Listnatý keř nebo stromek na plné slunce

Od: Datum: 20.06.12 09:18 odpovědí: 11 změna: 22.06.12 21:35

Dobrý den, poradíte mi někdo ideálně stálezelený keřík nebo klidně i stromek, který by přežil na slunném stanovišti, kde v létě bývá opravdu velký úpal? Jedná se o jihozápad. Nemusí být ani kvetoucí, spíš mám představu něčeho bohatého, ne příliš vysokého, protože se jedná o prostor před domem, takže nic, co by vyrostlo do několika metrů. Děkuju.

doplněno 22.06.12 11:26:

Děkuju všem, kdo odpověděli. Na net jsem se dostala až teď, hned to jdu studovat.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 20.06.12 09:30

krásná je vajgélie a není náročná

Datum: 20.06.12 10:09

Pokud má být stálezelený, pak snad jedině jehličnan, z listnatých bych vám doporučila třeba kolkvícii (Kolkwitzia amabilis), která nádherně kvete nejčastěji růžově nebo Budleia alternifolia - vodopád fialových kvítků na dlouhých převislých větvích. Oba keře snášejí úpal i sucho výborně.

Ohodnoceno: 2x

Od: reeve*
Datum: 20.06.12 12:08

Důležitou otázkou pro rozhodování je, zda můžete keři i v době největšího horka zajistit dostatek potřebné vláhy (zpravidla v kombinaci s kvalitní zeminou), nebo zda zda má keř kromě slunečního úpalu snášet i sucho.

První možnost (horko s dostatkem vláhy) vám dává velmi širokou možnost výběru - s výjimkou ryze stínomilných druhů téměř neomezenou.

Druhá možnost omezuje váš výběr na suchomilné (xerofytní) druhy, které většinou dobře snášejí i méně kvalitní půdy. Z takových velmi odolných keřů já osobně preferuji především hlošinu úzkolistou(Eleagnus angustifolia) - po zakořenění je to opravdový nezmar, který roste i na haldě hlušiny. V době květu (konec května) sladce omamně voní. Přirozeným růstem má tvar "běžného" keře, dá se však vytvarovat i do podoby nižšího stromu. Z dalších velmi odolných listnatých dřevin se mi osvědčil netvařec (Amorpha fruticosa) s exoticky vyhlížejícími květenstvími temně fialových kvítků, které lákají motýly snad ještě lépe než známá komule (Buddleia). Není náhodou, že hlošina i netvařec jsou často vysazovány na náspy a svahy kolem dálnic, kde v létě panují velmi drsné teplotní podmínky (sluneční úpal, vedro a sucho) a v zimě naopak dřeviny trpí mrazem. Chcete-li něco "exotičtějšího", nezapomeňte na tamaryšek (Tamarix) - jeho subtilní jemné větvičky i drobné růžové kvítky vypadají velmi křehce, v odolnosti proti suchu (i proti zasoleným půdám) ho však málkodo předčí.

Ani jeden z výše uvedených keřů sice není sálezelený (ty, které mě napadají - např. Euonymus fortunei, Ilex, Berberis julianae, Buxus... - zpravidla vyžadují o trochu více vláhy), přesto je doporučuji ke zvážení.

Datum: 22.06.12 10:07

Nevieme presne, ako veľký priestor je pred domom, ale zo stálozelených by ste si mohli vybrať s niekoľkých druhov ihličnanov, pestovaných aj na kmienku, kde si už viete vybrať výšku dopestovanej koruny. Napr. Pinus strobus Radiata. Je to efektné, moderné a zaujímavé. Tiež buxus. Ak by nebola priorita vždyzelený, tak veľmi pekné sú dreviny s guľovitou korunou, javory, katalpa, previsnuté dreviny na kmienku.

Od: polinek*
Datum: 22.06.12 11:09

tento mám stále na slunci

Datum: 22.06.12 11:17

tady je líp vidět

Datum: 22.06.12 11:48

Děkuju za fotku, keř vypadá hezky. Co to je?

Od: myse®
Datum: 22.06.12 13:01

vajgelie... je několik druhů, i s panašovanými listy a světle růžovými květy...

Datum: 22.06.12 20:40

taky mám s panašovanými listy a růžovou,ale je menší. Může se to stříhat k obrazu svému

doplněno 22.06.12 20:43:

,,Jo Capalpa je drahá a jedna paní psala na jistém foru že jí půlka zmrzla,,U Sterkla stojí 1 300kš,,uvažovala jsem o něm

doplněno 22.06.12 21:43:

záleží na velikosti stromečku ,ale je pěkná..

Datum: 22.06.12 21:35

Catalpa je draha jak kde,zrovna tak ostatni stromy.Ja jsem ji koupila asi za 600kc.Je pravda,ze nekdy promrzne,ostriha se a zase obrazi.Je tedy nejpozdnejsi ze vsech listnacu,takze nasadi listy jako posledni,asi vi proc,kvuli mrazikum.Jsou ale samozrejme i jine moznosti,treba serik,neni velky strom i javory ,treba cervenoliste vypadaji velmi pekne.jen se to chce vzdy ujistit,jaky je to presne druh,jsou ruzne .zalezi take co ma pisatelka v okoli a predevsim,co se ji libi.

Datum: 22.06.12 16:21

Dobry den,doporucuji pekny stromek Catalpu,ktera vylozene potrebuje prosluneny prostor a pusobi dobre jako solitera.Bud si muzete koupit stromek,ktery nevyroste velky,ma kulatou korunku a pekne zelene listy,je to druh NANA.Pak jsou kter vyrostou velke a nadherne bile kvetou a maji luskovite plody.Forma NANA,nekvete.ale hodi se do mensich predzahradek.Co se tyce narocnosti,chce trosicku teplejsi,podnebi,ale i v Podkrkonosi ji pestuji zdarne.Pokud mate opravdu velky prostor a potrebujete soliteruu ku stineni,sla bych do te kvetouci,moc se mi libi jak kvete a ma zvlastne zelene listy.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.