Kedlubny a květkák vysleply!

Od: Datum: 10.06.12 13:54 odpovědí: 5 změna: 11.06.12 08:32

Zdravím. První rok pěstování jsem měla pěkný květák i kedlubny. Ale druhý a současný třetí rok - kedlubny začly tvořit malinkou bulvičku a pak pulky a žádná bulva nenarostla. Květák vůbec nemá srdéčko, jen lupeny okolo, z 10 květáků jsem jich nyní 8 vyhodila. Záhon udržuji trvale vlhký, zalévala jsem ho denně. Žádného škůdce (např. dřepčíka) jsem neobjevila. Přihnojila jsem po zasazení Cereritem, tak nevím, zda za to může nedostatek boru či molybdenu. Osivo mám levné z Alberta, nějaké německé odrůdy. Ale vloni mi to udělaly i české kedlubny. Nikde jsem o tomto problému nic nenašla. Tak čím to může být? Díky moc za rady. Ivana


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 10.06.12 13:58

Vyslepnutí květáku , ztráta schopnosti založit hlávku; je způsobena nedostatkem stopových prvků v půdě (manganu) nebo poškozením rostlin larvami plodomorky zelené.

doplněno 10.06.12 14:02:

Vyslepnutí, kdy rostliny květáku a brokolice vůbec nevytvářejí růžice, vzniká ze dvou příčin. Jednou je nedostatek molybdenu. Druhou je poškození škůdci, především komárem plodomorkou zelenou, méně často broukem kryptonoscem čtyřzubým nebo kryptonoscem zeleným. Příčiny se vzájemně rozeznají podle následujících ukazatelů: při nedostatku molybdenu jsou mladé listy zdeformované, háčkovité, čepele jsou silně zúžené. Při poškození plodomorkou, a také kryptonosci, jsou na průřezu listových řapíků pod vegetačním vrcholem a v košťálu pod vrcholem vyhlodané dutiny s bílými larvami. Rostliny se zpožďují ve vývoji, srdéčko za vlhka zahnívá. Při nedostatku molybdenu se do půdy při přípravě pozemku nebo při přípravě zeminy k předpěstování sadby dodá hnojivo _ molybdenan amonný, který se dá koupit v zahradnických prodejnách. Nedostatek molybdenu se častěji projevuje na kyselých půdách. Při výskytu škůdců se používá postřik kontaktními insekticidy v době jejich náletu. Plodomorka nalétá později, většinou až v květnu. Kryptonosci nalétají brzy na jaře, po výsadbě, doba jejich náletu se dá zjistit nalákáním a odchytem brouků do žlutých misek s vodou. K rozmnožení obou škůdců přispívá především kompostování napadených rostlin a zbytků, ale také přítomnost napadeného květáku v blízkém okolí. Dodržování osevního postupu na malé ploše zahrádky pro potlačení škůdců nestačí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lepiota
Datum: 10.06.12 15:35

Mladé lístky jsou zdeformované, vypadá to tedy na nedostatek stopových prvků. Škůdce jsem zatím žádné neobjevila. Díky za poučnou odpověď! Nestačil by Cererit místo molybdenanu?

Datum: 10.06.12 15:55

Pokud chcete rychle odstranit nedostatek konkrétního prvku, dělá se to postřikem daným prvkem. Při hnojení přes kořeny je účinek pomalý.

Pro dese:

Není plodomorka zelená, ale zelná, není kryptonosec zelený, ale krytonosec zelný

Zkopíroval jste to i s chybami.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: des*
Datum: 11.06.12 08:32

Pro pckop-já se kaji,není nad angažované kolegy,ikdyž viděl jsem i plodomorku rezavou,kdo ví...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technoman*
Datum: 10.06.12 15:53

Málo molybdenu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.