazuvzdornych,jde o to co se vam libi.Ruzne rozchodniky vyssiho vzrustu,nebo rudbekie,floxy,ruzne hvezdnice-astry,kvetou k podzimu az do zamrzu.Chtelo byto zvolit,aby kvetly od jara do podzima.Take to ted resim a neni jednoduche udelat zahon,aby byl atraktivni treba i v zime.Hezke proto je,kdyz se na zahone vytvori nejaka kostra,tvar z mini jehlicnanu,nebo se muze doplnit liskou pokroucenou a je atraktivni z jara,.No a pak do te kostry doplnit kvetouci trvalky.Od jednoho druhu je dobre dat treba 2-3 sazenice do skupiny na jedno misto a zase v druhem koute naproti treba jen 2.V prve rade sladit barevne a popremyslet zda vybranym druhum vyhovuji podminky,zda jsou na slnce,polostininú atd.

doplněno 05.07.12 20:39:

omlovam se ,ale nevsimla jsem si ndpisu,ze chcete zahon bylinek.

Ohodnoceno: 1x

Od: gita65
Datum: 09.07.12 22:02

Pažitka, kudrnatá petrželka, líbeček, tymián, oregáno, mateřidouška, medunka, máta, estragon, tyto vydrží celou zimu bez problému. Levandule vydrží také, ale na zimu ji přikrývám chvojím. Bazalka je jednoletka a na záhonku nevydrží, tu pěstuji v květináči a mám ji celou zimu a na jaře zaseji novou. Také rozmarýn pěstuji na terase v květináči a na zimu dám na okno na parapet. 3alvěj lékařskou, tu je nutno na zimu dobře přikrýt a bez problému vydrží. Ještě mám yzop lékařský , tem potřebuje hodně sluníčka.

Od: gita65
Datum: 09.07.12 22:04

oprava: šalvěj lékařská.

Datum: 10.07.12 09:16

Väčšina byliniek patrí medzi trvalky. Pestovať priamo na záhone je praktickejšie, rastliny sú silnejšie, prospievajú aj lepšie prezimujú. Levanduľa pochádza zo Stredomoria, preto môže byť a aj je náchylná na mrazy. Preto ju v jeseni zostrihajte, nie moc hlboko a prikryte vetvami ihličnanov. Ďalšie bylinky, ktoré sú radené medzi trvalky : saturejka, repík, ligurček, medovka a jej druhy, mäta a jej druhy ( banánová, čokoládová, jablková, jahodová...), šalvia, tymián, materina dúška a jej druhy, palina pravá.
Bylinky sa nemusia hnojiť a sú aj nenáročné na pôdu a živiny. Rovnako ich najmenej napádajú choroby a škodce. Na balkóne viete tiež pestovať levanduľu v nádobe, ktorú treba však pred zimou ochrániť, zazimovať. Obaliť vysadenú rastlinu s nádobou senom, slamou a polystyrénom a potom vložiť ešte do nejakej vhodnej väčšej nádoby alebo debničky.
Bylinky ako ženšen, stévia, lípia sladká a rozmarín sa pestujú v kvetináčoch a zimujú v chránenej miestnosti resp. v byte s miernou zálievkou.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.