Zahradní borůvky - nedaří se jim

Od: Datum: 20.06.12 00:59 odpovědí: 4 změna: 20.06.12 13:31

Mám 3 keříčky zahradních borůvek - asi 5 let, vždy na nich bylo jen pár borůvek - jsou na sluníčku, pravidelně je přihnojuji a dávám k nim rašelinu. Letoš krásně kvetly a byly obsypané plody. Ale plody zčásti opadaly, zbylé jsou seschlé a usychají i listy a větvičky začínají vypadat jak v zimě. Na zbylých listech mi to připadá jako černé od mšic. Blízko je švestka, na které jsou mšice, ale ne nijak moc. Co dělám špatně - borůvky jsou i pravidelně zálévané. Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 20.06.12 07:17

Dobrý den,

Pokud jsou na listech mšice, musíte se jich zbavit. Použijte např.Mospilan(dle návodu).

Borůvky potřebují kyselou půdu. I když dosypáváte rašelinu, můžou už kořeny prorůstat do půdy zásadité.Zkuste použít nějaký přípravek na okyselení(např. Fosfotin). Zalévejte pouze dešťovou vodou, studniční není vhodná.

.Přeji hodně pěstitelských úspěchů *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 20.06.12 08:16
avatar

Dobrý den. Vyzkoušejte na mšice JAR, nebo mýdlo. Vyzkoušela jsem letos, oboje s úspěchem na třešni. (Rada z Poradny.) Do ručního postřikovače 1,5 litr, jsem dala (asi - štamprlátko) Jaru, pak nejsilnějším tlakem stříkala na postižené listy. Stříkáte co nejvýše a vody stéká dolů a myje se celý keřík. Pak postupujete dolů a mšice z listů sjíždí. Nesmyje to jen mšice, ale vše.

Kyselost půdy. Pro kyselost půdy přidáváme do konve vody jednu odměrku (síran amonný,) který dodá půdě potřebnou kyselost. Hnojíme jednu odměrku Kristalonu do konve, pro rododendrony a borůvky. K borůvkám dáváme kůru z lesa. Na pile si ze země posbíráme do pytle kůru stromů, dostanete jí zadarmo. Každý rok před zimou, borůvky dostávají svůj pytel kůry. Je to lepší než kupovaná kůra. Borůvky potřebují hodně dešťové vody. Pozor na vápno. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.12 09:02
avatar

Kupovaná kůra je převařená tudíž sterilní,s kůrou z pily si můžete zadělat na velké problémy,od plísní až po parazity.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.12 13:31
avatar

Mám letos na zahradě také velké množství mšic, ale na borůvkách je nemám, ani nikdy neměla. Zahradní borůvky nenapadají žádní škůdci. Tady bych viděla problém ve vyšším PH. V takovém prostředí borůvky napadají houby, které způsobují to zasychání větví. Podívejte se na obal, jaký druh rašeliny máte. Nejvhodnější na okyselení půdy je vrchovištní rašelina, protože je poměrně dost kyselá. Já používám na obsypávání borůvek pouze piliny a to na jaře a na podzim ve vrstvě asi 10 cm. Použijete-li k okyselení síran amonný, tak doporučuji nejdříve borůvku dobře zalít vodou, potom síranovou zálivkou a opět čistou vodou a to až do vzdálenosti nejméně 50 cm od rostliny. Síran amonný působí dlouhodobě, nyní je ještě vhodná doba na jeho použití. Pokud s ním nemáte zkušenosti, tak volte raději slabší koncetraci a jeho použití rozdělte na 2 - 3x. Zárověň doporučuji použít i síran draselný a doplnění fosforu třeba Superfosfátem. Toto vše se dá nahradit použitím hnojiva Agra Biomin na borůvky. Já bych všechny nemocné větve ostříhala až u země. Foto nemáte? To jsou mé zkušenosti a můj názor.

doplněno 20.06.12 13:39:

Jeden z keřů borůvek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.